
Treća žrtva korone u Srbiji
U beogradskoj bolnici „Dragiša Mišović“ preminula je jedna 60-godišnjakinja zaražena virusom korona, saopštio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Ovo je treća žrtva u Srbiji.

U beogradskoj bolnici „Dragiša Mišović“ preminula je jedna 60-godišnjakinja zaražena virusom korona, saopštio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Ovo je treća žrtva u Srbiji.

Ukupno je kod 249 osoba u Srbiji potvrđen virus korona, saopštio je epidemiolog Predrag Kon, kao i da je od ukupno 16 ljudi na respiratorima četvoro smešteno u Klinički centar Niš. On je istakao da su stručnjaci iz Kine procenili da bi najveći problem mogla da bude kućna izolacija, koja se u Srbiji nalaže onima koji su zaraženi, ali čije stanje nije kritično i smatraju da se svi moraju biti strogo izolovati.

Ministarstvo poljoprivrede odredilo je telefonske brojeve i elektronske zahteve na koje mogu da se jave poljoprivrednici i stočari kojima je neophodno da u vreme policijskog časa budu u svojim poljima, ali to ne važi i za one starije od 65 u gradskim sredinama i starije od 70 u mestima ispod 5.000 stanovnika. Za teritoriju Beograda i još 10 okruga određen je samo jedan telefon za prijavu, a zbog broja poziva, ta telefonska linija je ili zauzeta ili nedostupna.

Kako bi zaštitli lekare i medicinsko osoblje od kapljičnog prenosa virusa korona, veliki broj takozvanih mejkera okupljenih u Fejsbuk grupi “Vizionari Srbije” već nekoliko dana pravi 3D štampane vizire. Među njima su i brojni južnjaci, a lekari niškog Kliničkog centra prvi su oprobali vizire, a potom i dali savete kako da se ova zaštita dodatno poboljša.

Drugi avion koji Vlada Srbije šalje po svoje građane koji su „zaglavljeni“ širom sveta na granicama i aerodromima, krenuo je u Dohu po više od 50 ljudi među kojima ima i Nišlija i Leskovčana. Avion bi, prema podacima, trebalo da poleti u 13:50 po srpskom vremenu sa aerodroma „Hamad“ u Dohi.

Građani stariji od 65 godina kojima je potrebna pomoć oko kupovine namirnica i lekova, a koji žive u leskovačkim selima, moći će da kontaktiraju volontere iz njihovih krajeva. Kontakt centri otvoreni su za naselja Ančiki, Bratmilovce, Mrštane, Vinarce, Donje Stopanje, Predejane i Bobište.

Među 43 Srba, koji od petka, 20. marta čekaju na aerodromu „Hamad“ u Dohi način da se vrate kućama, ima i onih iz Niša i Leskovca. Kako kaže Miloš Stanković, jedan od „zarobljenih“, u kontaktu su sa ambasadorom Srbije u Kataru, ali, ni nakon pisanja vlastima u Beogradu, nemaju zvaničnu infromaciju kada bi mogli da stignu kućama. Iz Vlade Srbije su ranije rekli da je u toku evidentiranje srpskih državljana i u planu je slanje aviona Er Srbija.

Vlasnici pasa dobili su dozvolu da izađu i prošetaju svoje ljubimce tokom policijskog časa i to između 20 i 21 sat, ali na samo 20 minuta, odluka je Ministarstva unutrašnjih poslova, saopštena posle današnjeg zasedanja Gradskog štaba za vanredne situacije. Najudaljenija tačka u šetnji ne sme da pređe 200 metara od mesta gde vlasnik ljubimca živi.

Uskoro će sve opštine imati kontakt centre za pomoć starijima od 65 godina, navode iz policije, a do tada oni mogu da pozovu broj 192, preko kojeg će biti upućeni na kol centre i volontere u svojim mestima. Iz policije poručuju starijima da nikako ne nasedaju i ne daju nikom novac za pomoć.

Oni koji paze na osobu kod koje je potvrđeno prisustvo virusa korona ili oni koji sumnjaju da su zaraženi, trebalo bi da budu izolovani u posebnoj sobi, ali i da smanje kontak sa ljudima iz okoline – savet je koji su uputili iz Zavoda za javno zdravlje Pirot.

