
Na tržištu nekretnina u Nišu cene neprestano rastu, pa je prosečna cena kvadrata oko 1.700 evra, za 100 više nego pre godinu dana, dok su u poslednjih pet godina cene gotovo udvostručene, podaci su portala 4 zida. Najjeftiniji stanovi su na Bubnju, na kraju gradskog dela Panteleja i pri vrhu Mokranjčeve, a najskuplji u centru, na Bulevaru Nemanjića i kod Čaira. Očekuje se širenje grada zidanjem novih zgrada i stanova.
Juna prošle godine, prosečna cena kvadrata u Nišu bila je 1.578 evra, dok sada iznosi 1.693 evra, prema podacima 4 zida. U ponudi je trenutno oko 3.000 nekretnina, a najjeftiniji kvadrat košta čak 1.300 evra.
Povoljnija novogradnja (od 1.300 do 1.350 evra) može da se nađe po obodima grada i to su uglavnom zgrade na vrhu Mokranjčeve ulice, na kraju gradskog dela Panteleja, na Ledenoj steni ili u naselju Bubanj, jer su to delovi grada koji se trenutno razvijaju.
Najskuplji su stanovi u centru grada, u Duvaništu, duž Bulevara Nemanjića i kod Čaira. Ipak, tražnja ne prestaje, čak raste, pa građani često pitaju ko i kako kupuje nekretnine u gradu gde su plate ispod republičkog proseka.
Kako za „4 zida“ navode agenti za nekretnine Niš će se širiti u narednim godinama i nići će nova naselja – u severnom delu Panteleja, iznad novog Bulevara Gorana Ostojića, na Ledenoj Steni, u naselju Apelovac i ka Gabrovcu.
Navode da se kvalitetni stanovi prodaju gotovo odmah nakon oglašavanja. Zato se dešava, dodaju iz 4 zida, da se potencijalni kupci “otimaju” za nekretnine na dobrim lokacijama, pa cena iz oglasa naraste i za nekoliko hiljada evra.
Imamo, na primer, stan koji je oglašen za 90.000 evra, a posle nedelju dana je prodat za 105.000 evra, što je čak 15.000 evra više, samo zato što su krenuli pozivi zainteresovanih kupaca za tu nekretninu, koji su bili spremni da plate i više, samo da bude njihova – navode na sajtu „4 zida“.
Najtraženiji su stanovi do 50 kvadrata, traže se i garsonjere, za koje kupci plaćaju kvadrat i više od 2.000 evra.
Stanovi bez upotrebne dozvole ili na lošijim lokacijama se duže prodaju, dok kvalitetna novogradnja brzo nađe kupca. Od 2022. je zabeležen nagli porast potražnje, pa su i agenti za nekretnine bili u šoku zbog toga koliko je ljudi, u strahu od inflacije, kupovalo nekretnine za gotov novac, kao da ne postoji sutra – ističu.
Stanovi su i mnogo traženiji od kuća, između ostalog, zbog toga što za kuće često nisu sređeni određeni papiri i pravno-imovinski odnosi.
Retko koja kuća ima izdatu upotrebnu dozvolu, poneka je ozakonjena. Potreban je keš kupac, a onaj ko ima gotovinu neće da uđe u tu zavrzlamu. Oni koji ipak žele da se upuste u kupovinu kuće su porodice kojima je dosta grada i gužve, koji imaju malu decu i žele da usmere kvalitet života prema svojim potrebama, da imaju dvorište, psa, svoje voće i povrće, parking, kao i eventualno stariji ljudi koji traže kuće na dva sprata da im se deca nađu tu – objašnjava agent za nekretnine.
Kupci uglavnom koriste stambene kredite, pogotovo od kada su aktivirane subvencije za mlade, ali je i dalje prisutan otpor prodavaca prema kreditnim kupcima zbog dužine procedure i neizvesnosti realizacije.
Što se tiče iznajmljivanja stanova, najtraženije zone su oko fakulteta – Medicinskog, Filozofskog, Pravnog i DIF-a.
Podsetimo, prema podacima Republičkog geodetskog zavoda, najveći skok cena nekretnina u Srbiji zabeležen je upravo u Nišu, gde je cena kvadrata u novogradnji uvećana za 28%. Porastao je, međutim, i broj sklopljenih kupoprodajnih ugovora u odnosu na isti period prošle godine – čak 43,6%.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
To su prevelike cene za grad koji ima ovako ocajnu infrastrukturu. Realno se ne isplati ziveti ovde. Za taj novac se moze pazariti nekretnina u Beogradu.
Kakav Beograd, u Nemačkoj na periferiji npr.Nirnberga mogu da kupim stan za taj novac, naravno ne nov ali odlično održavan. Kakav Niš, kakvi bakrači. Niko nije budala da im dajemo legitimitet za pare od šverca oružja, droge i ostale mutne radnje.
@juznevesti
„Јавни увид у Регистар цена непокретности“ ne radi vec nekoliko meseci. Mozda moguca istrazivacka tema? 🙂
Pojeftiniće stanovi … na 2.800€ /m2 ali samo za narode Srbije i one koje najviše voli !
A tu su i krediti pod povoljnim uslovima i za nezaposlene bez žiranata i bez učešća i bez kintu. Samo na „obraz“ i časnu reč… Pionirsku iz „park iz doba Yure“ !
Maaaa… „Yura“ radi li ili daleko bilo … muljo !
Yura mulo,aaaaauuuu.
@Perhane dik : Ja priupitah informacije radi ! A i ućutaše se a to nije dobro. Neće valjda da je „ugase“ ili me provociraš i sekiraš?
Eh šteta, ja se ponadao da je informacija pouzdana.
Ako vas interesuje koliko vredi nekretnina koju posedujete u nišu, samo otidite u banku i pitajte koliko bi vam dali kredita ako im u zalogu date vašu nekretninu. Taj iznos koliko vam ponude je vrednost nekretnine.
Dodjite u Beograd i putujte po sat iz jednog kraja u drugi. Borite se sa primitivcima iz ko zna odakle su dosli, sa razrovanim i blokiranim ulicsma i napumpanim cenama. Odkud toliki kompleks kod Nislija od Bgd. Ugledajte se na Novosadjane koji vole i postuju svoj grad, iako ima mnogo nedostataka. Ali, to je druga kultura.
Kakav kompleks? koga boli uvce za BG? POla BG-a nema ni kanalizaciju.NIš kakav je takav je ali bar ima vodovodnu i kanalizacionu mrežu i u većini sela oko grada.
Ne znam odokle tolce pare za stanoviti od plate sa 60 000?
Plate u niš su 55 iljade, ne preteruj s cifre.
Sto se tice nekretnina ne samo u Nisu nego u celoj Srbiji Eu preko banaka u zemlji finansira kupovinu svih stanova i kuca preko namenskih i gotovinskih kredita. Uzmes kredit otplacujes jedno vreme i onda zbog loseg finansijskog stanja u porodici prestanes da dalje otplacujes. Onda na scenu stupe izvrsitelji koji u ime tih banaka ti otmu imovinu i kasnije tu imovinu stave na licitaciju. Samo jedno neznam zasto svi kupuju stanove u centru ?
@Alex : Koja sela , Alex imaju kanalizaciju?
Kamenica, Brenica, D. i G. Matejevac , Knez selo, Toponice, D. Vrežina, Medoševac, naselje Šljaka …? Stvarno nisam upoznat !
Eno , blizu Mosta mladosti kanalizacione cevi se „ulivaju“ u Vilinsku reku…
Niš skuplji od evropskih metropola-masovna najezda na grad sa sela,varošica i okolnih gradova.Po popisu Niš ima 182.000 stanovnika a u stvarnosti oko 320.000i eto ko kupuje i iznajmljuje,plus Šiptari i stranci.Institucije ne rade svoj posao,policija i komunalci ne kažnjavaju-po zakonu posle 15 dana svi su dužni da prijave i promene prebivalište ovako haos i ludilo.
Idealno da se proda i beži iz zemlje, za te pare mogu mnogo kvalitetniji stanovi da se kupe u Evropi. Ne naravno u Norveškoj, ali ima i jeftinijih zemalja