
U okviru pilot projekta “Doznake iz dijaspore zasnovane na blockchain tehnologiji za Grad Niš“, 200 osoba iz Niša isprobaće ovaj jeftiniji i transparentniji način primanja novca iz dijaspore. Niš je tako postao prvi grad u Srbiji, stoji na sajtu Grada, koji je uključen u blockchain sistem.
Ovaj sistem postoji u nekoliko zemalja sveta, a reč je o digitalnom transferu novca, u vidu doznaka, koji je povoljniji jer nema posrednika, a i svaka transakcija je vidljiva, pa je ceo proces transparentniji. Cilj je, kažu u Gradu, povezivanje srpske dijaspore sa porodicama u matici.
Blockchain platforma, izrađena pro bono, okupiće oko 200 primalaca i pošiljalaca doznaka u Nišu, navode na sajtu Grada, koji su odabrani putem javnog poziva za dobrovoljno učešće.
Primaoci će dobiti digitalne vaučere u vidu identifikacionih kartica i moći će da koriste dobijena sredstva za plaćanje komunalnih usluga i kupovinu namirnica u tri transparentno odabrana lokalna maloprodajna objekta za prehrambene proizvode u Nišu – rekli su u Gradu.
Da prvi testira ovaj projekat Niš je izabran zbog bliskih i jakih veza sa dijasporom, piše na sajtu Grada, ali i otvorenosti za primenu novih tehnologija. Sada je potpisan Memorandum o razumevanju između Programa Ujedinjenih nacija za razvoj i Grada Niša, ali se u saopštenju ne navodi kada će projekat otpočeti, niti koliko će trajati.
Inače, doznake su novac koji dijaspora uplaćuje ljudima u svojoj domovini. Sem što korisnicima donosi brži, jeftiniji i transparentniji protok novca, Blockchain sistem doprinosi i razvoju država sa velikom dijasporom, što je nesumnjivo Srbija. Procenjena godišnja vrednost doznaka je, piše na sajtu Grada, oko 4, 5 milijardi evra.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Nis je izabran jer je jedan od retkih gradova vecih od 200.000 ljudi u Evropi koji gubi stanovnistvo zbog migracija, pa je idealan za ovakvu probu.
Kakve to veze ima sa temom clanka?
Pa, nema, osim što ima.. Osvrni se, oko sebe!!! gde si mlade Nišlije, od Amerike, Australije a pogotovo Azije..Pa ti vidi!!! Naravno, ova napomena nema veze sa praktičnošću ove akcije ali, itekako, ima sa uzrocima.