
Sultanska palata iz 19. veka u Jemenu predstavlja jednu od najvećih građevina na svetu koje su izgrađene od ćerpiča – nepečene opeke od blata koja se suši na suncu. Posle niza godina nebrige i jakih kiša preti joj urušavanje.
Sedmospratnica u gradu Sejun i provinciji Hadramut, trenutno je muzej, ali je u lošem stanju otakako je u ovoj zemlji 2015. buknuo građanski rat.
Ovog leta zadesile su je i jake kiše i poplave, koje su odnele desetine života u Jemenu.
Inženjer kaže da je građevina sada „opasna“ i traži pomoć.
„Ako se brzo ne popravi, preti joj urušavanje“, rekao je za agenciju AFP Abdulah Barmada.
„Oštećen je temelj, ali i zidovi i krov. Zahteva popravku i redovno održavanje“, dodao je.
Ekstremni vremenski uslovi naškodili su i kulama iz 16. veka koje su takođe izgrađene od ove vrste opeke i nalaze se u obližnjem starom delu grada Šibama, koji je poznat kao „pustinjski Menheten“ i nalazi se pod zaštitom Uneska.
Nekoliko kula iz 11. veka takođe sa liste svetske kulturne baštine u starom gradu Sana srušile su se u poplavama. Štetu na građevinama naneli su i vazdušni napadi poslednjih godina.
Unesko je saopštio u avgustu da prikuplja novac i stručnjake da sačuva jedinstveno kulturno blago Jemena koje opisuju kao „svedočanstvo ljudske kreativnosti i prilagodljivosti različitim pejzažima i vremenskim prilikama ove zemlje“.
Jemen je razrušen u sukobu koji je buknuo 2015, kada je pobunjenički pokret Huti preuzeo kontrolu na većini zapadnog dela države, a zajednica arapskih zemalja predvođena Saudijskom Arabijom pokrenula vojnu akciju da vrate na vlast predsednika Abdurabuha Mansur Hadija.
U borbama je poginulo više 110.000 ljudi, saopšteno je, a time je pokrenuta najveća humanitarna katastrofa na svetu koja je milione ljudi dovela na ivicu gladi. To je ovu državu učinilo još ranjivijom na pandemiju korona virusa.
. Sve fotografije podležu autorskim pravima
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0