Cena višnje u Toplici 50 dinara, pet puta manja od prošlogodišnje

visnje n
Rod dobar ali kvalitet višnje loš; Foto: Lj. Mitić

U Prokuplju i Topličkom okrugu počela je berba oblačinske višnje, ali su se već posle nekoliko dana obistinile i najpesimističnije prognoze proizvođača kada je u pitanju prodaja tog proizvoda – otkupna cena je oko 50 dinara po kilogramu, što je, prema oceni voćara, daleko ispod granice isplativosti. Kada se tome doda da berači ove godine traže između 20 i 25 dinara po kilogramu ubranog roda, proizvođačima ostaje svega polovina otkupne cene, od koje, kako kažu, ne mogu da pokriju ni deo novca uloženog tokom cele godine u zaštitu zasada, gorivo, obradu i rad.

Prve količine višnje već stižu na otkupna mesta u Prokuplju i okolnim selima, a među voćarima umesto uobičajene priče o rodu i kvalitetu dominira računica koja, po njihovim rečima, ne ostavlja mnogo prostora za optimizam.

visnje 2
Višnja ove godine dobro rodila; Foto: Lj. Mitić

Poslednjih deset, pa i dvadeset godina na kraju su uglavnom samo proizvođači ostajali na gubitku. Kada rodi dobro – cena padne. Kada je slab rod – troškovi pojedu zaradu. Ove godine sa 50 dinara ne možemo da pokrijemo ni osnovno. Kad damo beraču 20 ili 25 dinara, šta ostaje? Od čega da platimo rezidbu, prskanje, đubrivo, gorivo i sve ostalo što ulažemo cele godine – kaže jedan proizvođač iz okoline Prokuplja.

Među otkupljivačima se ovih dana kao glavni razlog za nisku cenu pominje kvalitet ploda i manjak padavina tokom proleća i početka leta. Navodi se da je višnja ove godine sitnija i da ne zadovoljava očekivane standarde.

Međutim, proizvođači tvrde da slična objašnjenja slušaju gotovo svake godine, samo se razlozi menjaju.

visnje
Otkupljivači kažu da je kvalitet loš; Foto: Lj. Mitić

Kada je sušna godina, onda kažu da nema dovoljno kvaliteta i da je plod sitan. Kada ima kiše i višnja bude krupna i lepa, onda pričaju da nema dovoljno suve materije. Ove godine možda jeste nešto sitnija, ali ima više koncentracije i manje vode u plodu. I opet cena ne valja. Uvek postoji neko objašnjenje, ali nikad ne postoji cena koja prati ono što mi ulažemo – priča jedan od voćara.

Toplica je decenijama poznata kao kraj višnje i šljive, a u velikom broju domaćinstava upravo voćarstvo predstavlja važan dodatni ili osnovni izvor prihoda. Procene su da se u Prokuplju i Topličkom okrugu gotovo 70 odsto stanovništva direktno ili indirektno oslanja na neku vrstu poljoprivredne proizvodnje.

Posle prošlogodišnje sezone, kada je zbog slabijeg roda cena bila znatno viša, kretala se i do 300 dinara, mnogi su očekivali da će ove godine bar uspeti da nadoknade deo ranijih gubitaka.

Umesto toga, sezona je počela cenom koja je među proizvođačima već izazvala veliko nezadovoljstvo.

Za razliku od godina kada su voćari izlazili traktorima na puteve i tražili veću otkupnu cenu, danas se nezadovoljstvo uglavnom čuje u voćnjacima i na otkupnim mestima, a protest gotovo niko i da ne pominje jer kako kažu, poljoprivrednici nemaju ni vremena ni snage za blokade, beru i pokušavaju da spasu ono što može da se spase.

Autor:

Slični tekstovi

Komentari

4
  1. Problem je u zadnjih 9 reci ovog teksta…To spasavanje i dovodi do situacija sa nakupcima ,suvom materijom, razvodnjenost,itd…
    Bolje ne brati i dozvoliti nakupcima da profitiraju vise od proizvodjaca i stvarati veci problem narednih godina, ili svi po malo za hladnjacu…
    Nisu zadruge dzaba postojale!

  2. Pitaj se zasto otkupljivaci ne zatvore da ne rade ako se ne isplati..
    A cena sokova za godinu dana poskupela za 70-80% a cena visnje pada:)
    Logiku ne razumem, mozda sad ove godine cena soka nektar od visnje sa 200 din padne na 120 videcemo i cekamo..

  3. ali zato rodilo 5 puta više pa i kvalitetniji plodovi nego li lani…

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Preostalo Vam je još karaktera.


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.