
Spuštanjem zavese na Olimpijske igre u Tokiju nije završen ovaj olimpijski ciklus koji traje neuobičajeno dugo – predstoji Paraolimpijada u japanskoj prestonici na kojoj će Srbija pokušati da ponovi ili čak nadmaši rezultat iz 2016. godine kada je osvojeno devet medalja.
Ukupno 19 srpskih paraolimpijaca će se takmičiti u Tokiju – najbrojniji će biti strelci i njihova delegacija uključuje pet takmičara, Srbiju će predstavljati pet stonotenisera i četvoro atletičara, a u Japan putuju i predstavnici u tekvondou, biciklizmu, plivanju i dizanju tegova.
Trebalo je da bude 20 srpskih paraolimpijaca, ali je Dejan Jokić otpao u poslednjem trenutku jer je test pokazao da je pozitivan na korona virus, saopštio je u utorak Paraolimpijski komitet Srbije.
„Napredujemo iz ciklusa u ciklus – u Pekingu smo imali osam takmičara, u Londonu 12, u Riju 16 i sada smo došli do 19″, kaže za BBC na srpskom Zoran Mićović, predsednik Paraolimpijskog komiteta Srbije (POKS).
On dodaje da u POKS vlada „veliki optimizam“ i da je „vrlo realno“ da srpski takmičari ponove rezultate iz Brazila, pošto su svi na kraćim ili dužim listama favorita za osvajanje medalja.
Paraolimpijske igre će biti svečano otvorene 24. avgusta, a ceremonija zatvaranja je 5. septembra.
Na programu će se naći 22 sporta, a takmičari u badmintonu i tekvondou debitovaće na Igrama ove godine, piše na sajtu Međunarodnog paraolimpijskog komiteta (MPK).
Od zemalja bivše Jugoslavije, najbroniju ekipu ima Hrvatska (22).
Tokio je prvi grad u istoriji Paraolimpijskih igara koji je drugi put domaćin – prvi put je bio 1964. godine, kada je 375 sportista iz 21 zemlje učestvovalo u devet sportova.
Ovog puta će se oko 4.400 sportista iz 162 nacionalna paraolimpijska komiteta takmičiti za 539 medalja u 22 sporta.
I Paraolimpijske igre, poput Olimpijskih, biće održane u vreme pandemije korona virusa i rasta broja zaraženih u Japanu.
Srpski paraatletski tim u Tokiju činiće četvoro takmičara koji će se nadmetati u bacanju kugle, čunja, diska i koplja, kao i u trčanju i skoku u dalj.
Željko Dimitrijević je verovatno najpoznatiji srpski paraolimpijac i od najiskusnijeg člana srpskog paraatletskog tima se i u Japanu očekuje medalja – on veruje da će biti zlatna.
„Ne idem u Tokio da bih učestvovao ili da bi se popeo na postolje – idem tamo da budem prvi“, poručuje 50-godišnji paraatletičar za BBC na srpskom.
„Svaki drugi rezultat, čak i srebro, smatrao bih neuspehom“, dodaje.
On je vlasnik svetskog i paraolimpijskog rekorda u bacanju čunja – prvi (34,71 metara) je postigao na Evropskom prvenstvu u Poljskoj u junu ove godine, a drugi (29,96 metara) na Igrama u Brazilu 2016. godine, kada je odbranio zlatnu medalju osvojenu četiri godine ranije u Londonu.
„Ubeđen sam da ću oboriti paraolimpijski rekord iz Rija ove godine u Tokiju, dok za obaranje svetskog treba da se poklope i vremenski uslovi i da se sklope sve kockice u mojoj glavi i mom telu“, kaže Dimitrijević.
Pored dva olimpijska zlata bio je i šamion Evrope tri puta (2016, 2018 i 2021) i osvojio je dva zlata na svetskim prvenstvima (2015. i 2017).
Dimitrijeviću je 2020. godine predsednik Srbije Aleksandar Vučić uručio zlatnu medalju za zasluge, navodi se na sajtu predsedništva.
