
Monika Viti, koja je glumila u nizu značajnih italijanskih filmova 1960-ih, umrla je u 90. godini, objavio je njen suprug Roberto Ruso.
Viti je dugi niz godina imala Alchajmerovu bolest i nije se pojavljivala u javnosti.
Odajući počast, ministar kulture Dario Frančeskini opisao ju je kao „kraljicu italijanske kinematografije“ i „veliku umetnicu i Italijanku“.
Viti je bila najpoznatija po radu sa rediteljem Mikelanđelom Antonionijem u filmskim klasicima poput Avantura (L’Avventura) iz 1960-ih, a ta uloga joj je donela nominaciju za nagradu Bafta.
Glumila je i Modesti Blejz 1966. godine u filmu na engleskom jeziku.
Reagujući na vest o njenoj smrti, italijanski premijer Mario Dragi rekao je da je Viti „učinila da italijanska kinematografija zablista širom sveta“.
„Glumica izuzetne duhovitosti i talenta, osvajala je generacije Italijana duhom, glumom, lepotom“.
Monika Viti (pravo ime – Maria Luisa Ćekareli) rođena je u Rimu 1931. godine, a karijeru je počela u pozorištu, gde ju je primetio Antonioni.
Legendarni reditelj joj je odredio glavne role u filmovima Noć (1961), Pomračenje (1962) i Crvena pustinja (1964) i uz Avanturu, smatrali su se revolucionarnim.
Antonioni je bio jedan od prvih u svetu koji se dotakao teme usamljenosti i potrošačkog društva.
Antonionija nazivaju i najmodernijim klasikom italijanske kinematografije: filmovi snimljeni pre više od 60 godina nisu izgubili na aktuelnosti – sa istim problemima se suočavaju i danas.
Ona je za italijansku TV 1982. rekla da je imala „veliku sreću da karijeru započne sa čovekom velikog talenta“, koji je bio „pun života i entuzijazma“.
Ta veza donela joj je svetsko priznanje i dovela do njene prve uloge van Italije, zajedno sa Terensom Stampom i Dirkom Bogardom u špijunskom filmu Modesti Blejz.
Po povratku u domovinu, učvrstila je status filmske ikone.
Nagrađena je Zlatnim lavom na Venecijanskom filmskom festivalu 1995. godine.
Tokom 1990-ih, autobiografija Krevet je kao ruža postala je bestseler i obavezna lektira u italijanskim školama i fakultetima.
„Uspeh autobografije je nešto najlepše što mi se dogodilo, hiljadu puta bolje od osvajanja Oskara“, rekla je tada.
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom
. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0