Ne morate da se prezivate Džener ili Kardašijan da biste mogli da živite od postova na društvenim mrežama, kao što to pokazuje nova generacija influnesera i „mikro-influnesera“.
Vrlo je verovatno da nikad niste čuli za Džejmsa Čarlsa.
Gradski oci Birmingema očigledno nisu.
Oni su ostali poprilično zatečeni hiljadama obožavalaca koji su blokirali uži centar grada kad se ovaj u januaru pojavio u Bulringu da bi se susreo sa njima.
Čarls je samo jedan primer influensera – zvezde sa društvenih mreža koja možda nije vrhunska javna ličnost po konvencionalnim standardima, ali izaziva kultno sledbeništvo među fanovima, što se posle često koristi da bi se izgradila prava mala imperija.
Huda Katan, na primer, opisana je kao „Bil Gejts među influenserima za negu lepote“ zato što je dala otkaz na poslu i, uz pomoć društvenih mreža, osnovala vlastitu kompaniju, čija se vrednost danas procenjuje na milijardu dolara.
Kako onda definisati influensera?
„To je neko sa uticajem koji može da se unovči“, objašnjava Si-Džej Nut-Kuper, viši rukovodilac u Models 1 Talent – agenciji koja danas angažuje influensere podjednako kao i modele.
„I imaju oglašivački potencijal. Dakle, bilo da se radi o lepoti, modi, kulinarstvu, mentalnom zdravlju, da je neko vrhunski kuvar ili nešto treće, oni to mogu da iskoriste i pretvore u biznis.“
„Svi žele da žive od svog hobija… a mnogi sa kojima smo radili dali su otkaz na poslu i došli u priliku da kažu: ‘vidi ti to, od ovog jednog posta zarađujem onoliko koliko bih inače zarađivala za mesec dana’.“
Za generacije onih koji su odrasli učeći tradicionalne predmete u školi to može da deluje kao težak koncept za razumevanje.
Nataša Ndlovu, koja je stekla 90.000 pratilaca na Instagramu postovima o modi i nezi lepote, kaže da sam izraz influenser ume da bude „naelektrisana“ reč.
„Mislim da je to zato što je i dalje prisutna ta generacija, ta jedna grupa u društvu, koja misli da smo pomalo bezobrazni“, kaže Ndlovu.
Ali, priznaje ona, razumljivo je da mnogi ne shvataju zašto je to postala profesija za sebe.
Ona se dobro seća zbunjenosti na licu poštara kad je počeo da joj donosi veliki broj proizvoda koje su joj slali brendovi kad je prvi put pokrenula blog pre nekoliko godina.
„Često dobijam razne pošiljke. Zato mnogi kuriri znaju ko sam, viđaju me mnogo više nego neke druge ljude u ulici“, objašnjava ona.
„I tako mi je jednom jedan od njih neobavezno rekao: ‘Čini se da dobijaš mnogo paketa’, na šta mu ja kažem: ‘Ja sam blogerka’. A on mi na to kaže: ‘A šta je to?'“
Ndlovu mu je potom objasnila da recenzira proizvode onlajn, ali se smeje: „Mislim da je i posle toga ostao zbunjen.“
Slični tekstovi
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0