Pokrenuta istraga o Karadžićevom učešću u događajima u Crnoj Gori iz zatvora


Radovan Karadžić

Reuters

Ujedinjene nacije naredile su istragu o učešću bivšeg lidera bosanskih Srba Radovana Karadžića, koji je iskoristio ograničen pristup telefonu da iz zatvora učestvuje na tribini u Crnoj Gori.

Održao je govor u Srpskoj kući u Podgorici u petak na kojoj je govorio o pitanju nacionalnog identiteta, prenose mediji.

Karadžić je u Haškom tribunalu UN osuđen na doživotnu robiju za genocid i ratne zločine.

Optužen je da je imao vodeću ulogu u ubijanju hiljada muslimana u Bosni tokom rata na prostoru bivše Jugoslavije devedestih godina.

Na tribini je učestvovao i Momčilo Krajišnik – prvi predsednik Skupštine RS, takođe osuđen za ratne zločine, koji je iz haškog zatvora izašao 2013. godine.

Olufemi Elijas, arhivar Haškog suda, potvrdio je da je Karadžić učestvovao u događaju.

On kaže da je naredio komandiru zatvorske jedinice da „presluša i uhvati beleške“ o Karadžićevim pozivima prethodnih pet dana.

Karadžićev advokat kaže da se u Hagu brinu da li je neko prekršio pravila, a da je u stvari važno ono što je njegov klijent rekao.

Peter Robinson kaže da „bi bilo bolje da se ljudi usredsrede na njegove poruke tolerancije“ o političkim pitanjima u regionu, uključujući ulogu NATO-a.

Ana Holigan, izveštač BBC iz Haga, kaže da je Karadžić i dalje jedna od ličnosti koja izaziva najveće razdore na Balkanu – njegovo uključenje u lokalne debate izaziva zabrinutost da širi uticaj u i dalje krhkom regionu.

„Sistematski obrazac zločina“

Karadžić, bivši psihijatar, tokom rata u Bosni devedesetih bio je predsednik Republike Srpske.

Haški tribunal je tokom suđenja utvrdio da je zajedno sa ostalim liderima odgovoran za ratne zločine koje su „organizovano i sistematski počinili nad bosanskim muslimanima i Hrvatima“.

U Srebrenici, vojska bosanskih Srba ubila je gotovo 8.000 muslimanskih muškaraca i dečaka u „zaštićenoj zoni“ koju su u ime UN-a čuvali holandski mirotvorci.

Sudije su utvrdile i da je odgovoran za opsadu Sarajeva, granatiranje i snajpersko delovanje, koje je trajalo više od tri godine i tokom kog je život izgubilo, prema procenama, 10.000 civila.

Posle rata, Karadžić je bio u bekstvu, a pre hapšenja 2008. u Srbiji izdavao se za stručnjaka za alternativnu medicinu.

Ovaj 73-godišnji osuđenik čeka da bude premešten na još nepoznatu lokaciju, u zavisnosti od toga koja od zemalja će ponuditi ćeliju u kojoj će provesti ostatak života.

Slični tekstovi

Komentari

0

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Preostalo Vam je još karaktera.


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.