Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

23:28, 11. 8. 2020.

| BBC News na srpskom

Američki izbori 2020: Bajden odlučio - Kamala Haris kandidatkinja za potpredsednicu

Autor: BBC News na srpskom
Kamala Harris standing in front of an American flag
Getty Images

Džo Bajden, demokratski kandidat za predsednika Amerike, odabrao je senatorku Kamalu Haris da bude kandidatkinja za poziciju potpredsednice države.

Ona je tako postala prva crna žena koja će se naći u trci za tu funkciju.

Haris je senatorka iz Kalifornije, indijsko-jamajčanskog porekla, a mesecima je već slovila za favoritkinju u trci za potpredsedničku kandidaturu.

Ona se zalaže za reformu policije i podržala je zahteve demonstranata na protestima koji su počeli posle ubistva nenaoružanog Afroamerikanca Džordža Flojda 25. maja u Mineapolisu.

Predsednički izbori održaće se 3. Novembra, a Bajdenov protivnik biće aktuelni šef države Donald Tramp, republikanski kandidat.

Trampov kandidat za potpredsednika biće Majk Pens, koji i sada obavlja tu funkciju.

Bajden je na Tviteru napisao „da je počastvovan" što će Heris biti kandidatkinja za potpredsednicu.

Opisao ju je kao „neustrašivu borkinju za prava malog čoveka, jednu od najboljih javnih službenica u državi".

Rekao je i da je Haris blisko sarađivala sa njegovim pokojnim sinom, Boom, dok se nalazila na funkciji kalifornijske javne tužiteljke.

„Gledao sam kako udaraju na velike banke, zalažu se za prava radnika, štite žene i decu od zlostavljanja", napisao je Bajden u poruci na Tviteru.

„Bio sam ponosan tada, a ponosan sam i sada da je imam kao parnerku u kampanji", dodao je on.

Pedesetpetogodišnju Haris mnogi doživljavaju kao zvezdu u usponu Demokratske stranke, a ona je u decembru prošle godine odustala od trke za predsedničku nominaciju.

Više puta se sukobila sa Bajdenom pre povlačenja iz trke - često ga je kritikovala zbog uljudnog odnosa koji je imao sa senatorima koji se zalagali za rasnu segregaciju.


Pogledajte video kako su izgledali protesti u Portlandu


Ko je Kamala Haris?

Rođena je u Ouklendu u Kaliforniji, a roditelji su joj bili imigranti - majka iz Indije, otac sa Jamajke.

Diplomirala je na Hauard univerzitetu, jednom od istorijski najvažnijih obrazovnih institucija za Afroamerikance.

Rekla je da se upravo za vreme studija formirala kao ličnost i stekla važna životna iskustva.

Haris je kazala i da je oduvek bila ponosna na sopstveni identitet, a sebe opisuje kao Amerikanku.

Ona je 2019. u razgovoru za list Vašington Post rekla da političari ne bi trebalo da budu kategorizovano po fiokama zbog boje kože ili porekla.

„Suština je sledeće - ja sam to što jesam. Dobro se osećam zbog toga. Možda će vam biti potrebno vreme da shvatite, ali meni to ne smeta", dodala je.

Kakva je njena politička biografija?

Nakon četiri godine na univerzitetu Hauard, Haris odlazi na studije prava na Univerzitet u Kaliforniji, Hejstings, i započinje karijeru u kancelariji okružnog tužilaštva okruga Alameda.

Ona je postala okružna tužiteljka za San Francisko 2003. godine, pre nego što je postala prva žena i prva Afroamerikanka postavljena za glavnu tužiteljku Kalifornije, što je najviši čin u advokaturi i sudstvu u najnaseljenijoj američkoj državi.

Tokom gotovo dva mandata na ovoj poziciji, Haris je zadobila reputaciju zvezde u usponu u Demokratskoj stranci, koristeći ovaj zamah za pokretanje njenog izbora za mlađu senatorku Kalifornije 2017. godine.

Na početku prošle godine pokrenula je kandidaturu za predsednicu pred više od 20.000 ljudi u Oklendu.

Ali senatorka nije uspela da jasno artikuliše obrazloženje za njenu kampanju i davala je zbunjujuće odgovore na pitanja u ključnim oblastima, poput zdravstvene zaštite.

Takođe nije uspela da iskoristi njene očigledne prednosti - nastupe u debatama koji bi istakli njene veštine tužiteljke, a često je ostavljala Bajdena u liniji napada.

Samu sebe je opisala kao „progresivnu tužiteljku", i pokušala je da naglasi levo orjentisane delove njene zaostavštine - tražeći da neki specijalni agenti Ministarstva pravde Kalifornije nose zakačene kamere, što je bila prva državna agencija koja je to usvojila, kao u pokretanje slobodnog pristupa bazi podataka o kriminalu, mada nije uspela da uhvati zalet.

„Kamala je policajka" je postao uobičajena parola na mitinzima tokom njene kampanje, što je osujetilo njene pokušaje da privuče pažnju liberalnijih demokrata u prvom delu.

Kakve su reakcije?

Suzan Rajs, savetnica za nacionalnu bezbednost tokom Obaminog mandata, koja se takođe našla na potencijalnom spisku potpredsednica, prva je čestitala Haris.

„Senatorka Haris je uporna liderka koja će biti odlična partnerka u kampanji", izjavila je bivša diplomatkinja.

„Uverena sam da je tandem Bajden-Haris dobitna kombinacija".


Pratite nas na Fejsbuku i . Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Podeli sa prijateljima
KOMENTAR DANA

Da stave Hitnu na Kamenički vis?

Miloš Čitalac

Tekst: Zbog gradnje nove Hitne i Porodilišta menja se Plan generalne regulacije

Pronađite nas na: