Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

12:31, 19. 3. 2018.

| Društvo

Borci protiv korupcije u Nišu kolektivno podneli ostavke

Autor:V. MilićIzvor:Južne vesti
Gradska kuća Niš
Ko će da se bori protiv korupcije u Nišu?; Foto: JV

Zbog toga što u izradi dokumenta na osnovu koga će se ubuduće rukovoditi borci protiv korupcije učestvuju upravo oni protiv kojih se vode postupci zbog kršenja zakona o Agenciji, ali i zato što se ne poštuju predlozi nezavisnih članova, oni koje je predložio LAF kolektivno su podneli ostavke u Radnom timu za izradu novog Lokalnog antikorupcijskog plana.

U saopštenju koje su potpisali Zorica Miladinović, Valentina Krstić, Vesna Crnogorac, Čedoslava Ristić, Lidija Vučković, Milan Jovanović i Dragan Petković, navodi da se u Nišu nastavljaju opstrukcije napora da antikorupcijsko telo bude nezavisno.

Ovo su članovi koje je predložio upravo nekadašnji Lokalni antikorupcijski forum, koji se iz istih razloga rasformirao sredinom prošle godine. korupcija.jpg Niš bio model za formiranje antikorupcijskih tela u Srbiji, a gde je sada?; Ilustracija; foto: commons.wikimedia.org/ Kiwiev; CC

Pitanje je ko ostaje da se bori protiv partijskog zapošljavanja, nezakonitog trošenja para građana, nameštenih javnih nabavki i sličnih pojava kojima srpsko društvo obiluje, kada su u Radnom timu koji pravi novi LAP ostali samo gradski funcioneri, a njima rukovodi upravo gradonačelnik Niša Darko Bulatović.

Povrh toga, dodaju, Bulatović nijednom nije prisustvovao sastancima Radne grupe, niti je reagovao na primedbe da u timu ne mogu da budu ljudi kojima su izrečene sankcije ili se protiv njih vodi postupak pred sudovima ili Agencijom za borbu protiv korupcije upravo zbog krivičnih dela sa elementom korupcije.

Pošto Model LAP-a, koji je donela Agencija za borbu protiv korupcije i na osnovu kojeg svi gradovi i opštine u Srbiji treba da izrade svoje LAP-ove, predviđa da su predstavnici lokalnih antikorupcijskih tela „obavezni članovi“ radnih timova za izradu LAP-ova, legitimitet niškog Radnog tima je našom kolektivnom ostavkom ozbiljno doveden u pitanje – navode u saopštenju bivši članovi Radnog tima.

Podsećaju i da je izrada niškog LAP-a, međutim, dovedena u pitanje znatno ranije.

Uprkos proaktivnom pristupu članova Radnog tima ispred LAF-a, proces izrade budućeg niškog LAP-a potpuno je zamro, propusti i problemi na koje smo ukazivali nisu rešavani, a naši najznačajniji antikorupcijski predlozi, inače čvrsto zasnovani na Modelu LAP-a, nisu naišli na podršku većine članova Radnog tima koje je predložio Grad – dodaju.


Gradsko veće se meša u izradu plana

Pojedini članovi Radnog tima koje je predložio Grad, dodaju, zagovarali su stav da Model LAP-a predstavlja „samo okvirni orijentir“ i da se njegove vrednosti i principi „i ne moraju poštovati“, te iznosili ocene da su neka rešenja u Modelu “nezakonita“.

U rad Radne grupe se, dodaju, čak mešalo i Gradsko veće.

Služba za poslove Gradskog veća, koja nije član Radnog tima i nema aktivnu legimitimaciju da učestvuje u izradi LAP-a, kroz svoje „pravne komentare“ suštinski se mešala u proces izrade, pozivajući pri tom na nepoštovanje nekih od najvažnijih rešenja u Modelu LAP-a, odnosno na selektivno poštovanje Modela, i to na način koji odgovara lokalnoj vlasti, a snižava standarde u institucionalnoj borbi protiv korupcije – objašnjavaju.


BIRODI mora da bude uključen u proces

Članovi Radnog tima koji su podneli ostavke upozoravaju i da nije uvažen njihov predlog da član tima bude predstavnik skupštinske Komisije za praćenje primene Etičkog kodeksa, što predviđa Model LAP-a, kao i da posmatrač bude Biro za društvena istraživanja (BIRODI), koji je, inače, monitor institucionalne borbe protiv korupcije na lokalnom nivou u Nišu, po još važećem niškom Lokalnom planu za borbu protiv korupcije. Uprkos tome, gradska vlast je isključila ovu organizaciju iz celog procesa.

Uprkos njihovom insistiranju, dodaju, nije izmenjen ni tekst Rešenja o obrazovanju Radnog tima u kojem je, kažu, netačno navedeno da je „posmatrač procesa izrade novog LAP-a za Niš predstavnik OEBS-a“. OEBS, navode, nije pozitivno odgovorio na takav predlog Grada, nije predložio predstavnika i nije posmatrao proces.

Naše ostavke su upozorenje da su ovakvo nerazumevanje značaja nezavisne institucionalne borbe protiv korupcije na lokalnom nivou, kao i inertnost ili opstrukcija u procesu donošenja strateškog gradskog dokumenta koji reguliše tu materiju - nedopustivi – upozoravaju borci protiv korupcije.

Podsećaju da je Niš jedan od samo nekoliko gradova u Srbiji koji je još 2011. godine usvojio Lokalni plan za borbu protiv korupcije, a jedini grad u zemlji koji je imao LAF kao samostalno, nezavisno i funkcionalno lokalno antikorupcijsko telo, te da se takav antikorupcijski kapital ne sme „prokockati“.

LAF je u Nišu formiran još jula 2011. ali je zbog brojnih komplikacija i odluka bivšeg gradonačelnika Miloša Simonovića, prestao sa radom već polovinom 2012. godine. Oktobra 2013. godine je ponovo formiran, a Gradsko veće je verifikovalo njegov rad krajem iste godine.

Model LAP-a je, dodaju, propisao da je rok za usvajanje Lokalnih antikorupcijskih planova u Srbiji 30. jun 2017. godine. Usvajanje LAP-ova u svim lokalnim samoupravama i formiranje lokalnih antikorupcijskih tela predviđeno je i Akcionim planom za pregovaračko Poglavlje 23, usvojenim od strane Vlade Srbije u aprilu 2016. godine.

Podeli sa prijateljima
Komentari
Poslednji komentari
  • max

    15:54 // 21. 3. 2018.

    Pa nikad ništa i nisu radili !!!

  • Numancia

    18:44 // 20. 3. 2018.

    Ma,sta ce nam to,kakvi zakoni,odluke,propisi,ni Ustav nije vazan-narod je na izborima rekao svoje!

  • cveta

    09:50 // 20. 3. 2018.

    Korupcija u Nisu,Srbiji? Idi begaj,toga nema,zlobnici izmislili.

Pošalji komentar:

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon što ga odobri neko od naših administratora.

Ukoliko želite da Vaš komentar bude odmah objavljen, možete se prijaviti preko svog Google, Facebook, Twitter ili Yahoo naloga.

Došlo je do greške pri dodavanju komentara
Preostalo ti je 400 karaktera

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.

KOMENTAR DANA

Obično se policija ne meša u svoj posao. Kako se ovo desilo?

Žika čitalac

Tekst: Vozio u Nišu 103 kilometara na sat gde je dozvoljeno 60, i to pod dejstvom alkohola i kokaina

Pronađite nas na: