

Staro groblje u Nišu, kompleks koji čuva više od 3.000 spomenika, trenutno je u stanju zapuštenosti koja ugrožava bezbednost prolaznika i integritet istorijske baštine, jer građani koji svakodnevno prolaze ovim delom grada upozoravaju da ogromne grane, koje je vetar odlomio i dalje leže preko pešačkih staza i ugrožavaju bezbednost prolaznika, dok zapušten kompleks tokom večeri postaje meta vandala.
Stanovnici ovog dela Niša naglašavaju da se stanje drastično pogoršalo u odnosu na prethodni period i upozoravaju da je kompleks urastao u travu i prepun smeća.
Upozoravaju da je nedavno vetar slomio ogromne grane koje su pale preko staza, te da i dalje ih niko nije pokupio, a ističu i da tek polovina sijalica unutar kompleksa radi, dok se u mraku se okupljaju grupe koje ispisuju grafite i uništavaju istorijske spomenike.
Jedno vreme su i prskali travu i održavali nešto koliko-toliko, a sada ovo izgleda bukvalno kao prašuma. Vetar je pre nekog vremena izobarao ogromne grane koje su pale preko staza, i to tako stoji tu, mogu nekoga da povrede. Sijalice pola ne rade, kante sa đubretom se ne čiste, skupljaju se uveče, ispisuju grafiti i vandalizuju spomenici. Nijedna vlast nije rešila taj problem, i Staro groblje koje se nalazi u centru grada je najveća bruka i sramota Niša – priča jedna Nišlijka.
Ovakvo stanje u potpunom je kontrastu sa potencijalom koji ovaj prostor ima, a na koji je ukazano pre tačno mesec dana.
Tada je na Starom groblju organizovana prva stručna šetnja, tokom koje su istoričari niškog Muzeja proveli građane kroz kompleks sa ciljem da skrenu pažnju na njegovu ogromnu kulturnu vrednost.
Stručnjaci su tom prilikom naglasili da Staro groblje, sa više od 3.000 spomenika, predstavlja jedinstvenu istorijsku baštinu i „otvorenu knjigu“ prošlosti Niša.

Istakli su i da bi ovaj prostor uz adekvatnu konzervaciju i uređenje mogao da se transformiše u dostojanstven memorijalni park.
Ipak, mesec dana nakon tog skupa, komunalna nebriga i zaborav ponovo su prevagnuli, zbog čega građani apeluju na nadležne službe da češće obilaze Staro groblje.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
to je problem ljudi i njihove primitivne svesti a ne problem vlasti koja se ko lko tolko trudi da nešto i održava i da napravi neki red. uostalom u doba yutih sve je to bilo hiljadu puta gore i nije moglo čak ni da se prolazi a i razni nepoznati ljudi su se motali, sada se opet osecam ko lko tolko bezbednije.
I grad bi bio u korovu,
da nije ove vlasti i saradnika iz opozicije.
Zato oni zabetoniraju i asfaltiraju svaki pedalj javne površine na kome bi mogla bar mahovina da nikne.
Uslov za izdavanje gradjevinske i upotrebne dozvole za investitore je da ne sme da bude zelene površine na placu kad se zgrada završi.