Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

21:03, 24. 8. 2020.

| BBC News na srpskom

Upoznajte Tonija Britena - čoveka koji je stvorio himnu Lige šampiona

Autor: BBC News na srpskom
Tony Britten
Tony Britten

To je muzička numera za koju je Lionel Mesi rekao da ga je motivisala, Zinedina Zidana je oduševila, a Kristijano Ronaldo voli da je peva.

Skoro tri decenije himna fudbalske Lige šampiona oduševljava navijače i igrače širom evropskih stadiona - a osmislio ju je i komponovao čovek iz Krojdona za samo nekoliko nedelja.

Liga šampiona je elitno klupsko fudbalsko takmičenje u Evropi, a u nedelju ga je osvojio minhenski Bajern.

Ali pre nego je što čuvena lopta sa zvezdama krenula sa centra uoči lisabonskog finala, sa razglasa je puštena numera koja je inspirisana krunisanjem kralja pre 300 godina.

„I dalje privlači članove 'kraljevske elite', ali ne donosi milione. Uglavno zavisi od nosioca prava prenosa. Recimo, u Rusiji i Kini ne dobijem ni peni - što je suludo", kaže kompozitor Toni Briten.

„Svaki kompozitor će vam reći, kada bogati i poznati koriste vašu muziku, to vam nadoknadi za sve one stvari koje nisu bile tako uspešne".

Zinedine Zidane and Pep Guardiola
Reuters
RB Leipzig and Paris Saint Germain
Reuters

U leto 1992, za Barselonu je igrao Pep Gvardiola, sadašnji menadžer Mančester Sitija i on je posle finala na Vembliju podigao pehar Kupa evropskih šampiona, dok je Briten u to vreme pisao džinglove za televizijske reklame.

Predstavnici marketinške agencije rekli su mu da Evropska fudbalska unija (UEFA) planira da rebrendira elitno takmičenje.

Britenu je rečeno da je potrebna pesma koja veličati to takmičenje i pomoći da se u javnosti popravi slika o njemu.

„Prošlo je mnogo vremena, ali da budem iskren, to je bio samo jedan od poslova koji sam dobio".

„Stari Kup šampiona je postao dosadno takmičenje i UEFA je želela da ga podigne na viši nivo u trenutku kada su huligani harali Evropom"

Briten kaže da su ljudi iz UEFA hteli da pesma apostrofira ono najbolje što fudbal nosi.

A dve godine pre toga, na Svetskom prvenstvu u Italiji pevala su tri slavna tenora, pa je klasika bila u modi.

Zato što je ovo bila nova teritorija za sve, Briten kaže da u UEFA nisu baš bili sigurni šta hoće, pa je on napravio listu najpoznatijih kompozija klasične muzike za predstavljanje.

I zvaničnicima UEFA najviše se dopala Hendlova kompozicija Sveštenik Zadok (The Priest) kompovana za krunisanje kralja Džordža Drugog 1726.

Dortmund
BBC

Kada je rešeno pitanje muzike, Briten otišao u studio u Ajslingtonu, gde je sa horom Akademije Svetog Martina i Kraljevskog filharmonijskog orkestra snimio himnu.

„Neki kažu da je melodija ukradena od Hendla, ali nije. To je samo detalj na početku, ostalo je moje delo. Sećam se da sam se pitao - gde su reči. Rekli su mi da ne znaju, ali da hoće nešto na tri zvanična UEFA jezika - engleskom , nemačkom i francuskom", kaže Briten.

Tako je osmislio superlative koji se koriste u numeri - „najveći", „najbolji", „glavni događaj", „šampioni" - i to je prevedeno na ove jezike,

„Sve se sklopilo za nekoliko nedelja, a samo komponavanje trajalo je nekoliko dana. Doduše, kada je osmišljeno takmičenje, učestvovalo je samo osam ekipa, a ne kao sada", dodaje on.

Valencia vs Atalanta at Estadio Mestella
Reuters

Briten, inače navijač Kristal palasa, tokom godina je imao tu čast da muziku koju je stvorio sluša na nekim od najpoznatijih stadiona u Evropi.

„Sećam se meča protiv Arsenala, bili smo zabrinuti da ozvučenje na Hajberiju neće biti dobro.

„Šetao sam se oko stadiona jer sam želeo da čujem kakvo će biti ozvučenje, ali se sećam da sam se naježio kada je počelo", dodaje.

, on and subscribe to our YouTube channel.

Podeli sa prijateljima
KOMENTAR DANA

I.....je l' su uhapsili balon?

Dubioza Čitalac

Tekst: Balon sa porukom

Pronađite nas na: