
Nešto više od godinu dana nakon što je Zdravstveni centar Prokuplje zvanično osnovan spajanjem Doma zdravlja i Opšte bolnice, ustanova se suočava sa ozbiljnim finansijskim i upravljačkim problemima. Računi centra su u neprekidnoj blokadi već 143 dana, sa trenutnim dugom koji je oko 13 miliona dinara, a Zdravstvenim centrom rukovodi sada u nezakonitom v. d. statusu Jelena Nikolić, koja je duže od godinu dana na toj funkciji. Konkurs za direktora nije raspisan, a u Statutu Zdravstvenog centra Prokuplje piše da v. d. direktora ne može obavljati funkciju duže od 6 meseci.
Umesto poboljšanja organizacije i efikasnosti zdravstvenih usluga, kako je najavljivano početkom marta 2024. godine kada je Zdravstveni centar osnovan spajanjem primarne i sekundarne zdravstvene zaštite građana, Bolnice i Doma zdravlja u Prokuplju, rad najvažnije zdravstvene institucije u Toplici, koja direktno utiču na kvalitet zdravlja svih građana, doveden je u pitanje.
Prema podacima Narodne banke Srbije, blokirana su 4 od ukupno 8 računa ustanove na današnji dan za 12.821.949 dinara, a sve uplate koje stižu na te račune automatski se preusmeravaju na otplatu duga po sudskim rešenjima, koji se prvenstveno odnose na naknadu štete po tužbama i pravosnažnim presudama fizičkih lica.
Time finansijska stabilnost ustanove ostaje pod velikim pritiskom, ali i pored toga, Zdravstveni centar ima namenske račune koji ne mogu biti blokirani, a preko kojih zaposleni primaju platu i sprovode se javne nabavke za kupovinu lekova, goriva i ostalog potrebnog materijala za osnovno funkcionisanje.
Prva blokada dogodila se samo 2 meseca nakon osnivanja i trajala je 29 dana, a od tada su se smenjivale blokade u kraćim intervalima, sve do decembra prošle godine, kada je započela i još traje aktuelna blokada koja je u jednom trenutku iznosila i 13.572.315 dinara.
Većina tužbi koje su dovele do blokada odnose se na naknade štete po osnovu pravosnažnih presuda u korist fizičkih lica.
Pored finansijskih teškoća, Zdravstveni centar Prokuplje trenutno nema ni zakonski legitimnog rukovodioca. Dr Jelena Nikolić i dalje se nalazi na funkciji v. d. direktorke, iako je njen mandat i po zakonu, ali i Statutu te ustanove istekao.
Prema Statutu Zdravstvenog centra Prokuplje, v. d. status ne može trajati duže od 6 meseci, niti ista osoba može biti ponovo imenovana nakon isteka tog roka, ipak, konkurs za direktora nije raspisan ni više od godinu dana nakon osnivanja ustanove.
Završetak radova na rekonstrukciji Zdravstvenog centra u Prokuplju kasni duže od godinu dana, za to vreme ustanova je smeštena u objektu koji je zakupljen od fizičkog lica, a za koji se gradska vlast iz lokalnog budžeta mesečno izdvaja nekoliko desetina hiljada evra.
Posebnu pažnju javnosti izazvala je i upotreba dva hibridna terenska vozila vredna 89.000 dolara, koje je donirala Ambasada SAD, a koja su početkom 2023. godine formalno predata Domu zdravlja preko Grada Prokuplja.
Nakon spajanja ustanova, Zdravstveni centar je preuzeo i ova vozila, namenjena pružanju medicinske pomoći u teško pristupačnim ruralnim područjima.
Međutim, kako su Južne vesti pisale, uprava centra je najpre negirala posedovanje informacija o tim vozilima, da bi kasnije u saopštenju koje je ubrzo povučeno sa sajta Zdravstvenog centra potvrdila da vozila ipak postoje.
Na novinarska pitanja o načinu korišćenja i evidenciji upotrebe – uključujući putne naloge i korisnike – uprava je odgovorila da ne raspolaže takvom dokumentacijom.
Zbog sumnje u nenamensko korišćenje donacije, novinari su se obratili Povereniku za informacije od javnog značaja, od koga se još uvek čeka odgovor.
Inače, ubrzo nakon primopredaje ta vozila su „izašla iz vidokruga“ šire javnosti, a građani su često, umesto u nepristupačnim i planinskim selima, luksuzne džipove sa zatamnjenim staklima viđali na ulicama Prokuplja, ali i drugih gradova, a u njima su se prevozili lokalni funkcioneri, a ne medicinsko osoblje i pacijenti.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Tako to radi Prokupacki poslanik doktor,od kada je preuzeo upravljanje gradom,u Prokuplju je od tada sve u vd stanju,u stanju blokade,ili pod koncesijom,sve je tako osim njihovih plata i njihovih dodataka.Koga li ce sada da okrive za ovo stanje,zute,plave,zelene.I opet su krivi neki novinari sto pisu istinu,krivi su oni zuti od pre 20 godina,a svi su ti zuti sada uz njega,ma svi su krivi,osim njih nekoliko koji se pitaju za sve u nasem gradu.DNO
Nekad su u Prokuplju vrsljali crnogorci.Ali, nije to samo slucaj ovde.Rodoljubi sa Kosova i iz BIH i Hrvatske su glavne face u gotovo svakoj opstini.Uce nas kako se voli Srbija i kako su oni veci srbi od nas.Pa izgleda i da jesu,kad su uspeli tako da nas zajasu
I da li zapošljeni treba da poptuju naredbe koje donosi ne zakonit direktor???
Koliko zdravstvenih cenara u Srbiji ima direktore koji nisu u vd statusu?
Sve je to jedna velika banda..
Dom zdravlja Žitorađa je bolji. Vd direktor je u vd statusu preko 5 godina. A u blokadi su 12 godina neprekidno
Pretpostavljam da se dugovi vuku iz doma zdravlja i iz bolnice godinama, dugi sudski procesi i sad doslo na naplatu, jedan sudski proces traje godinama.
Da je sreće,kao što nije ,iz tog zdravstvenog centra bi na robiji trebalo da završi makar nekoliko ljudi.Ali to je jedna rašomonijada.Trebalo bi ga privatizovani ,a samo osnovnu zdravstvenu zaštitu i lečenje najtežih bolesti ostaviti u vlasti države.A posle toga privatnika rigorozno kontrolisati.I odvojiti ,strogo privatnu praksu od rada u državnom domu zdravlja.