
Kraljica Elizabeta Druga je prvi put posle sedam meseci bila u javnoj poseti van kraljevske rezidencije.
Britanska monarhinja (94) je u društvu unuka, princa Vilijama – vojvode od Kembridža, posetila naučni park Porton Daun u blizini Solzberija, kako bi se sastala sa naučnicima iz Laboratorije za nauku i tehnologiju odbrane (DSTL).
Sastali su se i sa osobljem koje je radilo na slučaju trovanja novičokom u Solzberiju 2018. godine.
Uvedene su posebne mere bezbednosti radi zaštite kraljice.
Došla je odvojeno do unuka Vilijama i svi oni koji su trebali da dođu u blizak kontakt sa njima testirani su na korona virus uoči posete i dobili negativne rezultate. Male grupe ljudi koje su učestvovale u događaju bile su raspoređene na dva metra.
Ni kraljica ni Vilijam nisu nosili zaštitne maske kada su stigli i hodali su udaljeni dva metra jedno od drugog.
Kensingtonska palata odbila je da komentariše da li je vojvoda morao da uradi test.
Portparolka Bakingemske palate je izjavila: „Od medicinskog osoblja i relevantnih strana zatražen je konkretan savet i preduzete su sve neophodne mere predostrožnosti, u bliskoj saradnji sa DSTL-om“.
Ali iz političke organizacije Republika kažu da je kraljica trebalo da „da primer“ noseći zaštitnu masku.
Maske su obavezne po zakonu u određenim zatvorenim prostorima, poput javnog prevoza, prodavnica i religijskih objekata.
Britanska vlada preporučuje nošenje maski u zatvorenom, a gde bi fizičko distanciranje moglo biti teško i gde javnost dolazi u kontakt sa onima koje obično ne sreće.
Komentator kraljevske porodice Džo Litl, glavni urednik magazina Madžesti, rekao je da je neizbežno da će kraljica i princ Vilijam biti kritikovani, ali da će se lekarski saveti pažljivo slediti .
Kraljica je do sada boravila u kraljevskim rezidencijama sa smanjenim brojem osoblja.
Pre posete naučnom parku Porton Daun, poslednji put je viđena ispred kraljevske rezidencije 9. marta, kada se pridružila kraljevskoj porodici u Vestminsterskoj opatiji na službi povodom Dana komonvelta.
Kraljici i Vilijamu je DSTL-u pokazano oružje korišćeno u kontraobaveštajnim službama, a sastali su se i sa antiterorističkim timom.
U okviru posete, razgovarali su sa onima koji identifikovali nervni agens novičok koji se korišćen za trovanje i onima koji su radili na operaciji dekontaminacije.
Ruska obaveštajna služba optužena je da stoji iza pokušaja atentata na bivšeg ruskog špijuna Sergeja Skripalja i njegovu ćerku Juliju.
Mesecima nakon napada, Don Strudžis i njen partner Čarli Rauli razboleli su se u obližnjem Amesburiju. Sturdžis je kasnije umrla nakon što je došla u kontakt sa bočicom parfema za koju se veruje da je povezana sa slučajem.
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom
. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0