Latinska Amerika ima neke od najpunijih zatvora u svetu. Sa više od deset osuđenika po ćeliji u njima je društvena distanca gotovo nemoguća, a uz skromne medicinske uslove bilo kakva zaraza korona virusa raširila bi se poput požara.
Ujedinjene nacije zahtevale su od vlada da više urade da zaštite zatvorenike i predložile da se najugroženiji privremeno puste kako bi se smanjila prenaseljenost.
Čile, Kolumbija i Nikaragva najavili su da će hiljade osuđenika prebaciti u kućni pritvor. Prednost imaju stariji, trudnice i ljudi sa hroničnim oboljenjima. Brazil je već počeo sa izmeštanjem 60 osuđenika u kućni pritvor dok Peru kaže da će osetljivim grupama dati amnestiju.
Ipak, zemlja sa drugom najvećom zatvorskom populacijom na svetu po glavi stanovnika, posle Amerike, još nije načinila nijedan korak. El Salvador se bori sa nasiljem bandi već decenijama i sada im zatvori, po svemu sudeći, pucaju po šavovima.
Fotograf Tarik Zaidi proveo je dve godine beležeći uslove u tamošnjim zatvorima pre širenja pandemije korona virusa po Centralnoj Americi. Imao je pristup u šest zatvora i dva pritvora koja su pri policijskim stanicama i tamo je zabeležio redak prizor kako ove ustanove izgledaju iznutra.
El Salvador drži još jedan neslavni rekord – najvišu stopu ubistava po glavi stanovnika u svetu.
Ipak, stanje se polako popravlja. Tokom 2017. događalo se u proseku 17,6 ubistava dnevno, dok je u oktobru 2019. taj broj spao na 3,6 dok je marta 2020. iznosio 2,1.
Predsednik Najib Bukele koji je došao na vlast u junu 2019. tvrdi da je zaslužan za taj pad.
Njegova nulta tolerancija na nasilje bandi prelila se i na zatvore u kojima su osuđenicima zabranjene posete, telefoni i 24/7 provode u ćelijama. Ako se,s druge strane, smiri situacija unutar i izvan zatvora biće vraćene uobičajene mere i prava posete.
Pre Bukelea program Menjam se (Yo cambio) nudio je zatvorenicima šansu da tokom robije steknu neke veštine koje će im kasnije pomoći da se zaposle.
Neki su čak imali i učestvovali na umetničkim izložbama zatvoru.
S obzirom na ozbiljan problem bandi u El Salvadoru i činjenicu da se veruje da je 80 napada napolju naručuje iznutra, mnogi se boje da bi puštanje zatvorenika dodatno povećalo nasilje bandi.
Zatvorski čuvari gotovo redovno nose fantomke kako bi sakrili identitete i da oni i njihove porodice ne bi bili na meti kriminalaca.
Ali prenaseljeni zatvori mogli bi da postanu žarišta korona virusa.
Respiratorne infekcije već su učestalije u zatvorima, nego napolju. Pedeset puta je veća učestalost tuberkuloze tamo, nego u običnom stanovništvu, prema podacima studije o javnom zdravlju Pan Ameriken Džurnala.
Kako se korona virus i tuberkuloza šire na slične načine vlasti se pripremaju za ono što je infektolog Horhe Pamanenjo nazvao „tempiranom bombom“ i čekaju da eksplodira.
Predsednik Bukele je uveo neke promene u salvadorski zatvorski sistem, 26. decembra – pre nego što se koronavirus proširio na El Salvador – najavio je da će zatvor u Čalatenangou (na slici gore) biti pretvoren u univerzitet. Šest stotina zatvorenika je prebačeno, a predsednik je na Tviteru napisao – ne nudeći više detalja – da će preostalih 730 biti preseljeno u narednim danima.
No, iako je predsednik Bukele brzo naredio zatvaranje cele zemlje i ograničenje kretanja tokom policijskog sata kako bi suzbio širenje virusa, nije objavljena zvanična politika za puštanje zatvorenika.
Zatvori u El Salvadoru imaju kapacitet od 18.051, ali sistem trenutno ima više od 38.000 zatvorenika.
Izuzetna vrućina, nehigijenski uslovi i tuberkuloza oduzeli su život mnogim zatvorenicima čak i pre koronavirusa.
Pandemija koronavirusa predstavlja veliki problem predsedniku Bukeleu.
Da se pripremi za tu opasnost i u ćelijama predsednik je već morao da ukine određene vanredne mere kako bi se bolje kontrolisala situacija iza rešetaka.
Štaviše, sudije u El Salvadoru tvrdile su da oni koji su stariji od 60 godina i sa bolestima u terminalnim fazama treba da budu privremeno pušteni – međutim, članovi ovih bandi ne bi bili uključeni u to.
Dilema sa kojom se suočava je vrlo velika : pustiti zatvorenike i reskirati porast nasilja među bandama, s kojima se žestoko borio ili ih zadržati iza rešetaka i suočiti se sa potencijalnom eksplozijom korona virusa.
Sve fotografije zaštićene su autorskim pravima i pripadaju Tariku Zaidiju, koga možete pratiti na , Fejsbuku i na sajtu.
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom
Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0