Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

00:01, 7. 9. 2010.

| Istražujemo

Direkcija gradila bez dozvole

Autor:Predrag BlagojevićIzvor:Južne vesti
Arhivska fotografija

NIŠ - Za svega tri godine Direkcija za izgradnju grada rukovodila je izgradnjom ili rekonstrukcijom bez neophodnih dozvola čak 73 ulice u Nišu.

Samo u 2004. godini izvedeni su radovi u skoro polovini od pomenutog broja ulica. Obrazloženje je skoro uvek bilo da je "postupak za dobijanje dozvola u toku", navodi se u dokumentaciji u koju su Južne vesti imale uvid.

Reč je o izveštaju Budžetske inspekcije o obavljenoj kontroli poslovanja ovog gradskog preduzeća koji je tokom 2005. i 2006. godine izrađen po nalogu tadašnjeg gradonačelnika, Smiljka Kostića a koji je i dalje prilično dobro čuvana tajna.

Direkcijom su u tom periodu upravljala dvojica direktora. Slobodan Milosavljević, kao kadar Demokratske stranke, bio je direktor do aprila 2005. godine, a nasledio ga Branislav Jovanović, visoki funkcioner G17 plus, koji se na toj funkciji praktično nalazi i danas.

- Ono što je bitno je da je Budžetska inspekcija imala dosta vremena prilikom kontrole Direkcije za izgradnju grada, gde ništa nije konstatovala, čak nije dala ni nalaz, ni mišljenje u vezi onoga što je nađeno - izjavio je maja 2008. godine Branislav Jovanović, nakon što je prvi put u javnost procurela informacija da je Budžetska inspekcija završila svoj rad.

Tadašnji šef Budžetske inspekcije, Živorad Antić, tvrdi da to što je Jovanović izjavio nije istina.

- Kada smo utvrdili činjenično stanje i naređali ulice koje su građene bez dozvole, o čemu mi razgovaramo? To znači da su utvrđene nepravilnosti, kod svih ulica, objekata, tamo gde je građeno bez dozvole. I sve se to nalazi u Zapisniku - rekao je Antić, koji je samo par dana nakon završetka tog izveštaja imenovan za vrhovnog državnog revizora.

U izveštaju kucanom na više od stotinu strana navodi se čitav niz zloupotreba, a poseban odeljak posvećen je nelegalnim javnim nabavkama čija se vrednost merila u desetinama miliona dinara. Iz inspekcije su tada najavili i podnošenje većeg broja prekršajnih i krivičnih prijava.

Danas, dve i po godine nakon što je Zapisnik sačinjen, u Direkciji ipak potvrđuju da su nepravilnosti otkrivene, ali kažu da su podaci koji se u njemu nalaze sporni.

- Po nalazima iz Zapisnika postupalo je i Opštinsko javno tužilaštvo i utvrdilo da je broj problematičnih ulica bio svega 7, ali je kod svih njih u toku bilo pribavljanje potrebne dokumentacije, jer su te ulice bile u Programu izgradnje grada za konkretnu godinu. Tužilaštvo je tada odbacilo krivične prijave protiv rukovodstva Direkcije i obrazložilo upravo činjenicom da su za te ulice u toku bili postupci za pribavljanje dozvole, da su iste bile u Programu izgradnje grada, kao i da je asvaltiranjem tih ulica poboljšan životni standard gradjana, da njihovim asvaltiranjem ne samo da nisu nastale štetne posledice, već da su posledice asvaltiranja tih ulica takve da „omogućavaju normalan život svih gradjana a ne samo odredjenih lica i da asvaltiranje za posledicu ima korist svim licima". U međuvremenu za sve tada probelmatične ulice (njih 7) pribavljena je sva potrebna dokumentacija - kažu u Direkciji za izgradnju grada.

U Ministarstvu za prostorno planiranje rečeno nam je da niko, naročito ne državni organi ili javna preduzeća, nemaju prava da otpočnu sa bilo kakvim radovima ukoliko nemaju sve potrebne dozvole, uz napomenu da je "i sam ministar to hiljadu puta naglasio".

- Sve gde građevinski radovi otpočnu bez neophodne dokumentacije po zakonu se smatra divljom gradnjom, a za to se odgovara krivično. To je potpuno jasno - kaže Aleksandra Damjanović Petrović, pomoćnik ministra za prostorno planiranje.

Odgovornost u tom slučaju, pojašnjava Damjanović Petrović, snose svi učesnici u lancu - izvođač radova, odnosno firma koja je pobedila na tenderu, investitor, što bi u ovom slučaju bio Grad Niš i nadzorni organ, odnosno Direkcija za izgradnju grada.

Da li je građevinska inspekcija u Nišu pokrenula neki postupak protiv odgovornih lica u poslovima koje je sprovodila niška Direkcija za izgradnju nismo uspeli da saznamo. Srđan Laketić, pomoćnik načelnika gradske Uprave za imovinu, zadužen za inspekcijske poslove, u četvrtak (2. septembra) nam je rekao da "nema te podatke u glavi i da zovemo malo kasnije", ali od tada ne odgovara na pozive Južnih vesti. Inače, na čelu ove uprave nalazi se Ljubiša Janić, visoki funkcijer G17 plus, kome je po partijskoj liniji pretpostavljeni upravo aktuelni direktor Direkcije, Branislav Jovanović.

Gradska Budžetska inspekcija rasformirana je smenom vlasti 2008. godine. Kako saznajemo u Gradskoj kući, ponovo je aktivirana januara 2010, kada je aktuelni gradonačelnik, Miloš Simonović, imenovao novog šefa te inspekcije.


Spisak ulica

Spisak ulica koje su u periodu od 2002. do 2004. godine izgrađene ili rekonstruisane bez prethodno pribavljene dozvole nadležnih organa.

12. srpske brigade

Mokranjčeva III prilaz

45. divizije

Nišavska

7. sekretara SKOJa

Novoprojektovana

8. srpske brigade

Novoprojektovana (Milke Protić)

Aleksandra Medvedeva

Novoprojektovana (N.R. Jović)

AVNOJa

Novoprojektovana (Pasi Poljana)

Baje Sekulića – Nikoletine Bursaća

Novoselska

Banatska

Ovčepoljska

Belopalanačka

Pasjačka

Bjelašnička

Rade Končar

Brigadirska

Radivoja Koraća

Carigradska

Ratka Vukičevića

Čemernička

Rimska

Cnogorska

Rudnička

Dečanska

Save Petkovića

Dimitrija Tucovića

Serdara Jole Piletića

Donjovrežinska

Severni Bulevar

Dragačevska

Srpskih junaka

Dravska

Stanoja Glavaša

Gabrovačka reka

Stojana Kostića

Grahovačka

Stojana Miljkovića

Humska

Šumarska

Jablaničkog odreda

Supovačka

Južni prilaz

Svetozara Markovića

Kamenička

Tanasija Mihajlovića Španca

Knjaževačka

Timočka

Kovanlučka

Trudbenička

Krainska

Trupalska

Kraljevačka

Vase Pelagića

Malčanska (Gornja Vrežina)

Vinogradarska

Merošinska

Vojnička

Miladina Bakića

Voždova

Milana Dedića

Zaječarska

Milana Tošića

Zanatska

Milenka Hadžića

Žarka Jerkovića

Milka Protić nas.

Živojina Masuke

Miloša Obilića

* Spisak iz Zapisnika gradske Budžetske inspekcije

Podeli sa prijateljima
Komentari
Poslednji komentari
  • Nikola

    20:58 // 2. 12. 2010.

    Radim kao izvođač radova u niskogradnji u jednoj firmi u sloveniji.
    U slučaju da je veći projekt rekonstrukcije (kanalizacije, instalacija itd) u većem obimu onda se u postupku projektiranja redom traži i građevinska dozvola.
    U drugom slučaju kada se radi samo sanacija i asfaltiranja gde nije bio potreban projekt se broje kao radovi na popravki ili javnom održavanju ulice i kao takve ne podležu dobijanju građevinske dozvole. Jednostavno, zar ne, zašto zatezati za svaku sitnicu po građevisnku dozvolu ako se već radi u javnu korist.

  • mali perica

    11:49 // 19. 10. 2010.

    Dacicu gdine ministru, Malovicka gospodjo ministarka , da li vidite sta se radi u Nisu , dali nas vi vodite u Evropu.

    EU JE SISTEM ZAKONA KOJI SE POSTUJU GDE SE TROSE BUDZETSKE PARE PO ZAKONU.

    NIS, PUTA 50 OPSTINA KAO STO JE NIS, MI CE MO STVARNO UCI U EVROPU SA BANETOM JOVANOVICEM I VAMA. VI STE SA NJUIM NJEGOVI SAUCESNICI

  • pera

    11:16 // 19. 10. 2010.

    sest godina je direktor JP Direkcija za izgradnju grada , a koliko krivicnih prijava je dobio za to vreme, zlouptrebom svog polozaja daje on veliki graitelj i da on misli dobro narodu, a da susvi ostali los[i momci.

Pošalji komentar:

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon što ga odobri neko od naših administratora.

Ukoliko želite da Vaš komentar bude odmah objavljen, možete se prijaviti preko svog Google, Facebook, Twitter ili Yahoo naloga.

Došlo je do greške pri dodavanju komentara
Preostalo ti je 400 karaktera

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.

KOMENTAR DANA

Obično se policija ne meša u svoj posao. Kako se ovo desilo?

Žika čitalac

Tekst: Vozio u Nišu 103 kilometara na sat gde je dozvoljeno 60, i to pod dejstvom alkohola i kokaina

Pronađite nas na: