
Dva kineska zvaničnika ostala su bez posla nakon što je tinejdžer sa cerebralnom paralizom preminuo kada je njegov otac – i negovatelj – smešten u karantin zbog sumnje da je zaražen korona virusom.
Šesnaestogodišnji Jan Čeng je pronađen mrtav u sredu, nedelju dana nakon što je njegov otac smešten u karantin.
Dečak je od tada bio nahranjen samo dva puta, prenose mediji.
Sekretar lokalne komunističke partije i gradonačelnik grada Hjudžahej uklonjeni su sa njihovih pozicija zbog ovog slučaja.
Priča Jana Čenga kruži društvenim mrežama.
Porodica je živela u centralnoj kineskoj regiji Hubej, odakle je potekao korona virus.
Kako prenose lokalni mediji, otac tinejdžera je na društvenoj mreži Veibo poslao poziv u pomoć, navodeći kako je njegov sin ostavljen sam bez hrane i vode.
Cerebralna paraliza se javlja u ranom detinjstvu i utiče na pokretljivost i koordinaciju. Simptomi variraju i mogu da uključuju drhtavicu, ukočene ili slabe mišiće, probleme sa gutanjem, vidom, govorom i sluhom. Oboleli od cerebralne paralize mogu biti teško onesposobljeni.
Zvaničnici su ranije najavili da će biti sprovedena istraga povodom dečakove smrti.
U Kini je umrla 361 osoba od posledica korona virusa, koji je potvrđen kod više od 17.000 ljudi. Takođe ima i 150 potvrđenih slučajeva izvan Kine, uključujući jedan smrtni ishod na Filipinima.
U međuvremenu, Kina je optužila Ameriku da „izaziva paniku“ reagujući na širenje korona virusa.
Osuda je usledila nakon odluke SAD da proglasi pretnju po javno zdravlje i zabrani ulazak stranih državljana koji su u protekle dve nedelje posetili Kinu.
Svetska zdravstvena organizacija proglasila je vanrednu situaciju na globalnom nivou 30 januara. Sjedinjene države su pre toga naredile povlačenje dela osoblja iz Vuhana i svih članova njihovih porodica.
Svi američki državljani koji su boravili u Hubej regiji biće zadržani 14 dana u karantinu po povratku u SAD.
Porptarolka Ministarstva spoljnih poslova Kine Hua Čunjung izjavila je da sankcije SAD mogu samo da „stvore i prošire strah“ umesto da pruže pomoć
Dodala je da je Amerika prva država koja je uvela zabranu putovanja za putnike iz Kine i predložila povlačenje diplomatskog osoblja.
Svetski zdravstveni zvaničnici se protive ovakvoj zabrani.
Iz SZO upozoravaju da zatvaranje granica zapravo može da pospeši širenje virusa, ukoliko putnici uđu u zemlju nezvanično.
„Ograničavanje putovanja može da nanese više štete smanjivanjem broja informacija, medicinskih zaliha i oštećujući privredu“, izjavio je generalni direktor SZO Tedros Adanom Gebrejesus prošle nedelje.
Iz SZO takođe navode da bi broj slučajeva mogao da poraste, a Kineske vlasti sprovode mere kako bi sprečile širenje virusa.
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom
. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0