Novinarka koja je u ponedeljak prekinula večernju informativnu emisiju na ruskoj televiziji Kanal 1 - bliskoj vlastima u Moskvi, držeći antiratni poruku u rukama, kažnjena je sa 30.000 rubalja - oko 250 evra zbog „organizovanja neovlašćenog javnog događaja".
Sud je proglasio Marinu Ovsjanikovu, urednicu programa, krivom za kršenje zakona o protestima, javila je novinska agencija RIA.
Nezavisni sajt Meduza navodi da je kažnjena zbog videa koji je snimila pre protestnog performansa, a ne zbog samog buntovnog čina.
„Ne ratu, zaustavite rat, ne verujte u propagandu, lažu vas", pisalo je u poruci, koja se jasno videla iza voditeljke.
Vesti koje se emituju na ruskoj televiziji pod čvrstom su kontrolom Kremlja i prenose isključivo rusku verziju događaja iz Ukrajine.
- Emodžijem protiv cenzure - kako se u Rusiji organizuju antiratni protesti
- Kako prepoznati lažne vesti o ratu u Ukrajini
- Zašto je slovo „Z“ postalo ruski ratni simbol
Šta je rekla Ovjsanikova posle suđenja?

Da je ispitivana 14 sati i da nije spavala dva dana.
„Saslušanje je trajalo više od 14 sati, nisam smela da stupim u kontakt sa porodicom ili prijateljima, onemogućen mi je pristup advokatu", rekla je ona.
Dodala je da je na ideju da napravi ovakav protest došla sama.
„To je bila moja antiratna odluka. Sama sam donela ovu odluku jer mi se ne sviđa što je Rusija započela ovu invaziju. Ovo je zaista strašno", rekla je ona na engleskom dok je izlazila iz suda.
Ona se izjasnila da nije kriva po optužbi za organizovanje neovlašćenog javnog događaja.
U snimku je pozvala ruski narod da protestuje zbog rata, rekavši da samo oni imaju moć da „zaustave ovo ludilo".
„Ne plašite se. Ne mogu sve da nas zatvore", rekla je ona.
Nije jasno da li će se suočiti sa odvojenim optužbama u vezi sa njenim protestom na TV-u uživo.
Postojala je i bojazan da će biti krivično gonjena prema strogom, novom krivičnom zakonu koji zabranjuje nazivanje ruske vojne akcije u Ukrajini „invazijom" ili širenjem „ lažne vesti" o sukobu.
Za to delo zaprećena je zatvorska kazna do 15 godina.
Državna novinska agencija RIA Novosti potvrdila je da je Vadim Glusker, istaknuti novinar televizije pod kontrolom Kremlja i dopisnik NTV-a iz Brisela, podneo ostavku posle protestnog performansa Marine Ovsjanikove.
Iz NTV-a su za RIA Novosti rekli da je Glusker prestao da radi za njih „početkom marta" i da je odluku doneo „iz zdravstvenih razloga".
Kada je upala u studio tokom informativne emisije u ponedeljak, njen glas se čuo u programu.
Govorila je: „Ne ratu, zaustavite rat", pre nego što je reditelj vesti prekinuo program i pustio ranije snimljen izveštaj.

Uoči protestnog performansa, koji je izvela u večernjoj emisiji vesti uživo, snimila je video u kojem događaje u Ukrajini naziva „zločinom".
Dodala je da ju je sramota što radi za televiziju koja širi propagandu Kremlja.
„Stidim se što sam sebi dozvolila da izgovaram laži sa televizijskog ekrana.
„Sramota me je što sam dopustila da se Rusi pretvore u zombije", poručila je Ovsjanikova.
Novinarka je pozvala ruski narod da protestuje zbog rata pošto samo oni mogu da „zaustave ludilo".
Od trenutka kada je njen identitet postao poznat, dobila je mnogo komentara na ruskom, ukrajinskom i engleskom jeziku preko Fejsbuk stranice - ljudi su joj se zahvalili za potez koji je napravila.
Ruska TV voditeljka vesti „napustila zemlju i dala otkaz"
Vitalij Ševčenko, BBC Monitoring
Prema izveštajima, voditeljka vesti sa jednog od najpopularnijih ruskih TV kanala napustila je zemlju i dala otkaz.
„Prvo sam otišla iz [Rusije] jer sam se plašila da me neće pustiti tek tako, a onda sam dala otkaz ostavku", rekla je Lilja Gildejeva sa NTV-a blogeru Ilji Varlamovu.
Gildejeva je bila voditeljka Segodnje (Danas), centralne večernje informativne emisije na NTV - trećoj najpopularnijoj TV stanici u Rusiji, koja je u vlasništvu gasnog giganta Gasproma i koja je čvrsto prokremljovska.
Gildejeva je 2021. godine uvrštena na zvaničnu listu novinara koji su od ruskog predsednika Vladimira Putina dobili zahvalnice za „dostignuća u razvoju masovnih medija".
A 2008. Putin joj je zahvalio za „pružanje informacija i aktivnu društvenu aktivnost na razvoju civilnog društva u Ruskoj Federaciji".
Televizija koju kontroliše država
Vesti na ruskim televizijama već dugo kontroliše Kremlj i retko se može naići na nezavisno izveštavanje na najpopularnijim kanalima.
Uvođenjem novih zakona, koji su stupili na snagu posle početka invazije na Ukrajinu, televizijski program postao je još kontrolisaniji.
Prema ovim propisima, zabranjeno je nazivanje vojnih akcija Rusije „invazijom" i širenje „lažnih" vesti o njoj.
- Ukrajina i Rusija: Praćenje rata na ruskoj televiziji - potpuno druga priča
- Rat u Ukrajini kao obmana - lažne tvrdnje popularne na internetu
- Kako je srpski glumac na društvenim mrežama postao ukrajinski ratni heroj
- Rat u Ukrajini bukti, ali i lažne vesti, fotografije i snimci
U ruskim medijima pod uticajem države koristi se termin „posebna vojna operacija" i Ukrajina se predstavlja kao agresor, a vlada ove zemlje se naziva neonacističkom.
Nekolicina preostalih nezavisnih medija, poput radio stanice Eho Moskve i televizijskog kanala Rejn koji emituje program na Jutjubu, obustavili su emitovanje i objavljivanje sadržaja usled pritiska vlasti.
Drugi mediji, poput lista Novaja gazeta, trude se da izveštavaju o situaciji u Ukrajini bez kršenja novog zakona o cenzuri.
U Rusiji je ograničen pristup i BBC-ju, pa je korporacija objavila smernice za publiku koja želi da nastavi da prati njene sadržaje.
Iz ruskog medijskog regulatornog tela optužili su BBC i druge strane emitere za „svesno i sistematsko plasiranje materijala koji sadrže netačne informacije".
Mnogi nalozi i stranice na društvenim mrežama su takođe blokirani, čime se dodatno smanjuje broj i raznolikost izvora informacija dostupnih ljudima u Rusiji.
Fejsbuk i Tviter su blokirani na nekoliko dana, dok je korišćenje Instagrama, koji je posebno popularan u Rusiji, postalo nedostupno u ponedeljak, ali su mnogi u ovoj zemlji našli način da zaobiđu pravila.
Pratite nas na Fejsbuku, Tweets by bbcnasrpskom i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
27. 9. 2023.
Mi jedemo kupus, a oni meso.
U proseku svi jedemo sarmu.
Dubioza Čitalac