
U tri od četiri opštine Topličkog okruga, Prokuplju, Blacu i Kuršumliji – za sezonu odbrane od grada 2025. godine aktivirano je ukupno 19 lansirnih stanica i to 7 u Blacu i po 6 u Kuršumliji i Prokuplju. Prema izveštaju RHMZ-a i Radanrskog centra „Kruševac“, sistem protivgradne zaštite u ovom delu Srbije ušao je u sezonu tehnički i organizaciono potpuno spreman.
Sve stanice su funkcionalne i snabdevene sa po deset protivgradnih raketa, a sezona zaštite od nepogoda počela je 15. aprila i trajaće do 15. oktobra.
Novina u odnosu na prošlu godinu je to što je ove sezone u Blacu aktivirana jedna lansirna stanica više, dok će teritoriju Prokuplja štititi jedna stanica manje. Do sada je tokom 2025. zabeleženo jedno dejstvo protivgradnog sistema i to 22. aprila na teritoriji Kuršumlije. U prethodnoj godini, lansirne stanice u Topličkom okrugu bile su aktivne 14 dana, a ukupno je ispaljeno 116 ispravnih raketa, 56 u Blacu, 46 u Prokuplju i 14 u Kuršumliji – kažu u RHMZ Kruševac.
Površinu od 75.900 hektara, od toga 45.284 poljoprivrednog zemljišta od elementarnih nepogoda braniće 6 lansirnih stanica na teritoriji Prokuplja, jedna manje od prošle, a čak 4 manje od 2023. godine, i 5 manje od 2022. godine.
U Kuršumliji je broj aktivnih lansirnih stanica nepromenjen poslednje tri godine, ukupno šest, koje pokrivaju površinu od 95.200 hektara, od čega je 37.518 hektara poljoprivredno zemljište. U opštini Blace, sedam lansirnih stanica, jedna više nego prošle godine – štitiće ukupno 30.600 hektara, od čega je 17.445 hektara poljoprivredno zemljište.
Protivgradni strelci su prošli redovnu obuku, uključujući i nove članove koji su dodatno osposobljeni tokom marta i aprila.
Takođe, izvršene su sve tehničke provere i servisiranje radio stanica, lansera, opaljivačkih kutija i ostale opreme. Strelci primaju nadoknadu od 5.000 dinara mesečno od strane RHMZ-a, dok im lokalne samouprave dodatno isplaćuju između 6.000 i 10.000 dinara, u skladu s praksom iz prethodnih godina – kažu u RHMZ.
Ukupna raspoloživa rezerva protivgradnih raketa za ovu godinu iznosi 1.368 komada, što se smatra dovoljnim za pokrivanje očekivanih potreba tokom sezone, a lokalne samouprave nisu planirale posebnu nabavku dodatnih raketa, već se oslanjaju na državne zalihe i mogućnost dopune po ugovorima sa proizvođačima.
Procena je da je uspešnost dejstava protivgradne odbrane oko 70 odsto, a odbrana od elementarnih nepogoda važna je za očuvanje useva, kao i zbog sprečavanja štete na infrastrukturi.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0