

Početkom naredne godine ističe ugovor sa Niš ekspresom, Lastom i Strelom, pa građani mogu do 25. marta ove godine da šalju gradskoj vlasti predloge o tome koje autobuske linije treba uvesti i šta treba promeniti u funkcionisanju javnog prevoza, kako bi pomogli u izradi nove studije i u sklapanju novog ugovora sa istim ili novim prevoznicima. Da li će i 2027. prevoz biti besplatan – biće poznato sredinom ove godine.
Gradska uprava je nedavno na tenderu izabrala firme koje će izraditi studiju, a na osnovu te studije kasnije će se potpisati novi ugovor za javni prevoz, pošto aktuelni, iz 2020. godine, ističe početkom 2027. Izabrane su dve beogradske firme – Emtech set i Intico, kao i niška Akademija tehničko-vaspitačkih strukovnih studija.
Gradonačelnik Dragoslav Pavlović sada poziva građane da pomognu svojim predlozima i sugestijama, kako bi u budućnosti javni prevoz u Nišu bio bolji i zadovoljavao njihove potrebe.
Besplatan prevoz nije dovoljan da bismo odgovorili stvarnim potrebama naših sugrađana, već je konstantno potrebno nadograđivati kvalitet usluge i zato pokrećemo danas javnu raspravu i pozivamo sve sugrađane da se u narednom periodu jave i daju svoje mišljenje i sugestije i da time aktivno učestvuju u izradi ove studije – ističe Pavlović.

Kaže da građani mogu da predlažu nove linije, produžetak postojećih linija, ali i da dostave sugestije u vezi sa uslovima u autobusima, brojem polazaka i slično.
Te sugestije i predloge razmatraće komisija koja je formirana da bi obrađivala buduću studiju, a rok za završetak studije je 18. avgust ove godine.
Nakon toga, imaćemo dovoljno vremena da sprovedemo postupak javno-privatnog partnerstva koji bi trebalo da se završi do kraja tekuće godine, kako bismo mogli da sa novim ili aktuelnim prevoznicima potpišemo ugovore i krenemo regularno u narednu sezonu prevoza – navodi gradonačelnik.
Neki od predloga koje treba razmatrati, prema njegovim rečima, jesu uvođenje mini-buseva koji bi mogli da prolaze kroz uske ulice, kao i uključivanje savremenih tehnoloških trendova.
Važno je da autobusi dođu do svake veće lokacije u gradu. Sasvim sigurno, moraju da se uključe i najmoderniji tehnološki trendovi. Oni se moraju primeniti u vozilima jer je odavno normalna stvar da autobusi moraju biti klimatizovani i čisti, da imaju adekvatan red vožnje i da budu niskopodni – napominje Pavlović.
Dodaje da će stručnjaci proceniti na koliko godina treba izraditi studiju. Aktuelna, koja je izrađena 2020. godine, bila je planirana na sedam godina.
Ono što će sasvim sigurno biti važno za naše sugrađane jeste da li će biti potrebno dodatno ugovaranje ili ćemo moći da osmislimo javno-privatno partnerstvo na način da se izmene pojedinih linija mogu vršiti tokom trajanja ugovora. To se odmah mora definisati i kako se sada postavi, tako će biti sprovođeno nadalje. Važno je da omogućimo da sutradan potpisani ugovori sa prevoznicima budu fleksibilni – kaže Pavlović.
Na pitanje da li će prevoz i naredne godine biti besplatan ili to zavisi od studije, odgovara da je još uvek rano i da bi bilo “neodgovorno” sada govoriti o tome.
Ipak, dodaje da će do sredine ove godine biti poznato da li Nišlije i u 2027. godini mogu da očekuju besplatan prevoz i da će se gradska vlast zvanično obratiti o tome.
Ne mogu da vam kažem u ovom trenutku kakav će finansijski biti završetak 2026. godine, ali samo da građani razumeju, ja sam vrlo formalan u tome što radim i ne želim da se istrčavam za neki novac za koji ne znam da li će ga biti. Naša intencija i naša želja jesu da javni prevoz u Nišu i u 2027. bude besplatan. Studija, naravno, treba da obuhvati više modela, jedan kada je besplatan i jedan kada nije besplatan, ali to neće uopšte uticati na to da li će on biti besplatan. To će najviše zavisiti od toga da li će biti sredstava u budžetu grada Niša i da li ćemo na adekvatan način voditi grad. Ja sam potpuno uveren da će to tako biti i da građani nemaju šta da strahuju. Mislim da mogu da ostanu mirni i spokojni, da možemo da iznesemo to da u 2027. godini prevoz bude besplatan – navodi gradonačelnik.
Sugestije i predlozi mogu se slati elektronskim putem, na mejl adrese: [email protected], [email protected] i [email protected].
Mogu se dostavljati i u pisanoj formi – Direkciji za javni prevoz, na adresu Generala Milojka Lešjanina broj 8, 18.000 Niš ili Upravi za komunalne delatnosti, poslove inspekcije i komunalne milicije, na adresu Vožda Karađorđa 24, 18.000 Niš.
Oni koji žele mogu dati svoje predloge i pozivom na neki od brojeva telefona: 018/505-656, 018/505-665, 066/80-60-045, 018/504-538 ili 018/504-533.

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Zar nas nisu dovoljno „vozili“ ? Oni mnogo vole kavez s majmunima ! Nišu ne treba ZOO vrt !
Da vozači budu profesionalni a ne traktoristi sa položenom kategorijom. Van špiceva, kad je malo putnika kao krompire da voze. Imaju li oni uopšte neku kontrolu.
Има доста „увозних“ возача који уопште и немају дозволу. Зато је таква вожња.
Ал кога то брига, битно да за њих имају финансијске олакшице и да могу да им дају најниже плате. А ми? Паљба преко.
Treba da se uvede jedinsveni red vožnje i da se prekine sa maltretiranjem radnih ljudi, naročito onih koji rade i subote i nedelje s takvih je puno. Te redukcije kad su deca na raspusti zaista nemaju smisao jer svi mi godinama radimo i taj rad nam je godinama u isto vreme, ako sto hteli realno, mogli ste da redukujete prevoz u vreme kad đaci idu u školu …znate na šta mislim. Svuda u svetu ozbiljni prevoznici, imaju isti red vožnje …
OVAKO JE ODLICAN PREVOZ…NE MENJATI NISTA; DAKLE : BESPLATNO I PO USVOJENOM REDU VOZNJE KOJI JE JASNO OZNACEN NA INTERNETU….
HVALA
Iznos budžeta grada za ’25 Koliko je otišlo na plate, a koliko na prevoz. Koliko je zaposlenih u JP i koliko je žitelja Niša na jednog zaposlenog, Kakav je odnos, recimo u gradovima u okruženju – Ljubljani, Subotici, Dubrovnik.
Za pocetak uvedite klime u autobuse, nepodnisljivo je leti ima 100 stepeni u autobusima, a zimi je zagusljivo nema ventilacija
Ma ajde bre ljudi,poskupela voda ,JKP mediana,naplatcuju oni to kroz drugo.Jedinu vajdu imaju oni koji se ne vode pod opstinu Nis.Da nisu ovoliko poskupeli komunalije predlozio bih i da gradjani placaju pola a pola subvencije drzave ili grada.Ovako ako uvedu pa makar dinar da kosta karta normalni ljudi bi trebali da orgaizuju protest a stoka kojoj odgovaraju racuni neka placa.Jaoooj gledam kontrolori koji posao imaju,koga kontrolisu
Mi želimo javni prevoz sa klima uređajima i bez Nišekspresa, koji samo po nazivu ima veze sa Nišom.
Da proterate Niš Expres teško, otkad su uvedeni privatnici jel neki privatnik uspeo da dobije liniju Niška Banja….. Tražite autobuse Euro 5,6 niskopodni da imaju prozore „koji se otvaraju“ i da budu Nemački(Man,Mercedes), Italijanski(Iveco) a ne kinesko,tursko, korejsko.
Želimo prevoz bez migranata.Izbaciti ih iz niš ekspresa
Nije problem do vozača autobusa. Problem su rupe po kolovozu, loše asfaltirane rupe, vidno popunjene rupe zemljom šutom. Profesionalni vozači neće da rade u Niš za 1000€ će ode negde da radi za 3500€ gde je zdrastvo odlično, standard 100x jači. Trenutni vozači u Niš takvi kakvi su bolje od njih trenutno NEMA, najviše zamerke imaju „PENZOSI“ jer grad Niš čini 80%. Drugih 20% nemaju zamerke.
Ovako Expres zimi bolje greje u odnosu na Lastu i Strelu, dok Lasta i Strela leti bolje hlade od Expres. A to što je zagušljivo po autobusu nije do vozača već do putnika. Vozač otvara krov(luftere) da bude cirkulacija vazduha putnici se žale hladno(promaja) on zatvara. Pusti grejanje previše vruće, pusti hlađenje previše hladno gasi sve.
Najbolje tender da traje kao u Leskovac da bude potpisan na 20godina. Najbolje vozači da budu 100% iz Šri Lanke a trenutni vozači da odu u EU gde će voziti Gospodu i Gospođe, jer ovde ukoliko ne odgovorite tačno po njihovom mišljenju odmah sledi: znaš ti ko sam ja, prijavi ću te, slikaću autobus, ima da ti napakostim dan. Previše ljudi mole vozača da stane van stanice jer kasne za posao za školu kad im učini zahvale se a kad odbiju opsuju im sve.
Besplatan GP u Nisu je cust promasaj.Moze besplatno da se voze deca,penzioneri i socijala,ostali da plate.
Novac sto se daje za prevoz da se usmeri na uredjenje vodovoda po selima oko Nisa.
Primetila sam da ljudi nacionalne manjine stavlja noge na sedištima u autobusu kad se voze grupno.A i poneki balavci srpskog naroda.To je velika sramota i nedisciplina da se prljaju sedišta u autobusima stavljanjem nogu na njih zarazićemo se.Takodje te majke sa malom decom pozadi ih stavljaju da stoje na sedištima.Zadnja sedišta izšvrljana,gašene cigarete sečena nožem.Što vam služekamere i kontrolori koji ništa ne rade.Sve proverite što sam rekla
Naselje Bubanj koje je ogromno nema nikakvu direktnu vezu sa industrijsom zonom.Potrebno je menjati dve linije,do trga i od trga drugi autobus.Recicete imamo kruznu liniju ali za to je potrebno sici do zel.stanice ili do skole Kralj Petar,sto nije blizu kada ujutru zurite a zivite u Bubanjsku dolinu.Predlozila sam,pa vi vidite….
Treba vratiti prodaju karata i povratak konduktera. Koliko znam nigde u svetu nema besplatna voznja. Treba povlastice dati skolarcima, radnicima, invalidima i licima koji su ugrozeni. Cena karte da odgovara ljudima i da prati kupovnu moc. A kontrolori da budu maksimakno ljubazni prema putnicima, a ne kao do sada da se kabadahijski i nasilnicki ponasaju. Sa njima da ide i komunalna milicija i kontrolise ove kontrolore kao i putnike.
Da,dobro vam je,uzivate,jer se „Nislije“pecaju i primajz,kao,pitate ih.Imalo inteligentni,znaju da je to farsa i da se slusa naredba od Beograda,koji nipodastava Nis!