Saška Sokolov je jedina paraatletičarka koja će predstavljati srpsku selekciju u Japanu i tamo putuje posle uspeha na Evropskom paraatletskom prvenstvu u Poljskoj koje je održano u junu ove godine.
Sokolov je u Poljskoj osvojila zlatne medalje u sprintu na 100 i 200 metara, dok je u bacanju koplja zauzela drugo mesto.
„Biće izazovno takmičiti se u tri discipline u Tokiju, ali ne želim da namećem sebi veliki pritisak“, istakla je ona u izjavi za Pirotske vesti.
Srbiju će u bacanju diska i kugle predstavljati Nebojša Đurić iz Užica koji je 2018. godine na Paraatletskom šampionatu Evrope u Berlinu uzeo zlatnu medalju uz svetski rekord od 39,84 metra.
Prema mišljenju Željka Dimitrijevića, Đurić će u Japanu imati „mnogo jaku konkurenciju“ za osvajanje medalje, ali je izuzetno spreman za ono što ga tamo čeka.
Najmlađi član paraatletskog tima Srbije na Igrama biće 23-godišnji Nemanja Matijašević koji je 2018. godine na Prvenstvu Evrope osvojio srebrnu medalju u skoku u dalj.
Na Svetskom prvenstvu u paraatletici održanom u Dubaiju 2019. godine, Matijašević je zauzeo peto mesto i postavio je lični rekord skokom od 6,88 metara.
„Svi naši paraatletičari su zaista spremni i imaju dobre šanse da osvoje medalju, a mislim da bi dve medalje od našeg tima bile zadovoljavajuće“, kaže Dimitrijević.
Pogledajte video o indijskoj paraolimpijki u badmintonu
Petočlana srpska stonoteniska ekspedicija će na ovim Igrama pokušati da se makar približi rezultatu iz Rija kada su se vratili sa četiri medalje.
Borislava Perić-Ranković, Nada Matić i Mitar Palikuća su se tada vratili sa odličjima u individualnoj i timskoj kategoriji, a i ovoga puta biće najveće nade stonoteniske paraolimpijske reprezentacije.
Srbija na dosadašnjim Paraolimpijskim igrama
Srbija je kao samostalna država prvi put učestvovala na Paraolimpijskim igrama u Pekingu 2008. godine i srpski sportisti doneli su ukupno 16 odličja iz tri olimpijska ciklusa – pet zlatnih, sedam srebrnih i četiri bronzana.
Prve dve medalje osvojili su bacač diska Draženko Mitrović i stonoteniserka Borislava Perić – oboje su se iz Kine vratili sa srebrom.
Srpski paraolimpijci bili su uspešniji u Londonu 2012. godine pošto su osvojili dve zlatne medalje i tri srebra.
Tanja Dragić postala je paraolimpijska šampionka u bacanju koplja, a Željko Dimitrijević je doneo Srbiji zlato u bacanju čunja.
Draženko Mitrović je ponovio uspeh iz Pekinga osvojivši srebro, dok su stonoteniseri Zlatko Kesler i Borislava Perić-Ranković stigli do istih odličja u muškom i ženskom singlu.
Na Paraolimpijskim igrama u Riju 2016. godine srpski takmičari osvojili su devet medalja – tri zlatne, dve srebrne i četiri bronzane.
Strelac Laslo Šuranji vratio se sa jednom zlatnom i jednom bronzanom medaljom, Željko Dimitrijević odbranio je titulu u bacanju čunja iz Londona, a Miloš Matić bio je drugi u istoj disciplini.
Stonoteniseri su i u Brazilu bili jaki aduti Srbije – Borislava Pekić-Ranković uzela je zlato, Nada Matić bronzu, a zajednički su u ženskom dublu stigle do srebra.
Njihov kolega Mitar Palikuća vratio se sa bronzanom medaljom iz Rija, dok je Nemanja Dimitrijević bio trećeplasiran u bacanju koplja.
