
Kroz autentične dokumente, fotografije i predmete koji osvetljavaju životni put Drage – žene koja je udajom za kralja Aleksandra Obrenovića postala kraljica Srbije – Prokupčani će imati priliku da se upoznaju sa jednom od najkontroverznijih figura srpske istorije na izložbi „Naša sugrađanka kraljica Draga: između slave i anateme“. Izložba se otvara u četvrtak, 22. maja u 13 sati u Narodnom muzeju Toplice, a biće dostupna za posetioce do 20. juna. Ulaz je besplatan.
U fokusu postavke nalazi se životna priča Drage Obrenović – lepe, načitane i tragične figure srpske istorije, čiji je život, bez ijedne umetničke intervencije, dovoljno složen, dramatičan i potresan da posluži kao osnov za roman, pozorišnu predstavu ili film.
Draga se rano udaje po očevoj volji, ali ubrzo postaje udovica. Nakon smrti roditelja preuzima brigu o mlađoj braći i sestrama, a potom ulazi u službu kraljice Natalije, što menja tok njenog života. Naklonost, a potom i ljubav mladog kralja Aleksandra Obrenovića bila je svojevrsna uteha za sve životne nedaće koje je prošla. Međutim, bajka o kraljevskoj ljubavi okončana je krvavim prevratom u maju 1903, kada su oboje ubijeni, a time je završena i epoha dinastije Obrenović – navodi se u pozivu Narodnog muzeja Toplice.
Dodaju da je izložba do sada obišla mnoge gradove u Srbiji i izazvala veliko interesovanje, prikazuje originalne fotografije, dokumenta i predmete koji svedoče o životu kraljice Drage – ženi koja je i danas predmet različitih tumačenja, između idealizacije i osude.
Posetioci će iz postavke u Muzeju moći da steknu uvid u njen životni put – od rane udaje i udovištva, preko službe kod kraljice Natalije, do tragičnog kraja tokom Majskog prevrata 1903. godine.
Autori izložbe su Ana Ranković, viši kustos istorije umetnosti i Aleksandar Marušić, muzejski savetnik istoričar iz Muzeja rudničko-takovskog kraja u Gornjem Milanovcu.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0