
Najstariji zatvorenik iz zatvora u zalivu Gvantanamo na Kubi vratio se u rodni Pakistan posle gotovo dve decenije iza rešetaka.
Saif Ulah Parača (75), uhapšen je dve godine posle terororističkih napada na Njujork i Vašington 11. septembra 2001.
Tada je bio osumnjičen da je pristalica Al Kaide i da je finansirao ovu ekstremističku organizaciju, ali je on to negirao, a optužnica nikada nije podignuta.
U američkom vojnom zatvoru na Kubi našle su se stotine osumnjičenih ekstremista posle napada 11. septembra.
„Gospodin Saif Ulah Parača, državljanin Pakistana, koji je bio pritvoren u zalivu Gvantanamo pušten je na slobodu i vratio se u domovinu 29. oktobra“, navodi se u saopštenju ministarstva spoljnih poslova azojske države.
„Drago nam je da je državljanin Pakistana koji je bio u zatvoru u inostranstvu ponovo sa njegovom porodicom“, dodaje se u saopštenju.
Parača je uhapšen u julu 2003. na Tajlandu tokom akcije američkog Federalnog istražnog biroa (FBI).
Paraču, koji je studirao u SAD, američke vlasti su optužile da je imao kontakt sa nekim od najistaknutijih vođa Al Kaide, među kojima su bili i Osama bin Ladena i Kalida šeika Mohamed.
Posle 14 meseci u američkom vojnom zatvoru u Bagramu u Avganistanu, prebačen je u Gvantanamo.
Tajni američki vojni zatvor korišćen je za pritvaranje ljudi koje su američke vlasti opisivale kao nezakonite boraca u „ratu protiv terorizma“.
Američki predsednik Džozef Bajden pod pritiskom je da oslobodi zatvorenike protiv kojih nije podignuta optužnica i da ubrza sudske procese protiv onih koji su optuženi za direktne veze sa Al Kaidom.
Bajdenova administracija je prošle godine odobrila oslabađanje Parače, zajedno sa još jednim državljaninom Pakistana, 55-godišnjim Abdulom Rabanijem i 41-godišnjim Utmanom Abdul al-Rahimom Utmanom iz Jemena.
U saopštenju pakistanskog ministarstva spoljnih poslova ne spominje se Rabani.
Još 35 zatvorenika se nalazi u Gvantanamu, a među njima je i Kalid Mohamed, koga američke vlasti smatraju glavnim organizatorom napada 11. septembra.
Pogledajte video
Pratite nas na Fejsbuku,Tweets by bbcnasrpskom
i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0