
Na najvećoj sportskoj svetkovini – Olimpijskim igrama u Parizu – oko 10.500 sportista sveta boriće se za više od 300 medalja, a među njima i nekoliko stotina takmičara sa Balkana.
Ipak, izostaće neke od najvećih zvezda, poput NBA košarkaša Luke Dončića, jer se slovenačka reprezentacija nije kvalifikovala za olimpijski turnir, kao i pobednik dve najprestižnije trke u Francuskoj i Italiji, slovenački biciklista Tadej Pogačar.
Atlete Srbije, Hrvatske, Slovenije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Severne Makedonije, Kosova, Bugarske, Albanije, Grčke i drugih zemalja iz regiona, nadmetaće se u 32 različita sporta.
Glavni grad Francuske će od 26. jula do 11. avgusta biti svetska prestonica sporta, okupljajući milione gostiju i milijarde ljudi pred televizorima.
Jedan od sportova koji uvek izaziva najviše pažnje na olimpijskim igrama je košarka, posebno muški turnir.
Balkanske zemlje će u Parizu predstavljati Srbija i Grčka.
Srbija je u grupi sa selekcijama SAD, Južnog Sudana i Portorika.
Grčka je na putu do prvog učešća na olimpijskim igrama posle 16 godina, pobedila i selekcije Slovenije i Hrvatske.
Košarkaši Grčke su u vrlo teškoj grupi sa Kanadom, Australijom i Španijom.
Jedno od najvećih iznenađenja predolimpijskim kvalifikacionih košarkaških turnira je eliminacija Litvanije, koja je bila jedan od domaćina doigravanja.
Na OI u Parizu ćemo gledati neke nove sportove, poput brejkdensa ili brejkinga, a ovde se podsetite koji su uvedeni pred OI u Tokiju pre tri godine (neki su već ukinuti).
Odmah posle olimpijskih igara slede Paraolimpijske igre.
Prvi put u istoriji olimpijskih igara debitovaće novi sport – brejkdens:
Od zemalja bivše Jugoslavije, najbrojniji tim ima Srbija.
Više od 100 srpskih reprezentativaca u 16 različitih sportova obezbedilo je put u Pariz ostvarivši olimpijsku kvotu.
Uoči Igara, predsednik Srbije Aleksandar Vučić organizovao je prijem za sve srpske olimpijce, uručivši odbojkašici Maji Ognjenović i vaterpolisti Dušanu Mandiću državnu zastavu koju će nositi na ceremoniji otvaranja Olimpijskih igara.
„Nadamo se žetvi medalja, ali iako ih ne bude mi ćemo vas voleti i dalje“, rekao je Vučić.
Za svaku osvojenu zlatnu medalju na Olimpijskim igrama država će isplatiti 200.000 evra, podsetio je on i dodao da je „mali broj zemalja na svetu odlučio da isplaćuje tako velike nagrade“.
Olimpijskim tim Srbije ima ukupno 113 takmičara, a cilj je da se osvoji 10 medalja – jedna više nego u Tokiju 2021.
Prva u nizu koja je ostvarila olimpijsku normu bila je strelkinja Zorana Arunović, osvojivši bronzu na Svetskom prvenstvu u Kairu 2022.
„Olimpijske igre u Parizu će biti moje četvrte Igre, posle Londona, Rija i Tokija, i nadam se da ću ovog puta doći kući sa medaljom“, izjavila je prošle godine trofejna srpska reprezentativka u vazdušnom pištolju.
Marta 2023. pridružio joj se i Damir Mikec, srebrni strelac iz vazdušnog pištolja iz Tokija 2021.
Početkom juna učešće na najvećoj sportskoj smotri potvrdio je i najtrofejniji srpski teniser Novak Đoković, uprkos povredi koja ga je udaljila sa Rolan Garosa, ali je igrao na narednom grend slemu – Vimbldonu.
I Dušan Lajović ide u Pariz.
Njemu će ovo biti debi na olimpijskim igrama, dok je Đoković četiri puta nastupao i osvojio bronzanu medalju u Pekingu 2008.
U kolektivnim sportovima Srbija šalje muške i ženske reprezentacije u košarci i odbojci, a u borbi za treće uzastopno olimpijsko zlato učestvovaće i vaterpolisti.
Srpski košarkaši u grupi su sa SAD, Južnim Sudanom i Portorikom.
Odbojkaši Srbije su obezbedili plasman posle 12 godina i Igara u Londonu, kada su ispali u grupnoj fazi kao pretposlednji, zahvaljujući pobedi Poljske Nikole Grbića, legendarnog srpskog reprezentativca, nad Kubom u Ligi nacija od 3:0.
Vizu za Pariz imaju, između ostalih, i najbolja srpska atletičarka i osvajačica bronze na OI u Riju u skoku udalj – Ivana Španović, rvač Mate Nemeš, srpski basketaši, šestoro džudista i troje tekvondoista.
Izvor: Olimpijski komitet Srbije
Podsetite se snimka iz Tokija:
Hrvatski olimpijski tim čini više od 73 takmičara u više od 16 sportova.
Među najtrofejnijih kandidatima su braća Martin i Valent Sinković, dvojac bez kormilara koji je na prošlim Igrama u Tokiju 2021. osvojio zlato u ovoj veslačkoj disciplini.
Bili su zlatni i u Rio de Žaneiru 2016. u dvojcu na pariće, dok su četiri godine ranije u Londonu osvojili srebro kao deo četverca na pariće.
U timu je bio i Damir Martin, koji se srebrom okitio u Riju, a bronzom u Tokiju, u skifu.
