
Razdvajaju ih decenije, ali su zajedno na ulici.
Beogradski penzioneri su podržali studente koji više od dva meseca blokiraju fakultete zahtevajući da se utvrdi odgovornosti za smrt 15 ljudi u padu nadstrešnice u Novom Sadu.
Opremljeni pištaljkama i vuvuzelama, nosili su transparente: „Za penzije ne hajem, al pravdu ne dajem – Živeli studenti“, „Bejbi bumeri su sa vama“, „Studenti su pamet i srce Srbije“.
Trg republike u glavnom gradu Srbije u sredu, 5. februara, bio je pun, javlja BBC reporter Grujica Andrić.
Među njima je i 83-godišnja Sofija Jolić koja je, kako kaže, svim srcem uz studente, među kojima je i jedan od trojice njenih unuka.
„Moji unuci će da otplaćuju nadstrešnicu i zato sam ovde.
„Čudi me kako nekome nije jasno šta studenti hoće“, kaže ova penzionerka za BBC na srpskom.
U početku je bila skeptična, a sada veruje da se nešto može promeniti.
„Ne može više ovako“, dodaje.
Glavni zahtevi studenata su objava celokupne dokumentacije o rekonstrukciji novosadske železničke stanice, pokretanje krivičnih postupaka protiv napadača na njih, obustava i odbacivanje krivičnih prijava protiv uhapšenih i privedenih studenata, povećanje budžeta za visoko obrazovanje od 20 odsto.
Studenti kažu da zahtevi nisu ispunjeni, dok vlast tvrdi suprotno.
Ovo je jedan od prvih većih skupova penzionera u poslednjih desetak godina.
Zajedno sa studentima u sredu učestvuju u šetnji do Studentskog trga, gde će odati 15-minutnu poštu žrtvama novosadske tragedije.
Skup podrške penzionera organizovali su Udruženje sindikata penzionisanih vojnih lica Srbije, Udruženje sindikata penzionera Srbije i Sindikat penzionera Nezavisnost.
„Stalno nas prikazuju kao neko ko podržava (predsednika) Aleksandra Vučiča, a mi godinama nismo uz njega i želimo da ode.
„Došli smo da bismo opravdali obraz penzionerima i da dočekamo bolje dalje“, kaže penzionerka Nevenka za BBC na srpskom.
U Srbiji živi više od 1,6 miliona penzionera, a čak milion prima manje od 50.683dinara, koliko je prosečna penzija.
Od 2005. godine u Srbiji postoji i Partija ujedinjenih penzionera, poljoprivrednika i proletera (PUPS) koja je poslednjih 12 koalicioni partner vladajuće Srpske napredne stranke (SNS).
U sredu 5. februara na ulice je izašla i grupa radnika Gradskog saobraćajnog preduzeća Beograd (GSP).
Oni su prošetali do Skupštine Beograda i predali četiri zahteva.
Traže:
Ukoliko im se zahtevi ne ispune najavljuju obustavu rada (štrajk).
Gradsko saobraćajno preduzeće (GSP) Beograd godinama predstavlja veliki problem funkcionisanja prestonice Srbije – poznato je po velikima dugovima, konstantnom nedostatku vozača i dugogodišnjim problemima sa naplatom karata.
Od 01. januara 2025. gradski prevoz u Beogradu je besplatan.
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk