
Vučić: Policijski čas od petka do ponedeljka
Da će za nastupajući vikend policijski čas biti od petka u 18 sati do ponedeljka u 5 sati ujutru, najavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić koji kaže da veruje da Vlada neće menjati odluku.

Da će za nastupajući vikend policijski čas biti od petka u 18 sati do ponedeljka u 5 sati ujutru, najavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić koji kaže da veruje da Vlada neće menjati odluku.

Iako je Ministarstvo predložilo da se ustanove kulture otvore i nastave sa aktivnostima, Narodni muzej u Leskovcu, pored otvaranja za posetioce, nastaviće da obljavljuje onlajn sadržaj. Nova epizoda „Muzejske azbuke“ postavljena je na društvene mreže, a iz Muzeja pozivaju najmlađe da im se pridruže i nauče nešto novo.

Ministar zdravlja Zlatibor Lončar rekao je da se podaci o broju zaraženih u gradovima koji se objavljuju na sajtu covid19 i u lokalnim kriznim štabovima razlikuju jer se objavljuju u različito vreme. Ove dve statistike, od kojih bi trebalo da su obe zvanične, zbunjuju stanovništvo većine gradova juga Srbije već neko vreme, a krizni štabovi davali su potpuno različita objašnjenja, poput onih da ne računaju one koji se testiraju u drugim gradovima ili da Ministarstvo računa i one kojima to nije prvi pozitivni test.

Oko 6,8 % testiranih ljudi u Srbiji na virus korona u poslednja 24 sata bio je pozitivan, pa je detektovano 224 nova slučaja zaraze, a zabeleženo je i pet novih smrtnih slučajeva. Lekari smatraju da je bolest stavljena pod kontrolu, ali i da nikako nema mesta opuštanju, čak i onda kada mere budu ukinute.

Glumica Narodnog pozorišta u Leskovcu Mirjana Ljubić Andrić preminula je nakon kraće bolesti u 57. godini, u sredu, 22. aprila. Sahrana će se obaviti u četvrtak, 23. aprila u 12 sati na Špitaljskom groblju.

Od 1970. godine, 22. april se obeležava kao Dan planete zemlje, a ove godine njegovo obeležavanje protiče u senci pandemije virusa korona. Na ovaj dan ekološke organizacije iz celog sveta pozivaju Ujedinjene nacije da zdravo prirodno okruženje proglase fundamentalnim ljudskim pravom, u Srbiji se građani često žale na ekološke probleme, a ministar ekologije Goran Trivan kaže da je država odlučna da ih efikasno rešava.

Kako i dalje nije opcija ostavljati decu na čuvanje bakama i dekama, zbog opasnosti od virusa korona, mnogi roditelji pitaju se šta će sa mališanima sada, kada se mere ublažavaju i mnogi koji do sada nisu radili moraju na posao. Epidemiolog Predrag Kon rekao je da će vrtići morati da počnu da rade, makar za ovakve slučajeve, ali nije precizirao i kada će se to desiti.

Od 3.543 testiranih na koronu u Srbiji u poslednja 24 sata, oko 7,5 % bilo je pozitivno – njih 260, prema podacima sa specijalizovanog sajta covid19, dok je broj registrovanih slučajeva zaraze u Nišu porastao na 929. Epidemiolog Predrag Kon je optimističan i kaže da se jasno vidi popuštanje virusa, a da ublažavanje mera, koje je počelo danas, i nije neko značajno ublažavanje.

Najdužu zabranu kretanja u dosadašnjem vanrednom stanju, od petka popodne do utorka ujutru, građani juga Srbije uglavnom su poštovali, ali bilo je i onih koji su se oglušili o nju. Prekršajni sud u Nišu registrovao je 45 prekršaja, a najmanje kazni bilo je u Toplici – samo 10.

Proteklih 10 dana u Palati Srbije događao se svojevrsni paradoks – konferencije za novinare na kojima nema novinara, ali epidmiolozi najavljuju da će tome, počev od sutra, doći kraj. Mediji će ponovo moći da dolaze na redovne pres konferencije epidmiologa i uživo postave pitanja, s tim što će jednog dana moći da dolaze televizije, a drugog štampa i onlajn mediji.

