
Dok se gradonačelnik Niša Dragoslav Pavlović hvali kako je za 6 meseci organizovao nekoliko prijema za građane i da su vrata Gradske kuće otvorena za sve Nišlije, ipak nisu bila “otvorena za sve”. Zbog nebezbedne rampe koja je od platoa bila odvojena više od 20 cm, osobe koje se kreću u kolicima bile su sprečene da svoj problem iznesu gradskom rukovodstvu. Pravnik Filip Mirić navodi da nije dovoljno imati rampu koja je neporopisna, nefukncionalna i nebezbedna i da je u pitanju “indirektna diskriminacija”.
Muškarac koji je u petak, 19. februara kada je bio organizovan poslednji prijem građana, ostao ispred Gradske kuće, predočio je problem novinaru Južnih vesti i napomenuo da zbog rampe koja je odvojena od platoa više od 20 centimetara nije mogao, niti samostalno, niti uz bilo čiju pomoć da priđe ulaznim vratima zgrade.
Drugi problem bio je, kako je napomenuo taj što je tog dana padao sneg, a rampa nije bila očišćena, te i da u slučaju da je rampa bila pravilno postavljena, postojao bi bezbedonosni rizik koristiti je.
Pravnik i naučni saradnik Pravnog fakulteta u Nišu, ali osoba koja se kreće uz pomoć kolica, Filip Mirić navodi da je to klasičan primer diskriminacije korišćenja javnih površina, koje moraju biti dostupne svim osobama sa invaliditetom, nebitno da li koriste kolica ili ne.
Nije dovoljno imati rampu koja je neporopisna, nefukncionalna i nebezbedna. Postoji arhitektonski pravilnik o tome koje sve parametre mora da zadovolji rampa, od nagiba koji mora biti 5% do toga koji će materijal biti korišćen da se kolica ne bi klizala. Budući da se ne radi samo bilo kojoj javnoj površini, nego o Gradskoj kući i danima prijema građana, ovaj slučaj se može okarketrisati i kao diskriminacija ostvarivanja prava pred državnim organima – kaže Filip Mirić.
Ipak, kako pomenuti Nišlija nije bio sprečen zvaničnim aktima i procedurama da se obrati gradonačelniku i njegovim saradnicima, već zbog nebezbedne rampe, Filip Mirić tvrdi da je u pitanju arhitektonska diskriminacija.
On navodi da osobe sa invaliditetom koje zbog toga što im nije omogućeno da se kreću javnim površinama imaju dve mogućnosti – represivne i preventivne.
Represivni pravac je podnošenje tužbe prema Zakonu o sprečavanju diskriminacije osoba sa diskavalitetom. Osoba sa invaliditeta je dužna da dokaže da je došlo do diskriminacije, a na diskriminatoru je da dokaže da nije. Tu je teret dokazivanja pomeren ka onome za koga pretpostavljamo da je vršio diskriminaciju. Tužbe u praksi se nedovoljno koriste, a imamo i preventivni karakter da se kroz podizanje svesti raznim kampanjama utiče da se zakoni poštuju. Ovde je reč o nemogućnosti korišćenja jave površine a može se tumačiti i kao nemogućnost pristupa javnim vlastima, što je još gore jer su korisnici kolica sprečeni u korišćenju svojih prava – kaže Filip Mirić.
Kako je tog dana kada je bio organizovan prijem građana u Gradskoj kući padao sneg, Mirić navodi da je rampa morala biti očišćena na isti način kao što je obaveza da se očisti stepenište i da bi u slučaju bilo kakve povrede, Grad Niš zbog nemara bio dužan da nadoknadi i materijalnu i nematerijalnu štetu. Rampa je narednih dana izgledala isto, samo nije bilo snega na njoj.
Savetuje ostale građane koji su se susretali sa sličnim oblicima diskriminacije da se obrate lokalnom ombudsmanu sa opisom slučaja. U zakonom predviđenom roku traži se mišljenje pomenute institucije i donosi mišljenje kojim zahteva da se otklone problemi.
Drugi način je, kaže Mirić, da se obrate i republičkom povereniku za zaštitu ravnopravnosti.
Podsetimo, gradonačelnik Niša Dragoslav Pavlović održao je “promo” konferenciju za medije povodom 6 meseci otkako je postavljen na mesto gradonačelnika Niša i tom prilikom rekao da od početka njegovog mandata najviše pažnje posvećuje problemima Nišlija.
Kada sam pre 6 meseci stupio na ovu dužnost jedna od stvari o kojima sam govorio je da ćemo pomagati ljudima. U ovih 6 meseci zaista smo imali puno stvari na kojima se radilo, pre svega nekoliko prijema građana kroz koje su prošle hiljade naših sugrađana sa problemima i gde smo se potrudili da rešavamo brojne probleme naših sugrađana. Kako komunalne, socijalne, probleme sa vrtićima, tako i probleme vezane za školstvo, zdravstvo, kulturu.
Brojne prijeme tvrdi da su organizovali jer su opredeljeni ka boljitku i boljem životu sugrađana.
Pitanja su poslata gradonačelniku Niša Dragoslavu Pavloviću i njegovom PR timu, ali odgovora do objavljivanja teksta nije bilo.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Ubedljivo jedan od najgorih Gradonačelnika.
Nema svrhe ni ići sve što su meni obećali zadnjih 10g. I tri puta odlazak na razgovor NIŠTA !!!
Некритичко мишљење.
Ma kakva diskriminacija. Eno ljudi godinama iznose Jasminu Barać na sednice gradske skupštine. Lifta ni na vidiku. Da je čovek pozvao malo glasnije pa da unesu i njega u gradsku kuću.
Izvinjavam se na sarkazmu.
Ništa ovde ne funkcioniše, NIŠTA.
Будимо пристојни и не користимо ружне речи .