Pored njih troje, boje Srbije u Tokiju braniće i Ana Prvulović i Goran Perlić, a tim će predvoditi selektor Zlatko Kesler.
Previše bi bilo ambiciozno očekivati da se ponovi podvig iz Brazila, jer se tada srpskim stonoteniserima sa invaliditetom sve poklopilo – odradili su dobre pripreme, imali sjajnu atmosferu i malo sportske sreće, kaže za BBC na srpskom Zlatko Kesler.
„Sada očekujemo jednu sigurnu medalju i to u ekipnoj ženskoj konkurenciji – drugi smo nosioci od osam učesnika i dovoljna je jedna pobeda u četvrtfinalu da uzmemo medalju, pošto nema meča za treće mesto“, napominje selektor.
I u individualnoj konkurenciji srpski takmičari takođe imaju šanse (Borislava Perić-Ranković je druga nositeljka u ženskom singlu, a Nada Matić šesta), ali će i konkurencija biti oštrija.
„Imamo veliko iskustvo, ali ne smemo da zanemarimo ni motiv protivnika da nas skinu sa trona“, kaže za BBC na srpskom Perić-Ranković.
Zbog odlaganja Igara pripreme za Tokio bile su otežane i drugačije nego pre, pa je zbog toga nezgodno prognozirati koliko bi medalja srpske stonoteniski tim mogao da osvoji na Paraolimpijskim igrama, dodaje ova stonoteniserka.
Selektor Kesler smatra da će u ženskoj singl konkurenciji biti žestoka konkurencija – u prvih šest nositeljki su tri Kineskinje i jedna Nemica, te će put do medalja biti težak.
On dodaje da i Mitar Palikuća igra dobro u poslednje vreme, ali nije bilo prilike da se ta forma ozbiljnije proveri zbog pandemije korona virusa koja je onemogućila česta putovanja.
„Bio bih prezadovoljan sa dve medalje iz Tokija – to bi nastavilo kontinuitet uspeha naših stonotenisera na Paraolimpijskim igrama i motivisalo neke mlađe igrače da odmene Borislavu, Nadu i Mitra u budućnosti“, zaključuje trener paraolimpijske stonoteniske selekcije Srbije.
Zemlje bivše Jugoslavije na Paraolimpijskim igrama u Tokiju
Streljačka paraolimpijska reprezentacija biće još jedna od uzdanica Srbije u Tokiju, a zlato iz Brazila braniće Laslo Šuranji koji je 2016. godine postavio i olimpijski rekord u pucanju iz MK puške sa 50 metara razdaljine.
Osim te discipline, Lasla očekuje i nadmetanje u pucanju iz vazdušne puške u japanskoj prestonici.
Što više krugova u Tokiju pokušaće da ustrele i Dragan Ristić, Zdravko Savanović, Živko Papaz i Rastko Jokić.
Oni će se na Paraolimpijskim igrama takmičiti u pucanju iz vazdušne puške, vazdušnog pištolja, MK puške i MK pištolja.
Na Svetskom prvenstvu u Sidneju 2019. godine srpski strelci osvojili su pet medalja, a Dragan Ristić istakao se sa zlatnom i srebrnom medaljom u pojedinačnoj konkurenciji i srebrom i bronzom u ekipnoj.
Svih strelci koji će predstavljati Srbiju u Tokiju olimpijsku vizu izborili su na ovom prvenstvu, navodi se na sajtu Paraolimpijskog komiteta Srbije.
Zbog pozitivnog testa na korona virus u poslednjem trenutku je otpao Dejan Jokić, saoštio je Paraolimpijski komitet Srbije.
Jokić je trebalo je da nastupa u klasi SH2, vazdušna puška ležeći, vazdušna puška stojeći i MK puška ležeći.
