Autobuska stajališta gradskog prevoza u Nišu – ruglo i potencijalna opasnost

autor: S. Marković
stajaliste trg foto stefan markovic scaled
Jedna osoba zadužena za nadgledanja više stotina niških stajališta; foto: S. M.

Grafiti, nalepnice, oglasi, politički plakati, iskrivljene šipke iz kojih vire šrafovi, prljavština, odvaljene klupice i polomljeni pleksiglas koji visi nad glavama putnika slika su autobuskih stajališta gradskog prevoza širom Niša. O njihovom stanju se stara tek jedan službenik Direkcije za izgradnju, dok firma koja popravlja i postavlja nove nadstrešnice nema dovoljno ni materijala, ni kapaciteta da odradi ugovoren posao sa Gradom.

Putnici koji čekaju gradske autobuse na nekoj od mnogih niških stanica komentarišu da su zbog grubog dizajna, oštećenja i prljavštine one ruglo grada i potencijalna opasnost.

Anketa

Da li ste zadovoljni izgledom i stanjem autobuskih stajališta u Nišu?

  • Ne
    293 / 93%
  • Da
    15 / 5%
  • Nemam stav
    6 / 2%

Ukupan broj glasova: 314

Loading ... Loading ...

Niš je svojevremeno imao prilično moderna autobuska stajališta sa reklamama i neonskim osvetljenjem, ali se sve promenilo pre izvesnog vremena kada je istekao ugovor sa firmom koja ih je izrađivala. Taj posao je preuzeo Grad, koji je 2017. potpisao ugovor sa firmom Elmont iz Niša.

Elmontu u ime Grada Niša Direkcija za izgradnju javlja koja su stajališta oštećena. U Direkciji je taj posao poveren tek jednom službeniku Draganu Dimitrijeviću, ali on kaže da je dovoljan za taj posao i da informacije o oštećenim stajalištima dobija po sistemu “javljaju mi kolege iz različitih krajeva grada”.

Da kažem svi se koriste sistemom informisanja. Znači, imam kolege koji žive u različitim delovima grada i oni kažu “tamo i tamo je polomljeno”. Suviše je to mali posao za više službenika. To je previše mali posao da bi službe radile – smatra Dimitrijević.

autobuska zitopek foto stefan markovic scaled
Stajalište kod „Žitopeka“ – zaostavština nekog drugog doba; foto: S. M.
Iako kaže da je on sam dovoljan za taj posao, stanje i izgled nadstrešnica govori da nešto ne štima.

Pored toga što su gotovo sva stajališta u lošem stanju, neka nisu ni čišćena, ni sređivana decenijama. Takvo je recimo ono kod Žitopeka, sa kojeg visi paučina i štrče delovi polomljenog pleksiglasa i žice gde su se nekada nalazile reklame. Komentarišući ga, Dimitrijević je zaključio “da normalan čovek ne bi trebalo da se saplete i povredi”.


Firma koja održava stajališta „postepeno ulazi u priču“

pleksiglas
Nedaleko od Trga Kralja Aleksandra pukao pleksiglas – u firmi koja sanira stajališta kažu da je problem što u „Srbiji nema proizvodnje“; foto: S. M.
Putnici koji čekaju autobus mogli bi da pokisnu, ali i da se na njih sruči parče pleksiglasa, koje je mesecima oštećeno na mnogim stanicama u samom centru grada. Dimitrijević kaže da će tako biti „još mesecima“ jer tvrdi u ugovoru nema stavke koja se odnosi na taj materijal.

Međutim, prema nacrtu ugovora sa Portala javnih nabavki postoji i ta stavka, a i direktorka Elmonta kaže da bi trebalo to da zamene, ali da se „uhodavaju“ i da nema pleksiglasa „jer u Srbiji nema proizvodnje“.

Direkcija javi na vreme, ali mi smo invalidsko preduzeće. Taj posao je ranije radio Metalac, ali su otišli u stečaj, pa smo mi preuzeli. Mi rešavamo jedno po jedno. Mi sad postepeno ulazimo u tu priču i ići će to, funkcionisaće… A što se tiče pleksiglasa, mi smo od dobavljača dobili predračune i sve po tenderu, ali šta ćete, kad u Srbiji nema proizvodnje – rekla je Labovićeva.


Niko nije nadležan za čišćenje?

Stajališta su „musava“, prljava i išarana. Takva će najmanje do 2019. ostati, jer za njihovo održavanje, kako kaže Dimitrijević, nije nadležna Direkcija za izgradnju, a misli da ni niko drugi, jer „to nije definisano ugovorom“. Pored toga, on vidi problem u tome što postoje vandali koji šaraju i uništavaju stajališta i predlaže da se oni „hvataju i šalju na društveno-korisni rad“ njihovog uređivanja.

Ipak, obećava da će pokušati da predloži čelnicima Gradske uprave da prilikom raspisavanja narednog tendera predloži i čišćenje.

Moj predlog će biti da u jednu od (ugovornih) pozicija bira i pranje tih autobuskih stajališta… Ako me neko bude pitao za sledeći ugovor, daću sugestiju da uđe taj pleksiglas i da uđe i pranje i čišćenje – rekao je Dimitrijević.

Novinari su pokušali da dobiju informacije od direktora Javnog komunalnog preduzeća Mediana da li je možda ono zaduženo za higijenu prostora gde se stotine putnika smeni tokom dana, ali se direktor Dragoslav Pavlović nije javljao na telefon, niti odgovarao na poruke.


„Ponovo da o stajalištima brinu marketing agencije“

1280x0 800x600 Nenad Stankovic
Stanković smatra da sve može da se odradi mnogo bolje; foto: S. M.
Portparol Direkcije za javni prevoz Niš Nenad Stanković smatra da je potencijalno veliki zalogaj za sam Grad da se brine o autobuskim stajalištima, jer stvari ne funkcionišu i predlaže da se na javnoj nabavci posao poveri oglašavačima. Oni bi, prema njegovom mišljenju, mogli da naprave moderna stajališta, na kojima bi bile i mape linija i red vožnje.

Tu treba da se da na tenderu nekom oglašavaču i da on sutra uredi autobuska stajališta. To se lepo propiše uslovima, izgledaće stajalište tako i tako, a on dobije svoj oglasni prostor, od čega bi mali deo ostavio Gradu za oglase i mape prevoza – navodi Stanković.

Stanković dodaje da prema informacijama kojima raspolaže i veliki broj turista koji posete Niš bira gradski prevoz umesto taksija.

Autor:

Slični tekstovi

Komentari

19
  1. Stajališta su potpuno lepo i pametno urađene. ALI TO TRAJE VRLO KRATKO,jer sve nevadi tani polome i unište. Da l uništavaju tako i kod svojih kuća. ?sramota

  2. A da se sami malo zapitamo,sta radimo sa NASOM imovinom,NASIM gradom?
    Ko treba vise da brine o tome vise od nas?

  3. I da taj jedan stvarno brine bilo bi za nijansu bolje. Niš propao grad,ne svojom krivicom

  4. Nisu samo stajališta ruglo, već i ono što na njima staje, da ne kažem gradski prevoz.

  5. Ne trebaju nama stajalista na autobuskim stanicama.Pogledajte nepostojece stajaliste ispred „Juzne Morave“.Sta nam fali,nema klupa i ostalih kerefeka.Kad zakisi i dune vetar svi u pekaru na somun i burek.Dobro pekarima a nije lose i putnicima.Sta ces,tako nam treba,nismo za bolje.

    • Bravo ! Ne trebaju nam ni korpe za djubre,koje su letos uklonili kada su postavljali behaton u tom delu,a koliko vidim jos uvek nisu zavrsili celu ogradu pored trotoara.Uostalom u one korpe djubre odlazu radnici lokala,jer im gazde nisu obezbedile svoje.Od trafike kod semafora pa do Vozdove skole svi lokali tu ostavljaju svoje djubre.pa kad ih napune,redjaju po trotoaru oko njih.

  6. Na svakom zalepljenom oglasu ima i broj telefona,pa komunalci veoma lako mogu da dodju do onih koji su ih zalepili.

  7. Nema proizvodnje? Koj vic čoveče. Hoćete da vam nadjem čoveka da sredi stajališta?

  8. Nije uredu, obzirom koliko se mesecnih karata prodaje svakog meseca, u Beogradu niko ne placa karte, a stajalista se odrzavaju!

    • A koliko para odlazi u Beograd i Pozarevac s obzirom da su većina prevoznika tamo registrovana, pa se od tih para krpe rupe po BG i PO

  9. Da li će i kada Gradsko veće staviti na dnevni red loš kvalitet javnog gradskog prevoza (samovoljno ukidanje polazaka, krševi od autobusa na ulicama grada i autobuska stajališta)? Da li Direkcija ispunjava svoj zadatak zbog koga je i osnovana?

  10. Elmont je napravio i postavio deset lepih i jakih metalnih nastresnica na vise lokacija u gradu Nisu. Mogu se videti kod Uciteljskog doma, ul. Humskoj, ul. Knjazevackoj, nas. Crvena zvezda , Minovom naselju na L. steni, itd. Nastresnice su postavljene po nalogu Direkcije za izgradnju grada a radovi izvedeni po tenderskoj dokumentaciji. Postojeci krovovi od pleksiglasa nisu bili predmet Ugovora.

  11. Nastresnice koje su zamenjene su sasvim dobre i funkcionalne u svakom pogledu. Samo nastavite sa radovima i taj problem ce biti resen.

  12. A da li se iko od vas seca koliko je puta raznoraznih nadstresnica postavljano do sada? Dokle vise da placamo? Uradite to jednom kvalitetno i tacka!

  13. Problem je, kao i kod svega ostalog, taj što niko ne odgovara za propuste u svom resoru.

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Preostalo Vam je još karaktera.


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.