Kineske vlasti su objavile da je njihova sonda Čang E-4 sletela na do sada najudaljeniju i neistraženu stranu meseca.
Letelica bez posade je rano jutros oko 3:30 sletela na Basen Aitken, na Južnom polu Meseca, navode državni mediji.
Sonda je opremljena instrumentima za ispitivanje geologije područja, kao i za izvođenje bioloških eksperimenata.
Ovo sletanje se smatra ogromnim korakom u istraživanju svemira.
Poslednjih godina je bilo više odlazaka na Mesec, ali većina tih misija je obavljena u mesečevoj orbiti. Poslednja letelica sa posadom na Mesecu bila je Apolo 17 1972. godine.
Sonda Čang E-4 je već poslala prve fotografije površine, koje su potom objavili kineski državni mediji.
Kako sonda nema direktnu komunikaciju sa Zemljom, sve fotografije moraju da budu prebačene preko odvojenog satelita kako bi stigle do nas.
Ranije misije na Mesecu su se uglavnom odvijale na strani koja je okrenuta Zemlji, ali ovo je prvi put da je neka letelica došla do neistražene i udaljene strane.
Je Kuanzi, astronom sa tehnološkog univerziteta Kaltek iz Kalifornije, izjavio je za BBC da je ovo prvi put da je Kina „pokušala da izvede nešto što druge države sa svemirskim programom ranije nisu probale“.
Čang E-4 je lansirana sa Ksičang satelitskog centra u Kini, sedmog decembra. Ušla je u mesečevu orbitu 12 decembra.
Planirano je da sonda istraži područje pod nazivom Fon Karmanov krater, koji se nalazi u basenu Atkien na Južnom polu – formiranom jakim potresom tokom ranije mesečeve istorije.
„Prečnik kratera je preko 2.500 kilometara, dok dubina iznosi 13 kilometara i predstavlja jedan od najvećih kratera u Solarnom sistemu i najveći, najdublji i najstariji basen na Mesecu“, kaže za BBC Endru Kouts, profesor fizike u londonskoj Mulardovoj laboratoriji za istraživanja svemira.
#BREAKING: China’s Chang’e-4 probe successfully made the first-ever soft landing on the far side of the Moon on the South Pole-Aitken basin Thursday morning, a major milestone in space exploration. #ChangE4 pic.twitter.com/mt2YTWqlxs
— Global Times (@globaltimesnews) January 3, 2019
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0