Niški vojni psi – nijedan nije „suvišan“, svaki je drug, birokratski rečnik je suvišan

vucjak cop nis foto vanja keser
Psi, nakon obuke i službe, traže nove vlasnike; foto: Južne vesti

Birokratskim rečnikom Ministarstvo odbrane oglasilo je prodaju „suvišnih i rashodovanih službenih pasa“ iz Centra za obuku pasa u Nišu, ali, kako saznajemo i uverili smo se na terenu, ovaj „nesrećni“ administrativni izbor reči ne znači da se prema psima nehumano postupa. Čuvaju se i ako se ne prodaju, cene su namerno simbolične a ne komercijalne, neki ostanu u vojsci, neke vojnici uzmu da brinu o njima, pa se nijedan ne tretira kao „suvišan“ već kao drug.

Izbor reči je pogodio ljubitelje pasa jer se u oglasu tretiraju kao oprema.

Ministarstvo je najavilo da će se oglasiti i zvanično pojasniti, a kako nam objašnjavaju izvori, ovo jeste procedura svake godine i iza nje stoji namera da psi dobiju mirnu starost.

Psi koji čuvaju mogu da budu u službi i 12 godina, ali oni koji su za specijalna dejstva mogu da budu aktivni do 10 godina. Oglašavanje se radi već godinama i želja nam je da psi imaju mirnu i lepu starost, nakon aktivnog života. U Centru za obuku pasa ne vrše se nikakva istraživanja, niti se tuku psi, to je strogo zabranjeno. Često se dešava da pse usvoje vojnici koji su sa njima službovali – kažu.

Kako nezvanično kažu, cena za prodaju je simbolična jer žele da psi to pre nađu nove vlasnike kako bi otišli u zasluženu penziju.

vojnik pas foto juzne vesti 1
foto: Južne vesti

U Centru za obuku pasa u Nišu, koji postoji od 21. oktobra 1957. godine, mnogobrojni psi imaju svakodnevne vežbe, ali i obavezan odmor, dobre obroke i negu.

Vojnici i veterinari brinu svakodnevno o psima koji su ovde na obuci, pa posle odlaze u službu – kažu u vojsci.

Ima mnogo primera da vojnici udome svoje drugare sa kojim su službovali, pa se onda, kako nam je ispričao jedan vojnik koji je to učinio, nastavi veza započeta u uniformi.

Autori:

Slični tekstovi

Komentari

4
  1. Predivno, dao Bog da svi dožive mirnu penzijicu. Ko nije rob reči, nije se uhvatio za tu -suvišne-, ja volim pse pa se nisam istraumirala zbog naslova oglasa. Ne preterujmo ljudi.

    • Ma uvek se nađu „dušebrižnici“ koji blage veze nemaju.Reći da COP nehumano postupa sa psima, a nekada su ljudi davali ogromne pare i debele veze da bi došli do psa iz COP-a jer je tu najstrožija selekcija,pokazuje to što sam rekao.U pitanju su obične neznalice, koji bi da pljuju po svemu.

  2. Треба их удомити а не продати.Заслужили су.

  3. Uvek imam po 2-3 psa,ali ih iskljucivo kupujem kao malu stenad jer smatram da je to mnogo bolja opcija za mene kao vlasnika.Jednostavno prodjemo zajedno sve zivotne faze,igre,treninge.Uzeti odraslog i starog psa nije uopste jednostavno i naivno pogotovu za nekog ko nema iskustva.Stvar je komplikovana.Nije to svinja,zatvori i daj pomije.

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Preostalo Vam je još karaktera.


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.