
„Da li Englezi stvarno stavljaju ananas na picu?“, pita se londonski dopisnik italijanskih dnevnih novina La Republika.
„Retko“, zaključuju, „ali stvarni problem je dodavanje pavlake u špagete karbonare“.
Nedeljno finale Evropskog prvenstva nije samo sukob sporta, već i kultura.
„Kod nas Italijana je stvar u tome što smo zemlja lepote“, piše u listu Korijere dela Sera.
„Mi ne postižemo samo golove, mi postižemo lepe golove.“
„Ne postoji loše obučen Italijan, već samo Italijani koji nisu zainteresovani za dobro odevanje“, dodaju.
Ali uz sve ono što deli ove izrazito različite zemlje – ako se pitate, malo je Italijana koji su oduševljeni britanskom kuhinjom – postoje i mnoge sličnosti.
Fudbal teče venama obe nacije.
Dok je Engleska čekala na međunarodnu fudbalsku slavu od 1966. godine, Italija je poslednju titulu prvaka Evrope ponela 1968, što je takođe čini nestrpljivom po pitanju titule (iako su bol ublažila dva naslova svetkog prvaka 1982. i 2006).
I oba tima su doživela revoluciju zahvaljujući njihovim selektorima.
Geret Sautgejt i Roberto Manćini doveli su mlađe igrače i ostavili duhove prošlosti za sobom.
Engleska koja decenijama nije uspela da dođe do međunarodnog finala i Italija koja se nije kvalifikovala za Svetskog prvenstvom 2018, što je vodeći sportski list u zemlji nazvao „apokalipsom“.
„Manćini je centralna figura ovog italijanskog čuda“, kaže Alvaro Moreti, zamenik urednika dnevnog lista Mesađero i njegov bivši sportski urednik.
„Kada je preuzeo funkciju 2018, od početka je verovao da će stići do ove tačke.
„On je veoma harizmatičan i elegantan. Odlučio je da njegov pristup bude uživanje, da italijanskom timu donese sreću, kao i italijanskom narodu.“
Sreća je možda i preovlađujući osećaj u Italiji dok se gledaju Azuri kako jezde ka finalu.
Italija je prva zemlja na Zapadu koju je desetkovala pandemija korona virusa, čija su preopterećena odeljenja intenzivne nege upozorile druge na ono što naizlazi.
Ujedno je i prva zemlja koja je doživela nagli pad nivoa zaraze zbog čega su mnoga ograničenja ukinuta, a Italijanima omogućilo da u kafićima gledaju njihov tim u pobedničkom jurišu.
„Još sam srećniji zbog preporoda Italije, nego zbog samog finala“, kaže Đanluka Santangeli, sedeći u njegovom kiosku u rimskoj četvrti Trastevere.
Kada je preuzeo funkciju 2018, od početka je verovao da će stići do ove tačke.
„On je veoma harizmatičan i elegantan. Odlučio je da njegov pristup bude uživanje, da italijanskom timu donese sreću, kao i italijanskom narodu.“
Sreća je možda i preovlađujući osećaj u Italiji dok se gledaju nero-azuri kako jezde ka finalu.
„Olakšavajuća okolnost je što ljudi mogu da izlaze bez maski i da gledaju utakmicu na velikim ekranima“.
A što se tiče njegovog predviđanja, kaže da ,,veruje u sudbinu.
„Ali mislim da bi Italija trebalo da igra onu našu klasičnu taktiku: jaka odbrana i kontra-napad, pošto se susočavamo sa dobrim engleskim timom koji igra kod kuće.“
Utakmica je, naravno, dovela do podele lojalnosti među mnogim anglo-italijanskim parovima, među kojima je i Elisa Sandri, koja inače živi u Brajtonu sa njenim britanskim partnerom, ali se trenutno nalazi u Rimu.
Uživajući u kafi sa njenom starom prijateljicom Anom, priseća se kroz šalu kako je vodila neobično žestoku raspravu povodom meča sa engleskim kolegama.
A sa njenim partnerom je „zajedno gledala utakmice, gde su navijali jedni za druge“, tako da misli da će „to biti u redu“.
„U svakom slučaju biće to vin-vin situacija za mene“, dodaje.
„Jednostavno volim atmosferu kada igra Italija.
„Svi se okupe, navijaju i grle, stičeš nove prijatelje. Mada mislim da će Engleska možda pobediti, ali ako dođe do penala, neće!“
Dok kupuje paradajz na obližnjoj pijaci, Morosini Zorzi se javljaju i druge nedoumice.
„Glavna stvar zbog koje brinem je što je venčanje mog sina u isto vreme kada i utakmica“, kaže ona.
„On ne želi veliki ekran, tako da će je gosti gledati na njihovim telefonima – i sigurna sam da će neki od njih otići da je pogledaju.“
Morosini priznaje da nije ljubiteljka fudbala ali kaže da ,,ako Italija pobedi, biće joj drago zbog nacionalnog duha – iako će po Rimu biti pravi haos sa žurkama“.
Ova ponosna nacija je sigurna u pobedu protiv Engleske na mnogim poljima – plaže, hrana, moda.
Ali za italijanske zaluđenike za fudbalom, večerašnja pobeda možda će biti najslađa od svih.
Pogledajte video o umetničkom delu posvećenom danskom fudbaleru Kristijanu Eriksenu
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom
. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0