Da su mnogo srećni oni koji imaju dvorište, jer je počelo proleće i mnoga deca žele da budu napolju – najčešći je komentar roditelja, kojima je preporučeno da tokom vanredne situacije zbog korone ne puštaju decu u park. Ipak, i dalje ima onih koji vode decu na igralište, ali se većina odlučuje za kraće šetnje, tamo gde nema mnogo ljudi. Oni koji su odlučili da budu kod kuće smišljaju nove društvene igre i tako provode dane u karantinu, a nove ideje u Nišu mogu da potraže i od vaspitačica „Pčelice“.

Oni koji su se iz inostranstva vratili u Srbiju moraju provesti bar 2 nedelje u izolaciji zbog mogućeg širenja virusa korona, a prema zvaničnim podacima u Vranju, Pirotu i Leskovcu ukupno je oko 400 ljudi u kućnom karantinu. Niš danima ne daje podatke o tome, a zvaničnih informacija nema ni za Prokuplje.

Pored dosadašnjih, građanima Leskovca će se za pitanja o virusu korona epidemiolozi javljati na nove brojeve telefona. Prema najavama gradonačelnika Gorana Cvetanovića, biće uvedene i nove linije za pomoć starijima.

Nedopustivo je da u trenutku kada je u zemlji proglašeno vanredno stanje, više od hiljadu domaćinstava na jugu Srbije živi bez struje, smatraju u Inicijativi „Ne davimo Beograd“, koja se pridružuje apelu Centra za zaštitu potrošača Forum da se ugroženom stanovništvu, makar privremeno, uključi struja. Niško udruženje potrošača traži reakciju od Vlade Srbije i premijerke Ane Brnabić, a odgovore na pitanja da li je razmatrana opcija priključenja struje korisnicima koji su iz raznih razloga ostali bez nje, novinari Južnih vesti još nisu dobili.

Prema podacima Centra za zaštitu potrošača Forum iz Niša, nekoliko hiljada domaćinstva u Nišavskom okrugu živi bez struje, pa apeluju da Vlada Srbije tokom vanrednog stanja omogući tim potrošačima priključenje, kako bi lakše prebrodili ovaj period. Pitanja da li je razmatrana ova opcija upućena su na više adresa, ali za sada nema odgovora.

Nakon formiranja posebnih prostorijama za građane koji sumnjaju da su zaraženi virusom korona, u Nišavskom, Jablaničkom, Pirotskom, Pčinjskom i Topličkom okrugu domovi zdravlja uveli su i posebne brojeve telefona na koje će građani sa respiratornim tegobama i temperaturom moći da se jave.

Zbog toga što, nakon dolaska iz inostranstva u Srbiju, nisu ispoštovali meru dvonedeljne samoizolacije, leskovačka policija uhapsila je 2 muškarca iz Vlasotinca.

Iako je dobio naredbu da po dolasku iz inostranstva 14 dana ne izlazi iz kuće, muškarac iz okoline Leskovca meru je prekršio zbog čega je, kažu u policiji, uhapšen.

Niške opštine još pre nekoliko dana otvorile su kontakt centre za pomoć najstarijima koji zbog korone, vanrednog stanja i policijskog časa ne mogu da izlaze iz svojih domova. Svaki grad i opština na jugu Srbije ima volontere koji će pomagati onima kojima je to potrebno, a u Opštini Medijana otvorili su još jednu liniju.

Gradovi na jugu Srbije uglavnom su pusti, ali ima i penzionera koji su šetali iako im je od jutros to zabranjeno. Pojedini građani na ulici su sa zaštitom, a gužvi ima samo ispred apoteka u koje su stigle maske. Od večeras u 20 sati do 5 ujutru svima je zabranjeno da izlaze iz kuće, a oni koji rade do kasno zbunjeni su i ne znaju kako će kući s posla, jer još nema zvanične odluke. Niški Štab za vanredne situacije kaže da će moći da koriste gradski prevoz.