Ekonomija: Grčka uvela šestodnevnu radnu nedelju u pojedinim industrijama


Radna nedelja

Getty Images

U pokušaju da podstakne ekonomski rast, Grčka je uvela šestodnevnu radnu nedelju za određene grane privrede.

Novi zakon, koji je stupio na snagu u julu, odnosi se samo na preduzeća koja rade 24 sata dnevno, a zaposlenima daje mogućnost da umesto 40 rade 48 sati nedeljno.

Prekovremeni rad je opcioni za radnike, koji za njega dobijaju dodatnih 40 odsto, ali se ne odnosi na poslove iz oblasti turizma i prehrambenu industriju.

Potez grčke vlade u suprotnosti je sa tendencijama u drugim delovima Evrope i SAD, gde su četvorodnevne radne nedelje sve češće.

Kompanije u kojima se tako radi tvrde da to povećava produktivnost i dobrobit zaposlenih.

Nadležni u Grčkoj se nadaju da će šestodnevna radna sedmica pomoći u borbi protiv neprijavljenog rada i utaje poreza, prenosi grčki javni servis.

Grčki premijer Kirijakos Micotakis kaže da je „suština zakona naklonjena radnicima, i duboko orijentisana na (ekonomski) rast“, prenosi Gardijan.

„A to usklađuje Grčku u red sa ostatkom Evrope“, rekao je Micotakis.

„Direktiva o radnom vremenu“ Evropske unije zahteva od država članica da radnicima garantuju ograničenje radnog vremena na 48 sati nedeljno, uz plaćen prekovremeni rad.

BBC je kontaktirao grčkog ministra rada Nikija Kerameusa za komentar.

Globalna finansijska kriza kasnih 2000-ih imala je razarajući efekat na Grčku – visoka javna potrošnja i široko rasprostranjena utaja poreza ostavili su zemlju u ogromnim dugovima.

Micotakis je u međuvremenu prikupio zasluge za oporavak grčke privrede, nakon što je ekonomska kriza primorala zemlju da tri puta traži međunarodnu finansijsku pomoć.

Međutim, kada je reč o količini radnih sati u sedam dana, izgleda da se Grčka kreće u suprotnom smeru od drugih evropskih zemalja.

Od pandemije korona virusa, mnoge kompanije prihvataju fleksibilne radne modele i četvorodnevne nedelje, a radnici nisu uskraćeni za procenat u platama.

Pokušaji četvorodnevne radne nedelje na Islandu smatraju se „neverovatnim uspehom“ i tamo su mnogi prešli na takav sistem, pokazuju istraživanja.

Istraživači tvrde da je produktivnost na većini radnih mesta ili ostala ista ili je poboljšana.


BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.


Pratite nas na Fejsbuku, , , Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Slični tekstovi

Komentari

0

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Preostalo Vam je još karaktera.


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.