
Pre 15 meseci jedna Nišlijka je predala zahtev za subvenciju za kupovinu prve nekretnine po osnovu rođenja deteta, sklopila predugovor, prikupila sve papire, ali rešenje o tome da li će dobiti 20% novca od ukupne vrednosti stana, još nije donelo nadležno Ministarstvo. I dok ona čeka, pita se da li će je i stan sačekati i koliko će investitor imati strpljenja. Baš zbog tog čekanja, investitori su počeli da odbijaju ovakav vid prodaje – kažu ideja o subvenciji je dobra, ali njima neisplativa ako novac ne mogu da dobiju više od godinu dana.
Kao veliku pomoć i vid borbe za povećanje nataliteta najavili su iz vlasti pomoć za mame u kupovini prve nekretnine. Međutim, u praksi se pokazalo da neki na tu pomoć jako dugo čekaju, a upravo zbog duge procedure počeli počeli su da odustaju i prodavci nekretnina.
Nišlijka koja se obratila našoj redakciji kaže da se porodila pre nekoliko meseci i da je želela da kupi stan uz ovu državnu pomoć, ali da je naišla na zid.
To nam se činilo kao idealna prilika s obzirom na to da nam je novac za učešće i predstavljao problem za kupovinu stana do sada. Međutim, kada smo krenuli da obilazimo agencije za nekretnine i da pozivamo investitore svuda smo posle prve rečenice bili odbijeni. Niko ne želi da prodaje stanove preko te subvencije. Tako da je ta subvencija samo još jedna šarena laža. Nemoguće je kupiti stan u Nišu putem nje – kaže ona.
Navodi da su joj to obrazložili time što se na odobrenje i uplatu od države čeka od 8 meseci do godinu i po dana, te da investitori ne žele da toliko čekaju.
Ovo potvrđuju i sami investitori iz Niša koje smo kontaktirali, uz konstataciju da je na početku to išlo brže.
Kada je ceo program krenuo prodao sam par stanova na taj način i sve je teklo relativno brzo. Za dva do tri meseca je cela procedura bila gotova. Sada se čeka i više od godinu dana. Ideja za ovakvu pomoć je odlična za našu industriju, ali neisplativo je ako se vi ne dobijete novac duže od 6 meseci, jer je nama taj novac potreban za dalja ulaganja – objašnjava jedan investitor iz Niša.
Prema rečima mame iz Niša koja nam se obratila, prijavu za ovu pomoć podnela je u februaru 2024. godine, a u međuvremenu su joj 3 puta tražili dopunu dokumentacije.
Ističe da je problem jer Ministarstvo nema rok da odluči po podnetoj prijavi, ali da su joj nakon prvog apliciranja iz Ministarstva rada, u čijoj je to tada bilo nadležnosti, odgovorili da je prosečno vreme čekanja za donošenje rešenje 6 meseci.
Posle nekoliko meseci tražili su nam dokumentacije, što nije bio nikakav problem, uradili smo to, poslali, ali onda sledi druga dopuna i to kada je nadležnost za ovu pomoć preuzelo Ministarstvo za demografiju i brigu o porodici. Čudno mi je što su nam tada tražili dokumenta za koja piše da oni nabavljaju po službenoj dužnosti, kao što su recimo izvodi iz matične knjige rođenih. Ali uradili smo i to i poslali. Onda nam i treći put traže dopunu dokumentacije, a meseci prolaze. Sve smo poslali u martu, ali i dalje nema odgovora – objašnjava ona.
Kaže da je nakon treće dopune dokumentacije, nekoliko mejlova bez odgovora i stotine poziva telefonom, uspela da dobije službenicu Ministartstva i upita je da li je sada dokumentacija 100% kompletna i da li će se njen predmet naći na narednoj sednici Komisije koja odlučuje o tome da li se prijava prihvata ili odbija.
Rekla mi je da je dokumentacija kompletna, ali ko u to može da veruje. Na pitanje kada će komisija, kaže da ne zna – ističe ova Nišlijka.
Napominje da je dodatni problem što ona ne zna koliko će zapravo strpljenja imati investitor sa kojim su dogovorili kupovinu stana, jer meseci prolaze, a on novac ne dobija.
Mi jesmo potpisali predugovor, ali on je već istekao. Prema ovom zakonu, mi nismo mogli da mu uplatimo kaparu ili damo deo novca, tako da je sad bukvalno stvar njegove dobre volje da li će nas čekati ili ne. A šta će se desiti ako, recimo, dobijemo subvenciju, ali on u međuvremenu proda taj stan? – pita se ona.
Objašnjava da zbog ovolikog čekanja imaju velike probleme, ali da državu to naravno ne interesuje jer su oni za njih samo broj.
Zbog lokacije stana koji planiramo da kupimo upisali smo dete u prvi razred u školu u blizini tog stana. Međutim, šta i ako do tada ne bude odgovora? Mi živimo kao podstanari na drugom kraju grada. To bi značilo dodatne troškove za nas – ili za gorivo ili za novu selidbu. Ali koga briga za to? – ističe ona.
Na pitanje koliko se u proseku čeka na odluku o dodeli ili odbijanju subvencije iz Ministartstva za demografiju i brigu o porodici navode da ne mogu dati tačan odgovor.
Svaki predmet drugačiji i zavisi od više faktora, kao što je složenost dokumentacije, kompletnost dokumentacije, saradnja stranke kada se radi o dopuni dokumentacije. U proseku, svi koji čekaju više od mesec dana, u tom su statusu jer se čeka da pribave i dostave ministarstvu zatraženu dokumentaciju za postupanje po predmetu – kažu iz Ministarstva.
Inače, ovo Ministarstvo dobilo je u nadležnost subvencije za kupovinu prve nekretnine po osnovu rođenja deteta u novembru 2024. godine, a kažu da su od tada odobrili 279 prava na subvenciju.
U 2025. godini održane su dve sednice Komisije, u januaru i februaru. Na januarskoj komisiji je doneto 77 rešenja o priznavanju prava na subvenciju i 3 rešenja o odbijanju. Na februarskoj komisiji doneto je 107 rešenja o priznavanju prava na subvenciju i 7 rešenja o odbijanju.
Međutim, od februara, odnosno skoro 3 meseca, nema novih rešenja. A samo od početka godine za pomoć se prijavila 431 mama iz Srbije.
Nakon toga nisu održavane sednice Komisije, jer je Komisiji istekao mandat zbog formiranja nove Vlade, i sada je Vlada u formiranju novog sastava Komisije – kažu iz Ministarstva.
Kada će Komisija biti formirana, ne preciziraju. Do tada, mame čekaju. Ali pitanje je da li će i investitori.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Kada će ljudi da se nauče da od države ništa neće dobiti na poklon? Jer ko s đavolom tikve sadi, o glavu mu se lupaju.
Komisija za komisiju od komisije