Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

08:00, 29. 8. 2017.

Prikaz knjige koja jasno pokazuje šta pušimo od 19. veka

Autor

Psihijatar, subspecijalista za bolesti zavisnosti.

Ako te neko jednom prevari – verovatno je dobar prevarant.
Ako te taj isti ponovo prevari (na istu foru) – verovatno si ti glup.
(Marfijev zakon logike)

Slučajno mi je do ruku dospela knjiga za koju sam pomislio da je reklamna publikacija, ali kada sam počeo da je čitam... bio sam u dilemi da li da se smejm ili plačem, shvativši koliko nam se istorija ponavlja...

Krenimo sa citatom:

"Početkom....-tih godina na vlasti u Srbiji je naprednjačka stranka, koja je namerila, zajedno sa knezom, odnosno kraljem .............., da unapredi Srbiju i pretvori ovu zaostalu provinciju turskog carstva u naprednu evropsku zemlju. I rezultat naprednjačkog rada na modernizaciji Srbije nije izostao, pa je predsednik vlade ................. mogao s ponosom da iznese sedmogodišnja dostignuća vlasti naprednjaka: „ostavila je iza sebe dve velike železnice svetskog i dve unutrašnjeg značaja; rešenje agrarnih odnosa u novooslobođenim krajevima; organizovanu vojsku; promenjeno celokupno naoružanje; grupisane opštine; nezavisnost sudova; izmenjen poreski sistem; stvorenu Narodnu banku i veliki broj novčanih zavoda; podignutu Akademiju nauka i veština; uređeno učiteljsko i svešteničko stanje i obnovljenu Kraljevinu srpsku”. Nije malo za kratko vreme."

"Da bi se ograničila mogućnosti Srbije da dodatnim porezima opterećuje isključivo njene robe na srpskom tržištu, Austrougarska je insistirala da u ugovor uđe odredba po kojoj se unutrašnjim dažbinama strani proizvodi ne mogu više opterećivati nego domaći. Takođe je ograničeno pravo Srbije da ustanovljava državne monopole na samo tri proizvoda – duvan, so i barut – jer se i ovde bojala da će Srbija širokim korišćenjem monopola izigrati odredbe o ujednačenom oporezivanju stranih i domaćih proizvoda i sprečiti uvoz mnogih roba na sopstveno tržište."

"Država nikako nije uspevala da od posrednih poreza (trošarina i krčmarina) izvuče onoliko novca koliko je planirala i koliko joj je bilo potrebno. Stoga se rešila ...... godine na uvođenje monopola na duvan, koji je zaista zgodan artikl za monopolisanje."

Još jedan citat iz knjige:

"Državna blagajna je bila u krizi: reformski elan naprednjačke vlade doneo je znatno povećanje budžetskih rashoda, dok su prihodi kaskali za njima. Uvođenje trgovačkog monopola bio je pokušaj da se od duvana iscedi znatno više para za fiskus nego do tada."

P.S. polako, botovi, ipak se radi o 1884. godini!

Citat:

"Srbija je tada bila u vrlo prijateljskim odnosima sa Austrougarskom, čak je predstavljala deo njene interesne sfere, tako da se s razlogom moglo verovati u povoljan ishod. 11. septembra 1885. godine ministar finansija Vukašin Petrović poslan je u Beč da pregovara o zajmu od efektivnih 25 miliona dinara i isto veče se sastao sa direktorom Lenderbanke Hanom."

"Banke nisu previše verovale u sposobnosti srpske države da redovno otplaćuje anuitete na svoje dugove, pa je i ovog puta kao garancija za otplatu zajma poslužio jedan siguran fiskalni prihod – od novoustanovljenog državnog monopola na duvan. "

"Vlada nije ni nameravala da sama organizuje i drži monopol duvana, pošto bi to prevazišlo njene tadašnje administrativne sposobnosti i budžetske mogućnosti, već je nameravala da monopol iznajmi jednom stranom društvu."

I finale je:

"16. oktobra 1885. godine zaključen je ugovor o zakupu duvanskog monopola sa Narodnim kontoarom i Lenderbankom, kojima je ministar finansija prepustio isključivo pravo prerade, uvoza, izvoza i prodaje duvana i duvanskih prerađevina u zemlji na 50 godina"

PAZI SAD OVO - citat:

"U skupštini su nabavne cene napadane od strane radikala kao preniske, koje će srpske uzgajivače duvana dovesti do propasti, a zakupce monopola do ogromne dobiti, što je bilo njihovo uobičajeno preterivanje."

P:S: naravno i dalje se radi o 1886 godini

i finalni citat:

"Ukoliko već monopol mora da postoji, privatni je efikasniji i bolje posluje nego državni. Pitanje je samo kome ide novac – strancima ili srpskoj državi." ............. "Petrović, koji je potpisao ugovor o zakupu monopola, tvrdio je da monopolsko društvo nema više od 1 miliona čiste dobiti, dotle je trgovac Đorđe Nešić, naprednjak, ali protivnik Petrovića, tvrdio da je dobit zakupca oko 6 miliona i da je bivši ministar stvorio jedno „zlo”, a radikal Taušanović, inače bivši duvandžija, procenjivao je tu dobit, mnogo preterujući, na ogromnih 12 do 14 miliona dinara."

OVO NIJE KNJIGA O DUVANU - OVO JE DOKUMENT O VIŠEVEKOVNOSTI SRPSKE GLUPOSTI

Oh, zamalo da zaboravim da kažem o kojoj knjizi se radi – “Duvan i srpska država u XIX veku“ autor BOŠKO MIJATOVIĆ, Izdavač Centar za liberalno-demokratske studije ISBN 86-7415-082-09 2006, a ko ne veruje neka je pročita i plače... http://www.clds.rs/newsite/Duvan-e.pdf

Podeli sa prijateljima
Slični tekstovi
Komentari
Pošalji komentar:

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon što ga odobri neko od naših administratora.

Ukoliko želite da Vaš komentar bude odmah objavljen, možete se prijaviti preko svog Google, Facebook, Twitter ili Yahoo naloga.

Došlo je do greške pri dodavanju komentara
Preostalo ti je 400 karaktera

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.

Naši autori

Pronađite nas na: