Tiodorović: Polazak na fakultete veći izazov nego u škole

autor: M. J.
tiodorovic foto vkese
Mirnije će biti sigurno naredna 2 do 3 meseca, smatra niški epidemiolog; foto: V. Keser

I dok su osnovci i srednjoškolci ponovo u školskim klupama, studenti tek treba da se vrate na predavanja, a epidemiolog Branislav Tiodorović za N1 kaže da će to biti mnogo veći izazov. On navodi da je u Nišu petoro studenata pod „pratnjom“, ali da nije potvrđeno da su kovid pozitivni.

Ipak, svako ko ima tegobe svojstvene kovidu, priča niški epidemiolog za N1, mora da se prati i smešta „na odgovarajući način“.

Studenti dolaze sa raznih strana, pogotovo na beogradski Univerzitet koji je jedan od najvećih po broju studenata i svako sa sobom donosi ono što je opterećenje. Mi vidimo da sve zemlje oko nas imaju daleko veći broj pozitivnih, nažalost i umrih. Treba očekivati jedan ozbiljan odnos prema studentima, a pre svega od njih treba očekivati da budu ozbiljni – smatra Tiodorović.

N1 je dobio informaciju i da u tri niške škole postoji sumnja na zaražavanje koronom.

Mi nemamo situaciju da se moraju zatvarati škole zbog većeg broja obolele dece, kakve se situacije dešavaju u susednim zemljama, niti je blizu takve situacije. Već je naučno dokazano da deca, posebno mlađa od četiri godine, retko mogu da budu izvor infekcije. Srednjoškolci su druga priča, tu mora da postoji mnogo veći oprez, mnogo veća pažnja, jer oni se dosta kreću, dosta komuniciraju – priča Tiodorović.

Albanija, Crna Gora, Hrvatska, Bosna i Hercegovina neke su od destinacija na koje Srbi idu na more, pa Tiodorović smatra da se tu mogu zaraziti kovidom kako odrasli, tako i deca. Zato preporučuje da po povratku provedu makar sedam do deset dana kod kuće.

Moguće je da treba više poslodavcima da skrenemo pažnju da shvate da majka ili otac, i to se ne odnosi samo na one koji se vraćaju iz inostranstva, već i one koji su tu, u zemlji. Dakle, treba da shvate da će samo onaj radnik koji je oslobođen razmišljanja o tome šta mu je sa detetom, da li je dobro, biti bolji i uspešniji izvršilac poslova kad dođe posle tih nekoliko dana koliko je proveo sa detetom, nego da bude pod prinudom na poslu, a da mu dete ne bude obezbeđeno – kaže Tiodorović.

Povodom jučerašnje odluke o konačnom odlaganju nekoliko manifestacija u Nišu, među kojima Nišvil i Filmski susreti, Tiodorović kaže da pravila o njihovom održavanju moraju biti jedinstvena za čitavu Srbiju. Ipak, smatra da je dobro ne održati ih, makar dok se „škole ne uhodaju potpuno“, pa ponovo odlučivati za petnaestak dana.

Autor:
M. J.
Povezane teme

Slični tekstovi

Komentari

10
  1. Ma najveći problem je kako održati tenziju i uvaliti narodu falš vakcine

  2. Fakultet je uvek bio veći izazov nego škola ! Mada , danas je lakše završiti fakultet nego školu. Očas posla !

  3. Zanimljivo bi bilo da pustite anketu sa pitanjem da li verujete kriznom stabu. Posto su zasticeni kao beli medvedi i niko od novinara ne sme da napise nesto protiv njih, makar da vidimo sta narod misli o njima i da li im veruje. Sto se mene tice, ja im nista ne verujem. Ima na youtube kad dr. Kon preti sa preko 3 miliona obolelih od svinjskog gripa ako se ne vakcinisemo. Tu aferu ste zaboravili?

    • A još je zanimljivije, da je u komisiji za nabavku vakcina sedeo, doduše, bez maske im večiti Bata. Vakcine su bile nepotrebno nabavljene, ali skupo plaćene. Jedva smo ih uništili, a uništenje je bilo skuplje nego nabavka, kako se pričalo!

  4. Alo majstore oladi malo! Koga vise to sto ti kazes zanima?!

  5. „adekvatan način“? je šta dr Tiodorović… sramota, priča o Beogradskom Univerziteta a ne o Niškom.. kod nas je valjda lako

  6. Bato,
    danas bila penzija, idi u banju, pusti mlađe da rade.

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Preostalo Vam je još karaktera.


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.