

U konkurenciji 180 radova učenika osnovnih i srednjih škola iz Srbije i regiona, za esej posvećen temi slobode, učenica Tehničke škole „15. maj“ iz Prokuplja, Lara Aleksić, dobila je pohvalu Srpske književne zadruge na ovogodišnjem konkursu „Beskrajno plavo kolo!“. Ovo priznanje dodeljuje se mladim autorima koji neguju srpski jezik i ćirilicu, a Lara je jedina nagrađena učenica srednje škole sa juga Srbije.
Konkurs SKZ tradicionalno raspisuje petu godinu zaredom, komisija je dodelila po 3 nagrade i 3 pohvale u svakoj kategoriji, a svečana dodela priznanja održana je u Beogradu, u sedištu Srpske književne zadruge.
Nagrade i pohvale uručio je akademik Matija Bećković.

Zaista nisam očekivala nagradu i mnogo sam se iznenadila kada mi je profesorka srpskog jezika Biljana Roganović saopštila vest. Volim da pišem, ali sam to razvila tek u srednjoj školi, jer sam uz lektire počela da čitam i druge knjige. Ako ne čitamo, ne možemo da iskažemo ono što osećamo i mislimo. Meni ovo priznanje predstavlja poseban podstrek za dalji rad i školovanje – rekla je Lara.
Tema konkursa ove godine bila je „Prošlost“, a učenici su sami birali formu u kojoj će izraziti svoje viđenje teme, dok su se radovi ocenjivali po originalnosti i načinu tumačenja.
Zanimljivo je da Lara pohađa smer mašinski tehničar motornih vozila, što, kako kažu njeni profesori, pokazuje da se talenat za pisanje može pronaći u svakoj učionici i u svakom đaku, bez obzira na zanimanje.
Ovim uspehom, Tehnička škola „15. maj“ još jednom je dokazala da među njenim učenicima ima onih koji, pored tehničkog znanja, neguju ljubav prema jeziku, književnosti i stvaralaštvu.
Inače, pored Lare, koja je kao jedina predstavnica juga Srbije u konkurenciji srednjih škola dobila pohvalu, na literarnom konkursu za osnovce nagrađeni su i Dimitrije Mišić iz OŠ „Bora Stanković“ u Vranju i Jovan Antić iz OŠ „Dušan Radović“ u Nišu.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Не може да добије награду неко ко се залаже за очување српског језика и ћирилице, а зове се Лара. Можда може од неког другог друштва, које се залаже за латински језик и латиницу.