Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

10:34, 7. 8. 2020.

| Društvo

Porodice preminulih od korone traže informacije o lečenju, iz KC kažu da su svi dobijali terapiju

Autor:J. AdamovićIzvor:Južne vesti
Pulmologija
Sumnjaju da su preminuli u KC Niš bez terapije, ali u Upravi kažu da lekove dobijaju svi; foto: Vanja Keser

Članovi porodica pacijenata koji su preminuli u Kliničkom centru tokom lečenja od korone traže informaciju o načinu lečenja i terapiji koju su primili. Od marta do danas navode različita iskustva - da su zbog nedostatka lekova svaki dan primali drugi antibiotik, drugi da tog leka nije bilo u terapiji i pitaju kako su lečeni, neki traže objašnjenje za tvrdnje da terapiju protiv kovida nisu dobijali oni čiji je test bio negativan, iako su imali simptome bolesti i bili na bolničkom lečenju. Iz Uprave KC Niš objašnjavaju da su te tvrdnje bez osnova i da svi pacijenti, bez obzira na rezultat testa, dobijaju sve neophodne lekove.

Infektivna Tvrde i da nije bilo propusta u lečenju trudnice; foto: Vanja Keser Nadležnim institucijama, ali i novinarima, obratili su se članovi porodica preminulih u kovid bolnicama Kliničkog centra u Nišu koji pitaju - da li su njihovi najbliži dobijali terapiju, antibiotike i druge lekove.

Porodica Nišlije koji je preminuo u martu tražila je dokumentaciju po zakonu, ali kažu da mesecima kasnije još traže objašnjenje.

spisak lekova Spisak lekova koje su dobijali da kupe; foto: čitalac Osim osoblja, izgleda da Klinika za plućne bolesti nije imala ni adekvatne lekove, kao ni potrebne količine lekova. Pacijenti koji su živi izlazili sa te klinike uglavnom su pričali da su svaki dan drugi antibiotik dobijali (po principu – šta se nađe?). Pojedinim pacijentima je rečeno da se sami snađu i kupe Hlorakin, iako je taj lek povučen upravo da bi ga bolnice imale na lageru (ovo se događalo krajem marta) - piše supruga preminulog pacijenta.


KC: Terapija za sve bez obzira na rezultat testa

Iz Uprave Kliničkog centra odgovaraju da se tokom epidemije više puta menjao protokol, kako bi lečenje svih pacijenata bilo efikasnije, ali tvrde da je u svakom trenutku bilo predviđeno lečenje svih pacijenata, bez obzira na to da li im je korona testom potvrđena ili ne. klinicki centar U Upravi tvrde da test nije uslov za terapiju; foto: Vanja Keser

Najvažnija stvar, pri odlučivanju lekara specijalista-kliničara koji zbrinjavaju pacijente u Covid bolnicama o primeni lekova, jeste klinička slika koja se manifestuje kod pacijenata, a koja je, pa gotovo kod svih, na neki način individualna. Svaka korekcija terapije, vrši se u skladu sa promenama kliničkog stanja, uz obavezno i konstantno praćenje laboratorijskih parametara i radiološkog nalaza, prvenstveno na plućima - pojašnjavaju.

Infektivna Kažu da se terapija više puta menjala, ali da su terapiju uvek dobijali svi pacijenti; foto: Vanja Keser Objašnjavaju da je osnov terapije primena antibiotika, antivirotika i antimalarika, polivitaminske terapije, dok se kod težih kliničkih slika primenjuje i antikoagulantna terapija, kortikosteroidi, ali i posebni biološki lekovi.

Takođe kažu da se tokom lečenja koriste i svi drugi potrebni lekovi i terapija za komorbiditete i hronične bolesti, ukoliko ih pacijenti imaju.

Naravno, nažalost, bolest je takva da je, kod većine pacijenata, neophodan i neki vid kiseoničke potpore, te napominjemo i podsećamo da je Klinički centar Niš, zahvaljujući ogromnim ulaganjima države i resornog ministarstva, u potpunosti opremljen u pogledu stručnog kadra, ali i kada je reč o najsavremenijoj opremi koju poseduje - navode u Upravi.

