
Zgrada Pasterovog zavoda, koja je sazidana 1900. godine, pored nekoliko objekata podignutih u 19. veku, jedna je od najstarijih građevina u Nišu. Ipak, ova zgrada deli sudbinu mnogih kulturnih spomenika od velikog značaja, te delom propada, dok je samo prednja fasada renovirana pre tri godine.
Tako se sa Bulevara Zorana Điniđića može videti blistavilo zdanja koje nosi ime pronalazača vakcine protiv besnila – Luja Pastera, dok sasvim drugačiju sliku dobiju oni koji zađu iza Zavoda. Tu su oguljena i oronula fasada, propala stolarija, a ni crep nije u dobrom stanju.
Kako objašnjavaju iz Instituta za javno zdravlje Niš (IZJZ), pod čijom je ingerencijom Pasterov zavod, ova zgrada predstavlja prvu zdravstvenu ustanovu za preventivnu zaštitu na Balkanu, koja je otvorena u sklopu tadašnje Moravske vojne bolnice. Ovakvu medicinsku ustanovu Niš je dobio prvi u Srbiji, kako se navodi u pojedinim istorijskim spisima, upravo zbog straha od širenja zaraza.
Arhitekta je, kažu, nepoznat, ali zgrada ima status nepokretnog dobra kao spomenik kulture od velikog značaja. Iz IZJZ navode da je objekat napravljen za godinu dana, ali da je prvobitno sagrađen centralni deo zgrade, dok su bočna krila izgrađena dvadesetih godina prošlog veka.
Trenutno je u Pasterovom zavodu i Muzej zdravstvene kulture koji čuva dokumenta o osnivanju ustanove, ali i mnoga druga istorijska svedočanstva o razvoju medicine u svetu i Srbiji.
Muzej čuva dokumenta o osnivanju Pasterovog zavoda, prikaze svetske medicine od pojave čoveka kroz vekove do danas, slike koje prikazuju razvoj medicinske misli u svetu, Evropi, Balkanu, Srbiji u Nišu i regionu. U muzejskim vitrinama nalazi se i materijal o epidemiološkim prilikama u Srbiji ali i regionu u različitim istorijskim razdobljima i epohama – navode iz IZJZ.
Muzej poseduje i eksponate iz 19. i 20. veka u vidu medicinske opreme, instrumenata, mobilijara, fotografija, edukativnih postera i drugih predmeta. Od skora su u muzeju izložene i umetničke slike velikana i vizionara medicinske misli – navode iz Instituta.
Iako nije svakodnevno otvoren za posetioce, kako kažu iz Instituta za javno zdravlje, već za organizovane i stručne posete, Muzej je ove godine po treći put učestvovao u manifestaciji Noć muzeja.
U narednom periodu planira se dalja rekonstrukcija ovog objekta, a mogući izvor finasiranja su: projekti, donacije i sopstvena sredstva – naveli su.
Doktor Čedomir Šagrić iz Centra za promociju zdravlja IZJZ, službe koja se takođe nalazi u zgradi Pasterovog zavoda, kaže da iz ove ustanove konstantno traže pare za kompletnu obnovu objekta. Ističe da su u pitanju izuzetno složeni i skupi radovi, te da trenutno Insitut nema para da to plati. Dodaje da je cela zgrada već bila rekonstruisana 1981. godine, kada je takođe bila u lošem stanju, kao i da su pre tri godine za 115. rođendan objekta obnovili deo koji je takođe bio najkritičniji.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Traze pare za rekonstrukciju i ne dobijaju ih.
Napravite kao sto radi Beograd,traze pare,pokazuju razvaljene zidove,plocice odpale (npr.klinika u Tirsovoj), RTS sve to „reklamira“i ocas,solidarno,dijaspora
ili drzava nadje pare.Na sta ih potrose ne znam,znam da se slika ponavlja za par godina i opet upali,opet dobijaju donacije ili sl.
Jedna od najlepsih gradjevina u Nisu.
Jel’ muzej cuva dokumente o stampanju para u to vreme?Nek odstampaju pare i nek renoviraju zgradu.
Bolje da stampaju pare na crno puste ih i podignu standard narodu kao svaka normalna drzava koja je u krizi.
Otisla sredstva na kontejnere za jedno nocenje za socijalno ugrozena lica bez domova.
Sad stedimo za Mek Donalds.
„Gradska vlast“ i ostali satrapi ionako uzimaju pare za nerad , pa jedan mesec kad ne rade , neka odvoje tu platu za renoviranje Pasterovog zavoda ! Da imaju u šta da se kunu tj. da su nešto dali od svog nerada za „grad“ NIŠ !