Više od stotinu kitova nasukalo se na plaži u Šri Lanki, ali je nakon celonoćne akcije spasavanja većina njih bezbedno vraćena u more.
Tri crna i jedan obični delfin uginuli su od posledica povreda zadobijenih prilikom nasukavanja.
Akcija spasavanja odigrala se na plaži nedaleko od grada Panadura, južno od prestonice, a u njoj su učestvovali pripadnici mornacire, stručnjaci za zaštitu prirode, policija i lokalno stanovništvo.
- Uzbuna u Irskoj - nestao obožavani delfin, ceo grad tuguje
- Seks, tuče i znoj - prvi snimak parenja pandi van zoološkog vrta
- Zašto je fotografija komodo zmaja uznemirila aktiviste u Indoneziji
Smatra se da je ovo najveće do sada zabeleženo nasukavanje životinja na Šri Lanki.
Iako je u toj zemlji na snazi policijski čas, policija je dozvolila meštanima da se priključe mornarici i čuvarima plaže i da odguraju male kitove u vodu, tako da mogu da se vrate u okean.
„Ljudi su se udružili i tako su spasli većinu (kitova)", rekla je stručnjakinja za morsku biologiju dr Aša de Vos u izjavi za informativnu agenciju AFP.
„Pojedine životinje su bile isuviše umorne da plutaju celu noć i nisu imali snage da se vrate u more, a nekoliko je zbog toga uginulo".
Nasukavanje kitova nije ništa neobično. Naučnici ne mogu sa sigurnošću da objasne zašto se to dešava, ali postoje razne teorije.
Jedna kaže da kitovi prate ribe sve do obale i onda ih to dezorijentiše.
Pošto su veoma društvene životinje, najčešće se nasukavaju crni delfini, koji putuju u velikim, kompaktnim jatima i oslanjaju se na komunikaciju sa drugim ribama.
U septembru, nekoliko stotina kitova uginulo je na obalama australijskog ostrva Tasmanija, u jednom od najvećih nasukavanja u svetu.
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom . Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
13. 10. 2024.
Čudo nisu čekali sledeće izbore za drugi sloj.
Milan čitalac