Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

08:03, 7. 8. 2020.

| Društvo

Na Tkačkoj koloniji u Dojkincima na Staroj Planini tkale i ambasadorke

Autor:J. V.Izvor:Južne vesti
ambasadorke predu
Tkale i ambasadorke; Foto: NALED

Ambasadorka Kanade Kati Čaba i supruga američkog ambasadora En Godfri oprobale su se juče u okolini Pirota na razboju za tkanje, a u tome su im savetima pomogle vešte tkalje, koje su se iz različitih delova Srbije okupile da podele svoje znanje u okviru pete Tkačke kolonije.

Ova manifestacija održava se od 4. do 7. avgusta na Staroj planini, u Planinarskom domu Dojkinci, a organizovali su je krovno udruženje proizvođača rukotvorina Etno mreža i Grad Pirot, uz pokroviteljstvo ambasada Kanade i SAD. Kako navode organizatori, zbog epidemiološke situacije i poštovanja mera, ovoga puta učestvuje manji broj tkalja, ali sve su raspoložene da otkriju svoje male trikove koje su godinama usavršavale.

Jedna od učesnica kolonije je supruga američkog ambasadora En Godfri, koja vrednuje kulturno nasleđe i rukotvorine žena iz Srbije. Ona dolazi iz Irske i bavi se pletenjem, šivenjem, izrađuje prekrivače, a tokom ove sedmice uči i da tka - navode organizatori.

Ručni rad iz Srbije i brend ovih krajeva čuveni pirotski ćilim, ostavili su snažan utisak i na kanadsku ambasadorku Čaba.

Ovo su jedinstveni ručni radovi koji svedoče o bogatom kulturnom nasleđu jedne zemlje. Budući da je moja zemlja Kanada, zemlja imigranata, još više cenim očuvanje tradicije i rado podržavamo ovakve manifestacije – rekla je Čaba.

Predsednica Etno mreže i izvršna direktorka NALED-a Violeta Jovanović ukazuje da pokroviteljstvo ambasada Kanade i SAD Tkačkim kolonijama govori o pažnji koju ova vrsta sadržaja izaziva u svetu, a posebno u diplomatskim krugovima. tkanje Peta tkačka kolonija; Foto: NALED

To govori da naše rukotvorine imaju perspektivu i u turističkom i ekonomskom smislu i zato im je potrebna podrška države da iz zanata sebi obezbede platu kroz plasman rukotvorina kao poslovnih poklona i turističkih proizvoda – rekla je Jovanović.

Dodaje da bi dobra osnova za podršku bilo usvajanje zakona o zanatstvu.

Prema njenim rečima, pomoglo bi ukoliko bi se u turističkim mestima otvarale galerije u kojima bi se predstavljali stari zanati i prodavale rukotvorine.

Podeli sa prijateljima
Povezane teme:
Komentari
Pošalji komentar:

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon što ga odobri neko od naših administratora.

Ukoliko želite da Vaš komentar bude odmah objavljen, možete se prijaviti preko svog Google, Facebook, Twitter ili Yahoo naloga.

Došlo je do greške pri dodavanju komentara
Preostalo ti je 400 karaktera

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.

KOMENTAR DANA

“Ne može brže, jurimo 30!”

Bata Raka iz Niš Čitalac

Tekst: Na zemljanom putu koji vodi ka šumi postavljen "ležeći policajac"

Pronađite nas na: