Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

12:06, 20. 11. 2018.

| Društvo

Rečelj - poslastica od bundeve i vina iz vlasotinačkog kraja

Autor:Bojana AntićIzvor:Južne vesti

Postoji nekoliko recepata za ovu poslasticu

Slatko od bundeve, takozvani rečelj ili recelj bilo je nekada obavezna poslastica u svakom domaćinstvu u vlasotinačkom kraju. I dok danas na stolovima preovlađuju kupovni slatkiši, mnogi se i dalje sećaju mirisa bakine kuhinje dok s velikim umećem kuva ovo jelo od bundeve i slatkog vina, kao i neizvesnosti i radosti kada baka kaže da je poslastica spremna.

Tradicionalni rečelj spremao se od bundeve i slatkog vina, a kuvao se i po nekoliko sati. Pravo umeće je odrediti vreme kuvanja, kako bi bundeva bila dovoljno meka, a slatko “taman” gusto.

Miris bakine kuhinje i neizvesnost dok se rečelj krčka, priča Branislava Petković, čiji su preci iz ovog kraja, su dve stvari kojih se seća kada pomisli na baka Ružicu. recelj Sati pripreme za veliko uživanje, foto: Bojana Antić

Stalno smo dolazili kod baka Ružice, mnogo dečurlije je bilo. Jedva smo čekali berbu grožđa, jer smo onda znali da će uskoro biti i čuvene poslastice. Nekada je kuvanje trajalo satima, a mi, deca ko deca, oblazimo oko velikog kazana i zapitkujemo kada će biti gotovo - priča Branislava.

Kada kuvanje napokon bude gotovo, baka bi rečelj stavljala u male ćupove, a nama deci odmah odvojila da probamo, ali ne mnogo, kako bismo imali i za zimu. recelj Rečelj se kuva i po nekoliko sati, foto: Bojana Antić

Treba jesti umereno, govorila je baka, ali nam je uvek davala krišom turu više, da ne vidi deda - priča ona.

Iako ima recept za ovu tradicionalnu poslasticu, kaže da ga nikada nije spremala, jer pored posla, nema toliko vremena, a i sigurno, kako kaže, ne bi bio kao bakin, pa ne želi da kvari uspomene na detinjstvo.


Sati kuvanja za veliko uživanje

Postoji nekoliko recepata za ovu poslasticu, ali za svaku su najbitnija dva sastojka - dobra bundeva i slatko vino ili šira.

Prema jednom receptu, očišćena i iseckana bundeva se uvalja u pepeo, kako bi se regulisala kiselost. Bundeva se onda uvija u čistu gazu i ostavlja da “prenoći”. recelj Nekada omiljena poslastica u vlasotinačkom kraju, foto: Bojana Antić

Sutradan se najpre odmeri dovoljna količina šire i stavi se da se kuva. Kada količina dođe do polovine, dodaje se oprana bundeva.

Uz stalno mešanje, rečelj se kuva oko 5 sati, odnosno dok se ne dostigne odgovarajuća gustina, što zavisi od količine i kvaliteta i vina i bundeve.

Nakon nekih 5 sati, rečelj je spreman. Sipa se u teglice i ostavlja u špajz, da sa ostalom zimnicom dočeka hladnije dane.

Naravno, tajni sastojak rečelja, kao i svakog jela je ljubav u spremanju jela za najmilije.

Ovaj tekst nastao je uz podršku Opštine Vlasotince.

Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Podeli sa prijateljima
Komentari
Poslednji komentari
  • Pera

    06:12 // 25. 10. 2020.

    Pored rečelja u Bujanovcu su se spremale još i poznate srpske slatke stvari kao madžun Sulc, kadaif i niz drugih, srpskih specijaliteta.

  • Mihalis Emanuil

    08:31 // 21. 11. 2018.

    Rečelj bi bio odličan osnov za novi ciklus turističke promocije vlasotinačkog kraja, a dobro bi došao i da se može kupiti na niškom aerodromu. Kada je Radanska ruža d.o.o. iz Lebana mogla da se održi kao socijalno preduzeće već skoro deceniju mogle bi žene iz Vlasotinca da se uz rečelj zaposle i to kroz socijalno preduzeće koje bi pomogla opština Vlasotince. Sve to uz novac iz EU fondova!!!.

  • Kostas Gasopulos

    08:24 // 21. 11. 2018.

    Ovaj članak o rečelju je pravo okrepljenje za nas hedoniste hranom. Verujem da bi se o tom produktu iz bakine kuhinje trebalo više pisati u ovom delu Srbije. Spoj bundeve i šire mora da daje fantastičan ukus, pa pozivam sve koji su to jeli uz bake i deke da se okupe oko Južnih vesti kao medija koji ima osećaj za tradicionalne vrednosti ovoga dela Srbije. Napravimo od ovoga vlasotinački brend!!!!!.

Pošalji komentar:

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon što ga odobri neko od naših administratora.

Ukoliko želite da Vaš komentar bude odmah objavljen, možete se prijaviti preko svog Google, Facebook, Twitter ili Yahoo naloga.

Došlo je do greške pri dodavanju komentara
Preostalo ti je 400 karaktera

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.

KOMENTAR DANA

Obično se policija ne meša u svoj posao. Kako se ovo desilo?

Žika čitalac

Tekst: Vozio u Nišu 103 kilometara na sat gde je dozvoljeno 60, i to pod dejstvom alkohola i kokaina

Pronađite nas na: