Počinje berba šljive u Toplici, cena upola manja od prošlogodišnje

autor: Lj.M.
IMG 6913 1
Počinje berba šljive po ceni upola manjoj od prošlogodišnje; Foto: Lj. M.

Berba najzastupljenije sorte šljive „stenlej“ počela je na teritoriji Prokuplja, a otkupna cena je 20 dinara, što je upola manje od prošlogodišnje, kada se plaćalo od 35 do 40 dinara za kilogram. Za razliku od svojih kolega poljoprivrednika sa severa koji se već danima na ulici bore da izdejstvuju povoljniju cenu za svoje proizvode, voćari sa juga još ne najavljuju da bi mogli da im se priključe u protestima i da se i oni izbore da se koliko-toliko naplati njihov rad i znoj.

Nezadovoljni cenom koja je ispod svakog minimuma i ne pokriva ni osnovne troškove proizvodnje, osiromašeni voćari u topličkim opštinama nemaju kapacitete da se organizuju i da naprave ozbiljniji pritisak na monopoliste koji im godinama otkupljuju proizvode po niskoj ceni.

šljive
Rod slabiji ali kvalitet šljive mnogo bolji ove godine; Foto: Lj. M.

Ovo je ponižavajuće za sve koji se bave poljoprivrednom proizvodnjom, a narod je neorganizovan, ponižen i uplašen da ne izgubi i ono što nema. Rezultat višegodišnjeg uništavanja poljoprivrede je sve manji broj stanovnika i opustošena sela. I ono što je ostalo su staračka domaćinstva, a voćnjaci i njive se sve manje obrađuju – kaže poljoprivrednik iz okoline Prokuplja.

Dodaje da je za sve je kriva nebriga države koja subvencioniše otvaranje fabrika sa jeftinom radnom snagom, a obesmišljenim otkupom i niskom cenom proizvoda uništava male poljoprivrednike koji bi od svog rada na selu mogli da žive i izdržavaju porodice. Ovako, kaže, svi će otići da motaju kablove i da rade za minimalac, jer je i to bolje od teškog rada i prolivenog znoja u njivi.

šljive
Berba šljiva upočela, najavljena cena ne zadovoljava poljoprivrednike; Foto: Lj. M.

Kako je moguće da u godini u kojoj je sve poskupelo za duplo i više, od goriva do đubriva i preparata za prskanje, cena šljive bude upola manja od prošlogodišnje. Na kom to tržištu otkupljivači prodaju naše proizvode, gde je to sada jeftinije? Zašto država ne pošalje inspekcijske kontrole i proveri papire po kojoj ceni se naša roba otkupljuje, a po kojoj ceni je kasnije prodaju? Razumem ja da i oni imaju troškove i da treba da zarade, ali ne mogu ti ljudi da za nekoliko godina naprave kapital i ogroman novac, a mi da još više osiromašimo u istom periodu – dodaju voćari.

Berači za kilogram naplaćuju oko 7 dinara, što dodatno smanjuje realnu cenu šljive na čak 13 dinara.


Kvalitet dobar, ali rod slabiji od prošlogodišnjeg

Poljoprivredni stručnjaci kažu da je ovogodišnji rod nešto slabiji od prošlogodišnjeg, ali da je kvalitet zadovoljavajući, iako je bilo straha da će šljiva ostati manja zbog suše.

Kiša koja je pala poslednjih desetak dana pomogla je da kvalitet bude mnogo bolji nego što se očekivalo. Šljiva je u Toplici rodila nešto slabije, a kao jedan od razloga je i nedovoljna primena agrotehničkih mera – kažu poljoprivredni stručnjaci.

Inače, nakon što je prethodnih dana završen otkup ranih sorti šljiva po ceni od 10 do 15 dinara, na teritoriji Prokuplja počeo je otkup šljive sorte „stenlej“ koja se, prema proceni poljoprivrednih stručnjaka, nalazi na površini od preko 2.000 hektara, dok je u blačkoj opštini pod zasadom ovog voća površina od oko 5.000 hektara.

Autor:
Lj.M.
Povezane teme

Slični tekstovi

Komentari

22
  1. Znači nama potrošačima cene neprekidno rastu, a otkupne cene za proizvođače neprekidno padaju. E moj narode, skoro svaki drugi čovek je glasao za ovu vlast i time dao podršku sadašnjoj situaciji u društvu, svakog trećeg nije bilo briga, kaže politika ga ne iteresuje? Pa ko se to žali sada i zašto?

    • Ja sam medju onima koje prozivas da nisu glasali. Za koga da glasam? Za one bivse koji su vec pokazali sta znaju i umeju? Ako ti imas pamcenje kao zlatna ribica, ja nemam. Seljak u ovu zemlju nikad nije mogo posteno da naplati svoj rad. Google sve pamti, pa proguglaj da li su seljaci bili zadovoljni otkupnim cenama za vreme tih koji mi se sad nude kao opozicija da opet dodju na vlast.

      • To ti je razlog što ne pitaš komšiju da izađete traktorima i tako pokažete negodovanje?! Ti kao Vučić, „žutima“ opravdavaš svoj kukavičluk.

      • Ako je tako, da je jedini cilj da se oni prethodni ne vrate, onda smo na dobrom putu i ovde je sve u redu.

  2. Reko vam Vučić da „državna kasa nije ćup bez dna“. Mora se odvoji za pevačice 30.000 evra da vam pevaju na šljivijadi. Glasajte ga i ćutite dok vas ovako ponižava. Vama i ne treba više od 20 din. ostalo ste velikodušno dali njemu.I još ćete da dajete preko poreza na sve za njegove fotelje. Živeo! Pametan je AV Bog da ga poživi, sve da mu poklonite.

  3. I to je previše,neralno….živite u zlatnom dobu,trgnite se malo,nemoj stalno da kukate…čim imate para za po dva auta u kući i traktor,onda vam je previše dobro…

  4. Zapitajte se za koga ste glasali na proslim izborima…
    Tako vam i treba-ne zasluzujete ni ovoliko!

  5. Pocelo sa 20 bice 12. Secam se 2008 bila 12 dinara otkupna, pomagao drugaru da beremo,a tad i sad razlika, sve poskupelo

  6. Šta će nama poljoprivrednici, nama trebaju motači kablova, šta će nam traktori, trebaju nam bageri da ruše i buše, a i štaće nam ovakav narod, ima dru

  7. Otkupna cena kilograma sljive 20 din/kg dok je flasa rakije (sljivovice) u jednom velikom megamarketu 3.099 dinara.
    Za jedan Durex Extra Safe (3 kom) potrebno je obrati od 17 do 20 kg sljiva …
    Za sve kriv rat u Ukrajini!

  8. Prezidente razmislja jednostavno: sto manja otkupna cena, ostace vise sljive za rakiju; sto vise rakije na trzistu, znaci manja cena po litru; sto manja cena, vise ce da se pije; sto se vise pije, on duze ostaje na vlasti. Rodila ga majka za sve !! Ajd ziveli i srecan rad predsednice !!!

  9. Starija generacija poljoprivrednika još živi u doba socijalizma i planske proizvodnje. Velike države od 20 mil.stanovnika, „Prokupca, Voćara i Hisara“

  10. Cim se vocari ne bune znaci da su zadovoljni,,vrlo prosto, dogodine sljiva treba da bude 5 dinara…

  11. Žalite se onom sto ste u 7 ujutru isli da ga glasate ! Koga briga za vase sljive !

  12. Pravi put da se upropasti i ovo malo poljoprivrede što je preostalo ! Troškovi rastu otkupne cene padaju . Imam neku parcelu sa šljivama i koliko su troškovi porasli pokazuje prime srestva za zimsko prskanje ,plavo ulje . Pre dve godine cena je bila 350 din litar ,prošle godine preko 600 din ,a ove preko 900dinara litar . Da ne pominjem gorivo ,veštačko đubre ,radnu snagu i ostale troškove .

    • Nema za vas zivota ! Pa, digni ruke, kad ti ne valja ! Oni u Vojvodini, koji zive od poljoprivrede, ludi li su 8 dana da drezde na vrucuni ?

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Preostalo Vam je još karaktera.


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.