Petar Milenković predstavljaće Srbiju u dizanju tegova (kategorija do 97 kilograma) u Tokiju, a najveći uspeh u dosadašnjoj karijeri bila mu je titula šampiona Evrope osvojena 2018. godine, navodi se na sajtu Međunarodnog paraolimpijskog komiteta.
Milenković nije uspešan samo u konkurenciji osoba sa invaliditetom, već dominira i van svoje konkurencije – podigao je 220 kilograma u disciplini benč 2015. godine i tako postavio državni rekord za muškarce do 93 kilograma, navodi se na sajtu Powerlifting saveza Srbije.
Srpski takmičar je učestvovao i na Olimpijskim igrama u Brazilu pre pet godina, ali tada nije uspeo da zabeleži zapaženiji rezultat.
Biciklista Milan Petrović će u dresu Srbije voziti drumsku trku i hronometar u Tokiju.
Milan je slabovid i imaće uz sebe Gorana Šmelcerovića, trenera i pilota koji će upravljati biciklom.
Ovaj tandem Leskovčana nastupio je i na Igrama u Londonu i zauzeo je 11. mesto u drumskoj trci, onosno 14. mesto u hronometarskoj.
Danijela Jovanović i Marija Mičev biće prve srpske paraolimpijke koje će se takmičiti u tekvondou, a u Tokio idu posle zapaženih rezultata na Svetskom prvenstvu u Turskoj 2019. godine.
Tada su obe u svojim kategorijama došle do srebrnih odličja.
Jovanović će se nadmetati u kategoriji do 49 kilograma, dok Mičev čekaju borbe u konkurenciji takmičarki ispod 58 kilograma.
Katarina Draganov Čordaš iz Zrenjanina jedina će svoje bitke voditi u vodi – takmičiće se u plivačkim trkama na 50 i 100 metara leđnim stilom.
„U Tokio idem bez ikakvog pritiska, idem da postignem što bolji rezultat i biću prezadovoljna ako to bude dovoljno za finale“, rekla je ona u izjavi za sajt ilovezrenjanin.com.
Daleko teže u poređenju sa prethodnim olimpijskim ciklusima, ističe predsednik POKS Zoran Mićović.
Kao primer za to navodi stonotenisku paraolimpijsku selekciju koja je „specifična“ zbog činjenice da nema adekvatne rivale u Srbiji.
„Oni moraju da učestvuju na međunarodnim turnirima kako bi se pripremili za ovakva takmičenja i zbog pandemije smo imali velike probleme, jer je putovanja bilo nemoguće ili vrlo teško organizovati“, objašnjava Mićović.
Paraolimpijska šampionka iz Rija Borislava Perić-Ranković ističe da skoro dve godine srpski stonoteniseri nisu učestvovali na turnirima i da će biti mnogo nepoznanica u Japanu.
„Svi ćemo imati psihološki pritisak i opterećenje – ne znamo da li su protivnici nešto menjali u svojoj igri i taktici tokom tog perioda“, napominje ona.
Uticaj pandemije osetili su i drugi članovi srpske paraolimpijske ekspedicije koja će putovati u Tokio.
„Pandemija je poremetila mnogo i još uvek remeti“, kaže Željko Dimitrijević.
Kao jednom od najiskusnijih takmičara u Japanu, njemu nije išlo na ruku odlaganje Igara za godinu dana.
„Prošle godine sam imao godinu manje, sada već imam 50 godina i svaki trening podnosim teško, ali sam spreman za ono što me čeka u Japanu“, kaže Dimitrijević.
Osim priprema za Olimpijske igre, zbog korona virusa biće drugačiji uslovi takmičenja i u Tokiju.
„U Olimpijsko selo možemo da odemo samo pet dana pred Igre i nećemo imati vreme za privikavanje, a napušta ga svaki takmičar dva dana posle završetka njegove discipline.
„Mere će biti rigorozne, ali najvažnije je da će se na kraju održati Paraolimpijske igre, pa – kom’ opanci, a kom’ obojci“, zaključuje naš trofejni paraolimpijac.
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom
. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0