Kubanci ove nedelje dobijaju pristup internetu preko mobilnih telefona, po prvi put u ovoj zemlji.
Državna telekomunikaciona kompanija je saopštila da građani mogu da počnu da se prijavljuju za nove mobilne pakete.
Do sada se lokalno stanovništvo uglavnom oslanjalo na vaj-faj hotspotove (mesta na kojima postoji pristup internetu) i internet kafee, a 3G usluga je bila ograničena za novinare i strane biznismene koji rade na Kubi.
Ovo će se sada promeniti, mada mnogi Kubanci i dalje neće imati internet na telefonima, jer neće moći da priušte nove ugovore.
Paket od 600 megabajta košta šest evra, a od četiri gigabajta – oko 30 evra. Korisnici dobijaju i bonus od 300 megabajta za korišćenje lokalnih veb stranica sa domaćim domenom.
Prosečna državna plata, koju na Kubi prima 11,2 miliona stanovnika, iznosi oko 35 dolara mesečno.
Dozvola za korišćenje 3G mreže je jedan od poteza kojim država nastoji da ukine neka od brojnih ograničenja u domenu interneta.
Do pre pet godina pristup mreži je u velikoj meri bio ograničen na turističke hotele i državne klubove.
Ali 2013. godine vlasti su počele da otvaraju internet kafee.
U 2014. godini omogućili su vlasnicima mobilnih telefona pristup mejlovima preko države. Ova usluga je tada koštala čak 0,8 evra po megabajtu, ali je cena od tada prepolovljena.
2015. godine je otvoren je prvi vaj faj hotspot u kulturnom centru. Zatim je otvoreno na stotine drugih sličnih javnih prostora.
2017. godine državni operater je počeo da nudi i ograničen broj internet paketa za domaćinstva.
Pristup novoj 3G usluzi će se odvijati u toku trodnevnog perioda, kako bi se smanjio rizik od prevelike potražnje.
Korisnici će dobiti pristup mreži postepeno – u zavisnosti od broja mobilnog telefona.
Međutim, operater nije isključio mogućnost pada sistema ili drugih problema.
„Sigurno će biti problema sa mrežom u određenim oblastima“, upozorili su iz telekomunikacione kompanije.
„Ako klijenti vide da nemaju mrežu, treba da nas obaveste.“
Skoro polovina kubanske populacije poseduje mobilni telefon, iako nisu svi kompatibilni sa radio frekvencijom koju će koristiti nova usluga.
Kubanci već dugo žele da uhvate korak sa svetom kada je u pitanju pristup internetu.
Od kada se Raul Kastro povukao i zamenio ga predsednik Migel Dijaz Kanel, izgledalo je da će se to i dogoditi – barem sa mobilnim telefonima.
Novi predsednik aktivan je na Tviteru, a prati ga i nekoliko članova Državnog veća.
Ipak, na osnovu ranijeg iskustva većina Kubanaca je nepoverljiva prema obećanjima da će moći bez problema da koriste mreže. Čekaju da se u to i sami uvere.
Poslednji put kada je držva pokušala da pokrene 3G mrežu u roku od 24 sata, korisnici su ostali bez drugih mobilnih usluga – kao što je SMS, zato što je ceo sistem pao.
Zato građani žele da se uvere da će internet na telefonu stvarno raditi i da će biti pouzdan, pre nego što odluče da kupe paket.
Postoji velika želja za korišćenjem interneta na telefonu, pogotovo među mladima, koji misle da je nepošteno da toliko zaostaju za svojim prijateljima i rođacima koji žive u drugim zemljama.
Jedan inženjer elektrotehnike mi je rekao da ga muči što mora da na vrućini sedi na javnim trgovima kako bi mogao da bude na mreži.
„Zašto moramo da budemo ostrvo bez interneta?“ rekao je.
Kuba načelno omogućava građanima da koriste internet, ali im treba dozvola za pristup.
Izveštaj američkog instituta Freedom House upozorio je prošle godine da je blokiran sajt za vesti američke vlade Marti Noticias i lokalni blog 14ymedio.
Međutim, on je dodao da su sajtovi sa vestima – uključujući i BBC i španski El Pais – dostupni, kao i društvene mreže uključujući Fejsbuk i Tviter.
Građani takođe mogu da koriste aplikacije za čet, koje im omogućavaju da ostanu u kontaktu sa članovima porodice koji su emigrirali u inostranstvo.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0