Američka klinika u Klivlendu u Ohaju najavila je početak kliničkog ispitivanja leka, odnosno vakcine koja bi trebalo da spreči razvoj trostruko negativnog raka dojke (TNBC) - najagresivnijeg i najmanje izlečivog tipa ovog karcinoma.
Prema statističkim podacima, ovaj oblik raka dojke najčešće se dijagnostikuje kod mladih žena mlađih od 40 godina, kao i kod žena sa urođenom genetskom mutacijom koja značajno povećava rizik od razvoja ove bolesti (BRCA1).
Među pacijentkinjama obolelim od raka dojke, ovaj tip u proseku čini svaki šesti do sedmi slučaj.
Otprilike četvrtina pacijenata umre u roku od pet godina od dijagnoze TNBC.
- Lek koji može da spreči neke slučajeve raka dojke
- „Mislila sam da sam suviše mlada za rak dojke“
- Ranoranilice otpornije na rak dojke
Upravo je ovu mutaciju glumica Anđelina Džoli nasledila od predaka po majci.
Po saznanju da je verovatnoća razvoja ove vrste raka 87 odsto, filmska zvezda je odlučila da preventivno ukloni obe dojke.
Posle operacije, rizik glumice da se razboli pao je na manje od pet odsto.
Nekoliko naučnih timova već nekoliko godina pokušava da razvije vakcinu koja bi sprečila ili barem značajno smanjila rizik od razvoja trostruko negativnog raka dojke.
Međutim, do danas je testiranje potencijalnih lekova bilo ograničeno na laboratorijske studije i ispitivanjima na životinjama.
- Ona je spasla grudi hiljadama žena obolelih od raka, ali verovatno nikad niste čuli za nju
- Alkohol povećava rizik od dobijanja raka dojke
- Rak dojke: Jedna doza radioterapije efikasna kao celokupno lečenje
Objavljeno je da je američka Agencija za hranu i lekove (FDA) odobrila aplikaciju klivlendske klinike za sprovođenje kliničkih ispitivanja vakcine na ljudima.
Delovanje leka, koji se primenjuje u obliku tri injekcije, sa pauzom od dve nedelje između njih, zasniva se na potrazi za specifičnim proteinom u telu, alfa-laktalbuminom.
Obično se proizvodi samo kod mladih majki tokom dojenja.
Ostatak vremena, ovaj protein u krvi ukazuje na prisustvo potencijalnog tumora i, kada ga otkrije, vakcina šalje signal imunološkom sistemu.
Lek će najpre biti testiran samo na dobrovoljcima kod kojih je TNBC dijagnostikovan u ranoj fazi i lečen tradicionalnom terapijom, ali postoji velika verovatnoća da će se bolest vratiti.
Sledeći korak biće testiranje vakcine na zdravim dobrovoljcima u riziku - među kojima su i žene sa naslednom mutacijom gena BRCA1.
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom . Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
9. 10. 2024.
Tople probe od oktobra, a građani pucaju na stotine evra leti na grejanje. Obogaćen vazduh uračunat u cenu.
Bumbar Čitalac