Na sajtu jedne zdravstvene ustanove su osam dana bili javno dostupni korisničko ime i šifra za pristup sajtu covid19, gde se svakodnevno objavljuju podaci o broju obolelih i preminulih od virusa korona u Srbiji – otkrili su u Share fondaciji. To znači da su osetljivi podaci građana bili dostupni pretragom na Guglu, na šta su upozorili nadležne pre tri dana, a kažu da su reagovali brzo i uklonili stranicu.

Prema podacima sa sajta Covid19, u Srbiji je u protekla 24 sata testirano 3.111 osoba na virus korona, od čega je pozitivno bilo oko 10 % – njih 312, a preminule su još tri osobe, pa je ukupan broj žrtava novog virusa porastao na 125. Iako je rečeno da je 150 ljudi u Nišu otpušteno iz kovid centra, to nije uticalo na ukupan broj obolelih, kojih je isto kao i juče – 879.

Na koji način knjiga može i pomaže u vreme epidemije virusa korona i izolacije, građani mogu ilustrovati fotografijom i poslati je na foto-konkurs Narodne biblioteke „Radoje Domanović“ u Leskovcu. Najbolje će biti dokumentovane i čuvane u arhivu Biblioteke, a konkurs je otvoren do 22. maja.

Posmatranje ptica sa terasa i iz dvorišta, tokom šetnje prirodom dok je dozvoljeno kretanje kao borba protiv stresa i anksioznosti, idealno je za vreme karantina, preporučuju iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica. Ukazuju i na to da uništavanje prirode ne staje ni za vreme vanrednog stanja.

Zbog zatvaranja ustanova kulture usled epidemije virusa korona i vanrednog stanja u Srbiji, Leskovački kulturni centar sadržaj je prebacio na svoj sajt. Ove nedelje publika će moći da pogleda dokumentarni film „Doviđenja, kako ste?“, predstavu „Fizičari“, da uživa u koncertu violiniste Jovana Kolundžije i pogleda tribinu sa rediteljem Vukom Ršumovićem.

Prema podacima dostupnim na sajtu Ministarstva zdravlja covid19.rs, broj osoba zaraženih od korona virusa u Srbiji je 6.318, a od početka epidemije su preminule 122 osobe. U poslednja 24 sata preminulo je još pet osoba, a novoobolelih je 324. Podataka za gradove još nema.

Od poslednjeg preseka u 15 sati do sada u Srbiji testirana su 3.462 pacijenta, od kojih su 304 pozitivna na korona virus. U Srbiji su hospitalizovana 3.853 pacijenta, od kojih u niškom Kliničkom centru 580, a u Opštoj bolnici u Leskovcu isto kao i juče – njih 90. U prvivremenim bolnicima u Nišu je ukupno 771 osoba, što je za 127 pacijenata više u odnosu na juče. U poslednja 24 sata u Srbiji je preminulo još 7 osoba.

Zbog toga što su krajem marta imali simptome korona virusa, pojedini građani na jugu Srbije stavljeni su u samoizolaciju, iako tada nisu testirani. Nakon 4 nedelje u izolaciji testirani su, a kako u međuvremenu nisu imali simptome, niti su sa bilo kim imali kontakte, sumnjaju na ispravnost testova koji su pokazali pozitivan rezultat na virus. Nadležni kažu da su testovi pouzdani i da pozitivnost na virus može da se zadrži i do mesec dana.

Od poslednjeg preseka u 15 sati do sada u Srbiji su testirane još 3.094 osobe, a pozitivno na virus korona su 372. Ukupno je hospitalizovano u Srbiji 3.765 pacijenata, od kojih u niškom Kliničkom centru 568, a u Opštoj bolnici u Leskovcu njih 90. U odnosu na juče 35 pacijenata je više u privremenim bolnicama u Nišu – ukupno 644. U poslednja 24 sata preminulo je još 7 osoba.

Iako će građanima za vreme uskršnjih praznika biti zabranjen izlazak iz kuća, kako bi se smanjilo širenje virusa korona, domovi zdravlja u Nišu, Leskovcu, Vranju, Pirotu i Prokuplju dežuraće od 17. do 20. aprila.