Javno komunalno preduzeće Gorica je tradicionalni gubitaš među niškim javnim preduzećima, a na kraju 2018. godine pridružili su mu se i Gradska toplana i Direkcija za javni prevoz. Dok je Toplana dospela u ovu poziciju, kako kažu u Sekretarijatu za komunalne delatnosti, zbog procene imovine, Direkcija za javni prevoz je u minus ušla nakon poklanjanja autobusa „Pčelici“.
Niš ima 9 komunalnih i 3 javna preduzeća, a prema finansijskim izveštajima koje je usvojilo Gradsko veće samo trećina komunalnih su kraj 2018. godine završila u minusu.
Direkcija za javni prevoz, koja je dosad uglavnom imala dobit na kraju godine, prošlu je završila sa gubitkom od 10,6 miliona dinara. Razlog je, kako kaže sekretarka za komunalne delatnosti Vladislava Ivković, to što je autobus, koji je pre tri godine godine predsednik Aleksandar Vučić poklonio Direkciji za prevoz, ovo preduzeće ustupilo „Pčelici“.
Gubitak je pre svega nastao kao rezultat ustupanja autobusa „Pčelici“ bez naknade. Preduzeće je na svom Nadzornom odboru odmah donelo odluku takođe o pokriću tog gubitka iz sredstava rezervi – pojašnjava sekretarka.
Negativni finansijski izveštaji Gorice ne iznenađuju, a kako je rekla sekretarka za komunalne delatnosti Vladislava Ivković i ovog puta je za manjak u njihovoj kasi razlog dobro poznat.
Odnosi se pre svega na rashode po osnovu kamata i kredita i troškova sudskih postupaka koje je preduzeće imalo. Iskazan je gubitak u iznosu od 43,6 miliona dinara – navodi Ivkovićeva.
Za ruku gubitaša nedavno se „uhvatila“ i Gradska toplana, koja je prvu polovinu ove godine završila u minusu, a tako je, kaže sekretarka, poslovala i 2018. godine.
Neto gubitak iznosi 45,7 miliona dinara i on je pre svega nastao iz razloga što je preduzeće u 2018. godini izvršilo procenu imovine, pa je nastala obaveza da se isknjiže i prikažu povećanja troškova amortizacije – navela je sekretarka.
Ostala niška komunalna preduzeća – Direkcija za izgradnju grada, Mediana, Naissus, Objedinjena naplata, Parking servis i Tržnica su, kaže sekretarka, poslovala pozitivno prošle godine. Dobit će prvenstveno da iskoriste da pokriju gubitke i povećaju kapital, a manji deo vratiće u gradski budžet.
Finansijske rezultate koji pokazuju dobitak imala su i preduzeća Nišstan, Zavod za urbanizam i Gradska stambena agencija, koja će „plus“ od 27,5 miliona dinara koristiti za dalju izgradnju stanova u Ulici Majakovskog u Nišu.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Teško nama to će narod da im nadoknadi sve izgleda
Iznenadjuje me Nacelnica.Autobus koji su poklonili Pcelici smo dobili na poklon od Vlade. kako onda utice na gubitak.Obrazlozenje lici na Guskin stil.
Uze mi rec iz usta,sto se tice toplane izgleda da tu neko lapa ogromne pare,jer kako to naplacujes uslugu tokom cele godine za 3 meseca koriscenja a opet si u minusu,to malo ne pije vodu,za goricu sta reci osim da je gorica…
Gubitasi ali zato redovno primaju plate! Zemljo Srbijo, nekom si majka (na budzetu) a nekome maceha (privatni sektor)!!!
Da vidimo kako ce da posluje novi direktor Nisstana, bas me zanima.
Najveći rashodi su plate i doprinosi.
Racionalizujte radna mesta pa ćete biti u plusu.
A Guska se smeje slatko!!!
Valjda ova javna preduzeća imaju svoja odgovorna lica pa neka ona objasne zbog čega su gubitaši. Verujem da, na primer, direktor Toplane ima kvalitetno objašnjenje. Jeste da se u politiku ne razume pa ga vodaju po raznim strankama ali je jedan vrli stručnjak i neviđeno sposoban menadžer.
Bravo za Gradsku stambenu agenciju i gospodina Stojanovica !Samo nastavite sa gradnjom stanova, primer da i državno preduzeće može da posluje uspešno.
Lepo privatizacija i nema lopova vise
Ako se, kako kazu, do sada sa gradskog grejanja iskljucilo npr, 1000 stanova, a po stanu je godisnje grejanje kostalo od 70-100 hiljada, to iznosi Jos Malo pa
100 MILIONA DINARA KOJE TOPLANA NE PRIHODUJE godisnje vec nekoliko godina
ZBOG TOGA CE GREJANJE SVE VISE DA POSKUPLJUJE I NEMA KRAJA TOM HAOSU… To može samo u Srbiji, a oni I pored ovoga ZAPOSLJAVAJU bespotrebno nove poslusnike svake godin