Za Pariz ide i osvajačica olimpijskog zlata u bacanju diska 2012. i 2016. Sandra Elkasević, tada Perković, kao i olimpijski šampion iz Londona Đovani Cernogoraz, u disciplini trap.
Rukometaši i vaterpolisti su takođe obezbedili vize za Francusku, kao i bronzani gimnastičar Tin Srbić na vratilu u Tokiju 2021.
Hrvati će imati i predstavnika i u takmičenju BMX biciklom – Martina Ranteša, a debitantkinja na OI biće i 44-godišnja stonoteniserka Ivana Malobabić.
Muška košarkaška reprezentacija igrala je doigravanje za plasman na OI, ali nije uspela da se plasira.
Pogledajte video: Kontroverzna istorija olimpijske baklje
Oko 90 sportista iz Slovenije, najviše do sada, predstavljaće ovu zemlju na Olimpijskim igrama u Parizu, u 17 disciplina.
Odbojkaši ove zemlje zabeležiće olimpijski debi u Parizu ovog leta, baš kao i njihove rukometašice.
Na OI 2024. plasirali su se i rukometaši Slovenije koji će igrati u grupi sa Hrvatskom.
Benjamin Savšek, olimpijski šampion u slalomu na divljim vodama iz Tokija 2021, imaće priliko da odbrani titulu u istoj disciplini, a u trci za drugo uzastopno zlato u sportskom penjanju biće i Janja Garnbret.
Slovenački drumski biciklistički tim dobio je devet kvota OI u Parizu.
Ipak, slovenački biciklistički tim neće predvoditi Tadej Pogačar, pobednik ovogodišnjih trka Điro d’Italija i Tur d Frans, čime je postao prvi u ovom veku kome je to uspelo.
Dan posle njegove pobede na Tur d Fransu, objavljeno je da zbog velikog umora Pogačar neće učestvovati na Igrama u Parizu.
Pre tri godine u Tokiju, Pogačar je osvojio bronzanu medalju, a njegov sunarodnik Primož Roglič, zlato.
„Nažalost, Pogačar je otkazao učešće zbog ekstremnog umora“, rekao je slovenački olimpijski biciklistički trener Uroš Murn.
Najveća nada olimpijskog tima Bosne i Hercegovine je Lana Pudar, plivačica iz Mostara, koja je i prva ostvarila normu za Pariz u disciplini 200 metara leptir.
Zahvaljujući zapaženim rezultatima, mlada sportistkinja se našla i na poštanskoj marki ove zemlje.
Potom su joj se pridružile i džudistkinje Larisa Cerić i Aleksandra Samardžić, kao i plivač Jovan Lekić i atletičar Mesud Pezer.
Cerić se treći put kvalifikovala na OI, a sada je, kako kaže, bilo najteže, dok Samardžić debituje.
„Ovo su moje prve Olimpijske igre. Pokušavala sam da ispunim normu i za prethodne, ali zbog povreda nisam uspela“, ističe Aleksandra Samardžić.
Crnogorski vaterpolisti igraće peti uzastopni put na olimpijskim igrama i to u grupi sa još tri balkanske reprezentacije – Hrvatskom, Rumunijom i Grčkom.
Olimpijsku normu prvi je početkom godine ostvario jedriličar Milivoj Dukić, koji će se nadmetati u Marseju, a vajld kartu je dobila i Danka Kovinić „po kriterijumu pripadanja naciji koja na olimpijskom teniskom turniru veoma retko ima takmičare“.
Severna Makedonija će imati nekoliko sportista u Parizu.
Dario Ivanovski će 10. avgusta 2024. trčati maraton, Anastasija Mojsovska takmičiće se u streljačkoj disciplini – vazdušna puška na 10 metara, dok će Milijana Relić boriti za medalju u tekvondou.
Edi Šerifovski će u džudou (kategorija do 81 kilograma) probati da donese medalju ovoj zemlji, a Vladimir Egorov u rvanju.
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Kosovo na OI 2024. u Parizu šalje petoro džudista: Akila Đakovu, Lorijanu Kuku, Lauru Fazliju i osvajačiće olimpijskog zlata iz Tokija – Distriju Krasnići (do 48 kilograma) i Noru Đakovu (do 57 kilograma).
Pored njih, na spisku su još i bokserka Donjeta Sadiku, atletičarka Gresa Bakraći, te plivač i plivačica Adel Šabović i Hana Beiki.
Učešće na ovogodišnjim Igrama obezbedilo je više desetina sportista iz Grčke između ostalog i ženska i muški vaterpolisti i osvajač zlatne medalje u Tokiju 2021. u skoku udalj Miltijadis Tentoglu.
Prvi put posle Olimpijskih igara u Pekingu 2008, u Parizu će učestvovati i muška košarkaška reprezentacija Grčke.
Tu je i zlatni veslač sa prošlih OI – Stefanos Duskos, ujedno i prvi nosilac ovogodišnje olimpijske baklje.
Albanija će imati predstavnike u tri od šest kategorija rvanja slobodnim stilom – Zelimhana Abakarova, Islama Dudaeva i Čermena Valijeva, ali i još petoro takmičara u plivanju (2), streljaštvu (1) i atletici (2).
Na Igrama će se nadmetati i više desetina bugarskih takmičara, dok će zlatnu medalju pokušati da obrani bugarski ženski tim u ritmičkoj gimnastici.
Susednu Rumuniju predstavljaće više od 100 takmičara, među njima i reprezentativci ove zemlje u vaterpolu.
Pogledajte i ovaj video:
Pratite nas na Fejsbuku, , , Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0