Skoro 14 miliona dinara samo za izradu projektne dokumentacije za rulnicu na niškom aerodromu

autor: A. Stankov
rulnica foto geograph org uk John Lucas
Rulnica, Ilustracija; foto: geograph.org.uk/John Lucas

Tri beogradske firme dobile su posao izrade projektno-tehničke dokumentacije za rulnicu na niškom Aerodromu “Konstantin Veliki”. Posao će im biti plaćen 13,8 miliona dinara, a kako piše u dokumentaciji, oni bi trebalo da projektuju produžetak paralelne rulne staze i izolovanu poziciju za parkiranje aviona.

Posao su dobile firme VS infra Design, ELGRA VISION i NEO AERODROMES ENGINEERING koja će, kako piše, odraditi 80% posla.

Ova firma se, prema javno dostupnim podacima, specijalizovano bavi poslovima koji se tiču aviosaobraćaja i do sada je na svega nekoliko tendera sarađivala sa Aerodromom “Nikola Tesla”.

Kompaniji VS Infra Design, prema zvanično dostupnim podacima, ovo je prvi tender na kojem su dobili posao, a kompanija je osnovana 2019. godine.

Najstarija u celoj priči je Elgra vision koja postoji od 2006. godine i već je dobila jedan posao u Nišu kao deo konzorcijuma oko slovenačke Resalte koja je već trebalo da počne sa modernizacijom javnog osvetljenja na niškim ulicama.

Ove tri kompanije bile su jedini ponuđač na tenderu koji su raspisali Aerodromi Srbije, a njihov posao biće vezan za rulnicu i parking za avione na niškom aerodromu.

Cilj izrade predmetne tehničke dokumentacije je izgradnja produžetka paralelne rulne staze i izolovane pozicije za parkiranje vazduhoplova na aerodromu „Konstantin Veliki“ Niš. Svrha izrade tehničke dokumentacije je povezivanje različitih delova aerodroma – platforme, rulne staze na platformi (Apron Taxiway) i poletno-sletne staze (prag 11), u cilju razvoja vazdušnog saobraćaja na aerodromu i proširenja njegovih kapaciteta, uz što kraće zadržavanje aviona na poletno-sletnoj stazi, odnosno što brži izlazak na poletno-sletnu stazu i ispunjenje zahteva sa aspekta bezbednosti – piše u dokumentaciji.

Potrebno je i da rulna staza i izolovana parking pozicija svim svojim karakteristikama omogućavaju prihvat najvećih vazduhoplova (kodnog slova E) uz uspostavljanje preduslova za najviše standarde bezbednosti saobraćaja i procesa opsluživanja vazduhoplova, putnika i stvari.

Kodno slovo E imaju avioni tipa Airbus 330 i 340, kao i Boing 747 i 777.

Paralelna rulna staza i izolovana parking pozicija bi trebalo da čine kontinuitet sa proširenim novoprojektovanim delom platforme i paralelne rulne staze i da se uklope u novi i prošireni objekat terminalne zgrade. Tek nakon izrade projektne dokumentacije trebalo bi da se raspiše tender za izbor izvođača radova.

rulnica

Podsetimo, nedavno je završen tender za rekonstrukciju i izgradnju nove zgrade koja će opsluživati piutnike na Aerodromu “Konstantin Veliki”.

Pored ovh 13,8 miliona dinara na niški aerodrom biće potrošeno još 1,57 milijardi za rekonstrukciju i izgradnju pomenute zgrade.

Posao je dobila grupa od čak 8 firmi pretežno iz Beograda, a jedna je i iz Niša.

Autor:
A. Stankov

Slični tekstovi

Komentari

18
  1. Bas lepe vesti za niski aerodrom. Kada bude i toranj uradjen bice to lep i pristojan aerodrom kakav Nis zasluzuje. Samo napred.

    • Na stranu to sto si ti Nislija koliko sam ja Rimljanin ali naplatiti projekat toliko je cista pljacka. Kako si naplatili projekat, po kvadratu?

    • Otkad su „poklonili“ aerodrom samo se slikaju ispred I obecavaju nesto pred svake izbore a nista se me radi. I kontrolni toranj nema veze sa nama

      • Nista cudno, kad celukopno rukovodstvo aerodroma ima zavrsene megatrendove i blace skole, pa se posle cudimo gde je zapelo

    • Stanko,samo da znate da ovaj što se predstavlja kao Nislija ima kontradiktorne komentare da je to čudo neviđeno?!Nit se tera nit se vodi, mrda mu ….

      • Nemoj tako, ima nas vise koji se potpisujemo sa „Nislija“. A sto se tice ovog, znam da ovakve projekte mogu da rade samo firme sa posebnom licencom koju izdaje Drzava, i ona kosta. Da li bas ovoliko, ne znam. Ne branim nikoga samo kazem.

    • Nislija, ništa lično, ali brate promeni ime da znamo o kome je reč, da ne misliš da imamo nešto protiv tebe!

  2. Brat sa izgubljenom LK odobrio izgradnju jer je utanačio koliki je njegov deo!

  3. Neće gospoda iz Bege-ja da radi za 100 kinte na čas. Hahaha jaooo srećni robovi. Na emisiji SAT: neću da dizem pritisak gledaocima ali cena vrata jedne limuzine je 400.000 rsd. I kako mislite da gospoda popravlja tako skupa vrata na limuzine!?!!!

  4. Аеродром више није нишки и погрешно га је тако називати.Отет је ,украо га је лопужа,Уставокршитељ Александар Вучић.

    • Tacno tako ! On se samo nalazi na teritoriji grada Nisa, dizanjem ruku kvislinga iz skupstine grada Nisa.

  5. PROJEKAT IZGRADNjE PARKRALISTA ZA AVIONE HA HA HA HA HA HA
    Pa to mogo i parking servis da uradi
    Dati 110 hiljada evra za proektovanje parkiralista je nista drugo nego izvlacenje novca iz drzave preko SNSovskih firmi
    Na aerodromu vec postoji stajanka za avione ali nema aviona
    Malo ce je preurediti napraviti neki hngar preasvaltirati i toliko a naplatice milijardu ipo narodnih para

  6. Ma kakva rulna staza na Aerodromu K. Veliki treba razmišljati o izgradnji još jedne piste . Nadamo se razvoju velikom razvoju privrede i turizma (Stare Planine) Niša i okoline Kruševca Prokuplja Leskovac Vranja Pirota nakon kovid pandemije i samim tim velikom pritisku na aerodrom kraj Niša

    • @Milan K : Stvarno se divim tvom optimizmu , glede turista koji će nagrnuti u Srbiju tj. u ovim našim krajevima ! Nadam se da će tako i biti, mada pomalo sumnjam !
      Što se tiče rulne staze… od toj nema
      ni onoj!
      Jug je trinajesto prase !!!!!

      • Pista aerodroma K.Veliki ujedno i vojni aerodrom Niš dok pored Beograda vojska ima samo svoj aerodrom u Batajnici M.Pavlović koji sam poseduje dve piste sa preko 2400m dužine .Forsiranjem civilnog pitanja a ne samo izgradnjom rurale staze koja je uža i slabijeg temelja i nadgradnje možemo uvećati i spremnost Vojske Srbije. Makar započeti u punom profiliu za pistu i ostaviti narednim generacijama

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Preostalo Vam je još karaktera.


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.