Protokol lečenja i strategiju zbrinjavanja obolelih koje primenjuje KC Niš, navode u Upravi, pripremala je radna grupa stručnjaka Srbije, na osnovu uputstava iz vodiča dobre kliničke prakse i preporuka SZO, ali i na na osnovu dosadašnjeg iskustva struke u zbrinjavanju pulmoloških bolesnika.


Tvrde da nije bilo propusta u lečenju trudnice

Majka 27-godišnjakinje koja je u 7. mesecu trudnoće, koja je lečena u kovid bolnici KC Niš, gde je porođena pa preminula, pitanja o njenom lečenju postavila je javno.

U Upravi tvrde da nije bilo propusta u lečenju i da je celokupno osoblje KC Niš koje je učestvovalo u njenom zbrinjavanju, lekari raznih specijalnosti, konzilijarno, ali i individualno, učinilo sve što bi moglo da pomogne u borbi za njen život i zdravlje.

Uz dužno poštovanje i razumevanje za bol porodice, zbog nenadoknadivog gubitka, Klinički centar Niš, apsolutno odbacuje navedene tvrdnje, vezane za način lečenja i terapije koju je pacijentkinja dobijala, što je i lako proverljivo, jer je celokupna medicinska dokumentacija, po Zakonu, dostupna najbližim članovima porodice, odnosno zakonskim zastupnicima - navode u Upravi.

Nakon njene smrti formirana je Komisija za sprovođenje unutrašnjeg stručnog nadzora, a kažu da ni oni nisu utvrdili bilo kakve propuste, na osnovu uvida u kompletnu medicinsku dokumentaciju i saslušanja učesnika u procesu lečenja.

Podeli sa prijateljima
Komentari
Poslednji komentari
  • Dragan Veličković

    18:17 // 28. 9. 2021.

    Iskreno se kajem što sam dozvolio da 03.avgusta ove godine moja majka ode na lečenje u kovid bolnicu Kruševac, jer sumnjam da nisu preduzeli sve neophodne mere u lečenju moje majke. Ona je u tu bolnicu primljena sa CRP 17 a umrla je nakon 17 dana sa CRP 198. Svo vreme sam sa majkom kontaktirao telefonom i žalila mi se da nema dovoljno vode da pije i da je žedna a stavljen joj je kateter, pa da se

  • h

    10:25 // 10. 8. 2020.

    Moj suprug se na svu sreću izvukao. Obostrana upala pluća, prvi PCR test negativan, dijagnoza bakterijska upala pluća. Tek kad mu se stanje pogoršalo, da je morao na kiseonik, uradili ponovni PCR test, naravno pozitivan. Nije lečen po kliničkoj slici, već prema testu, a antivirusne lekove nije video do otpusta, nije ih bilo za nas "obične" u KC Vojvodine.

  • Mika

    23:44 // 8. 8. 2020.

    Ako su porodice uopste i dobijale pismeni odgovor, verovatno im je u zakljucku saopsteno da njima KC Nis nece da da dokumentaciju- ili bez sudskog resenja, ili da nisu u srodstvu sa preminulim, ili (sto je jos i najbolji fazon!) da se sam pacijent pismeno obrati KC Nis za sopstvenu dokumentaciju. To je sve tamo SLJAM a ne obrazovani ljudi kojima je radna obaveza da spasavaju zivote (cast izuzecima

Pošalji komentar:

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon što ga odobri neko od naših administratora.

Ukoliko želite da Vaš komentar bude odmah objavljen, možete se prijaviti preko svog Google, Facebook, Twitter ili Yahoo naloga.

Došlo je do greške pri dodavanju komentara
Preostalo ti je 400 karaktera

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.

KOMENTAR DANA

Da stave Hitnu na Kamenički vis?

Miloš Čitalac

Tekst: Zbog gradnje nove Hitne i Porodilišta menja se Plan generalne regulacije

Pronađite nas na: