Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

09:43, 14. 9. 2017.

| Ekonomija

Nišlije koje su otkačile radijatore ipak moraju da plaćaju i održavanje instalacija

Autor:V. M. Izvor:Južne vesti
Radijator

Ove sezone je oko 500 Nišlija tražilo obustavu grejanja iz Toplane, uglavnom zbog toga što im je bilo skupo. Iako prema gradskoj Odluci, oni ipak moraju da plaćaju trećinu fiksnog dela, njima ostaje još jedan namet za koji do sada mnogi nisu znali - održavanje grejnih instalacija.

Ovo su, kako objašnjava v. d. direktor Toplane Predrag Milačić, vlasnici stanova u obavezi da plaćaju po Zakonu o stanovanju. Ovu uslugu Toplana naplaćuje 2,56 dinara po kvadratu, a kako dodaje Milačić, zajednice stanara mogu da sklope ugovor o održavanju sa bilo kojim drugom firmom koja se time bavi.

To je čisto komercijalna usluga. Naše je, po Zakonu o energetici, proizvodnja, distibucija i snabdevanje toplotnom energijom i to se odnosi na toplovodni sistem koji se završava izmenjivačem toplote u podstanici. Nadalje, zaključno sa radijatorom su unutrašnje instalacije koje po Zakonu o stanovanju treba da se održavaju i tu se stambene zajednice komercijalno opredeljuju da li će to da radi JKP “Gradska toplana” ili bilo koja druga privatna firma koja se time bavi na teritoriji Niša - kaže Milačić.

Ovu uslugu plaćaju svi korisnici, pa i oni bivši, odnosno oni kojima je Toplana obustavila isporuku. Iako su radijatori otkačeni od cevi, prema rečima direktora Toplane, korisnici su vlasnici instalacija i oni moraju da plaćaju njihovo održavanje.

Oni su suvlasnici unutrašjih grejnih instalacija koje su vlasništvo svih stanara i svi zajedno moraju da učestvuju u održavanju svih ostalih pa i tih instalacija. Ne može svaki korisnik pojedinačno da se opredeljuje već cela stambena zajednica - dodaje.

Podsetimo, po gradskoj Odluci o načinu snabdevanja toplotnom energijom, oni koji žele da obustave grejanje, ipak su u obavezi da plaćaju oko 33 % fiksnog dela računa Toplani. Iz ovog preduzeća, kao i iz gradske vlasti, ovakav namet pravdali su time da instalacije koje ostaju u stanu, kao i susedi koji ostaju na sistemu, ipak “greju” korisnike kojima je obustavljeno grejanje.


Ugovor raskinula samo 2 korisnika koji su vlasnici kuća

Iako su se Nišlije protestima izborile za mogućnost da se oslobode daljinskog grejanja bilo privremeno ili da trajno raskinu ugovor, stanari su ipak nezadovoljni, jer je oslobađanje skoro pa nemoguće.

Ove sezone niko od vlasnika stanova u zgradama koji su pokušali da raskinu ugovor sa Toplanom, nisu uspeli u ovoj nameri jer “nisu ispunili uslove”. Tehnička dokumentacija treba da se pribavi od svih nadležnih institucija, kao u slučaju izvođenja bilo kojih radova, kazali su iz Sekretarijata za energetiku.

Zakon o planiranju i izgradnji i Zakon o stanovanju diktiraju uslove koje moraju da ispune korisnici da bi raskinuli ugovor. U pitanju su radovi koje je neophodno da urade, a za sve radove koje imamo u stanu je poznata procedura. Koliko je ona komplikovana ili ne i koliko korisnici mogu za bilo koje radove da obezbede papirologiju je isto komplikovana kao i u slučaju raskida ugovora - objašnjavaju iz Sekretarijata za energetiku.

UPSS ističe da su uslovi koje je predvideli iz rukovodstva Grada nezakoniti i nerealni.

Oni traže da se ispune uslovi za objekte koji su u izgradnji, a mi svi živimo u izgrađenim objektima - rekao je ranije Saša Kostić iz UPSS-a.

Iz Toplane kažu da su sve uslove za raskid ugovora ispunila 2 korisnika koji su vlasnici privatnih kuća. Oni nemaju nikakvu obavezu više prema Toplani - ni plaćanje procenta fiksnog dela, niti održavanje instalacija.

Podeli sa prijateljima
Povezane teme:
Komentari
Poslednji komentari
  • Bane

    10:43 // 18. 9. 2017.

    To sto naplacuju 33% od fiksnog dela je cist lopovluk. Ako sam odjavio i ne koristim njihove usluge, i ako su mi oni to odobrili to znaci da sa njim vise nemam vise nista.Ne znaima me to sto navode-jer racun ima stavku koja ide njima.A ne greju me.Po kom osnovu mi naplacuju uslugu koju mi ne cine?

    • Igor

      11:27 // 19. 9. 2017.

      Greju te. Dobijas grejanje na taj nacin sto ti plafon, pod i zidovi nisu hladni nego topli jer greju stanove oko tebe.

  • Saša Trajkovski

    15:15 // 17. 9. 2017.

    Neka mi neko kaže koji to zakon može meni da naredi čime ću da se grehem,sad imam neko dugovanje inače sledeće godine će da lete iz mog stana sa sve cevkama napolje i onako sam zadnji sprat

  • Igor

    01:46 // 15. 9. 2017.

    Moze da prica ko sta hoce ali toplana je i dalje najpovoljniji i najgospodskiji nacin grejanja. Sezona je za stan od 57 kvadrata prosle godine kostala 42500din, oko 350e. Grejanje na drva bi toliko kostalo u blazoj zimi, u proslogodisnjoj nikako. Grejanje na struju bi kostalo mozda 100e manje, ali bi imao 5 kvadrata manje za TA peci i morao bi da mislim o njima, kad rade a kad ne, sa manjom temp.

    • zorica

      09:59 // 15. 9. 2017.

      Niste tacno obracunali...
      Samo za 4meseca po 12000
      Iznosi toliko koliko ste naveli,sta je sa ostalim mesecima od
      8300 a najniza cena za samo 2.meseca 6700 za 57 kvadtata...
      Matematika mi nije jaca strana koliko ovo iznosi...pritom mora da segrejemo na struju zato sto se grejanje iskljuci bas kada dodjem sposla

    • Milos

      22:42 // 15. 9. 2017.

      Gresis prijatelju.
      Ja zivim u stanu od 55 kvadrata (novogradnja) i grejem se na invertersku klimu. Ne grejem samo spavacu sobu, a u dnevnoj, hodniku, kupatilu i decijoj mozes da se setas u januaru u majici (24°c) Najveci racun za struju mi je bio bas januara 4900 din.

    • Vladimir

      01:49 // 16. 9. 2017.

      Niste dobro sracunali!! Kad je upitanju toplana,grejna sezona nije samo zimi nego traje citavu godinu.,jer zimi se ne fakturise ceo iznos nego 60-70% od potrosnje koji dolazi na naplatu tokom leta,zakljucno sa avgustom. Na mom primeru za stan od 44m2, grejanje od septembra2016 do avgusta 2017 je ukupno izaslo oko 52000. Tako da za vas stan od 57m2 ispod 70000 sigurno nije bilo.

    • miloš m

      01:50 // 16. 9. 2017.

      Nije tačno. Stan od 66m² skoro 100.000 din godišnje. Ako naplaćuji gospodstvo, e to je onda drugo...

    • ivan igić

      09:10 // 16. 9. 2017.

      Možda u priči o tri praseta?!! Prošla sezona za stan od 43 kvadrata je iznosilo oko 82 000din.Gde je tu pogodnost i isplativost??A o logici i da ne pričamo...

    • Dragan Velickovic

      13:06 // 16. 9. 2017.

      Baš kao što si rekao može da priča ko šta hoće al to što ti pričaš nema veze sa istinom. Ja sam već tri godine na sudu sa toplanom, skinuo sam radijatore i grejem se na struju, inverterska klima i norveski radijatori. Za stan od 69m2 oko 25 000 din. A toplana oko 100 000 din i to držim konstantnih 22 °c dan i noć cele grejne sezone a kod toplane sam se smrzavao za četri puta veću cenu.

    • Nebojsa

      13:28 // 16. 9. 2017.

      Meni je stiglo centralno grejanje do zgrade ali nisam hteo da ga uvodim, jer kad sam sve stavio na papir ispada da je grejanje inverter klimom na struju 30% jeftinije a pritom je uvek oko23-24 stepena u stanu.

Pošalji komentar:

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon što ga odobri neko od naših administratora.

Ukoliko želite da Vaš komentar bude odmah objavljen, možete se prijaviti preko svog Google, Facebook, Twitter ili Yahoo naloga.

Došlo je do greške pri dodavanju komentara
Preostalo ti je 400 karaktera

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.

KOMENTAR DANA

Obično se policija ne meša u svoj posao. Kako se ovo desilo?

Žika čitalac

Tekst: Vozio u Nišu 103 kilometara na sat gde je dozvoljeno 60, i to pod dejstvom alkohola i kokaina

Pronađite nas na: