
Muzej Luvr u Parizu je opet otvoren nakon zatvaranja od skoro četiri meseca zbog pandemije korona virusa.
Maske su obavezne, uveden je jednosmerni sistem, a broj posetilaca je ograničen.
Biće uvedena i kolona sa razmacima za one koji čekaju da vide Mona Lizu, Da Vinčijevu čuveni sliku.
Svake godine, oko 10 miliona ljudi dolazi da vidi muzej koji se smatra najposećenijim na svetu, a većina je iz inostranstva.
Kako je turistički sektor desetkovan zbog aktuelne pandemije, a Evropska unija za sada otvara spoljne granice za samo 15 zemalja, zaposleni u muzeju se plaše da bi i broj posetilaca mogao drastično da opadne.
„Gubimo 80 odsto naše publike“, rekao je direktor Žan-Luk Martine za novinsku agenciju AFP. „U najboljem slučaju, imaćemo 20-30 odsto manje nego prošlog leta – između 4.000 i 10.000 posetilaca dnevno“.
Muzej je zatvoren 13. marta i navodno je izgubio 40 miliona evra u prihodima od tada.
„Imamo sreće što je muzej u vlasništvu države“, rekao je Martine za Njujork Tajms u junu.
Pariski turistički vodiči su protestovali ispred Luvra u ponedeljak ujutru, rekavši da vlada nije učinila dovoljno da pomogne ljudima koji rade u industriji turizma.
Francuski predsednik Emanuel Makorn je proglasio „prvu pobedu“ nad korona virusom u junu, kada je nastavio sa delimičnim ublažavanjem restriktivnih mera.
Ali vlada se suočila sa kritikama tokom pandemije zbog nedostataka medicinske opreme i načina na koji je reagovala na krizu.
U petak je najavljeno da će Republički sud, koji je nadležan za optužbe za nezakonito postupanje ministara, otvoriti istragu o odgovoru vlade na pandemiju.
U Francuskoj je do sada potvrđeno više od 195.000 slučajeva korona virusa i 29.813 umrlih, prema podacima Džons Hopkins Univerziteta.
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom
. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0