Dan sećanja na žene žrtve nasilja u Srbiji: Od početka godine šest žena ubijeno u porodičnom nasilju
Od početka godine, u porodičnom nasilju stradalo je najmanje šest žena, podsetile su povodom 18. maja, nacionalnog Dana sećanja na žene žrtve nasilja aktivistkinje Autonomnog ženskog centra i Žena u crnom.
Zabeleženo je isto toliko pokušaja femicida u porodično-partnerskom kontekstu. Još četiri osobe umrle su zbog posledica nasilja u porodici.
„Ipak, nemoguće je utvrditi koliko je tačno žena stradalo u porodičnom nasilju - jer ne postoji zvanično javno dostupna evidencije i utvrđen broj žena koje su umrle od posledica dugogodišnjeg trpljenja nasilja", kaže za BBC na srpskom Vedrana Lacmanović iz Autonomnog ženskog centra.
Nacionalni Dan sećanja na žene žrtve nasilja ustanovljen je pre tri godine u znak sećanja na 18. maj 2015. godine, kada je u porodičnom nasilju za 72 sata ubijeno sedam žena.
- One su u karantinu sa onima koji ih zlostavljaju
- „Nije bio srećan dok me nije imao samo za sebe“
- „Ostao sam sa njom iz straha da će me ubiti“
Proglašenjem vanrednog stanja usled širenja Kovida-19, žene u Srbiji, ali i širom sveta, pored pandemije nasilja bile su izložene i pandemiji korona virusa, navode iz AŽC-a.
„Iako je na početku vanrednog stanja Ministarstvo unutrašnjih poslova izveštavalo da je broj prijava za nasilje u porodici opao, broj žena koji je pozvao SOS telefone Autonomnog ženskog centra tokom vanrednog stanja je utrostručen", priča Lacmanović.
Ona kaže da je u vreme pandemije korona virusa i u drugim zemljama, poput Velike Britanije i Francuske, zabeležen porast porodičnog nasilja za trećinu, a da je u Kini posle epidemije registrovano 30 odsto više razvoda.
Prema podacima Ministarstva pravde, žene su žrtve u više od 90 odsto slučajeva porodičnog nasilja.
Od šest žena koje su od početka 2020. stradale u porodičnom nasilju, pet je ubio partner, a jednu član porodice, navodi se u saopštenju Autonomnog ženskog centra.
- „Kad se setim udaraca, navučem patike i samo trčim“
- Kad ti na ulici dobace: „Lutko"
- SOS linije: Čemu to služi, a često i ne radi
„Najmlađa žrtva imala je 28, a najstarija 73 godine. Prema navodima medija samo u jednom slučaju nasilje je prethodno bilo prijavljeno nadležnim institucijama", dodaju iz AŽC-a.
Ako ste izloženi nasilje pozovite:
Sigurna kuća
- 0800 011 011 besplatan poziv radnim danima 10-19 časova
- 011 2769 466 radnim danima 10-19 časova
- 062 304 560 noću 19-10 časova
Autonomni ženski centar
- 0800 100 007 - SOS telefon
- 065 26 56 178 - besplatna pravna pomoć
Oba broja telefona su dostupna radnim danima od 10 do 15 časova.
Tu su i mejlovi [email protected] ili [email protected].
Srbija je 1. juna 2017. godine, kada je na snagu stupio Zakon o sprečavanju nasilja u porodici, uvela četiri nova krivična dela - proganjanje, polno uznemiravanje, sakaćenje polnog organa i prinudno zaključenje braka, navode iz Ministarstva pravde.
Za 35 meseci primene Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, nadležni su razmotrili 141.529 slučajeva nasilja u porodici.
„Od kada je počela primena tog zakona, do aprila 2020. godine, nadležna tužilaštva su predložila 50.990 hitnih mera, a sudovi usvojili 50.127 tih mera", saopšteno je iz ministarstva.
Dodaje se da je 112 optuženih je osuđeno za krivično delo proganjanja, a 72 za polno uznemiravanje.
Izrađeno je i 42.246 individualnih planova zaštite žrtava, navodi se u saopštenju.
- „Moj verenik je delovao savršeno – ali je samo želeo da me kontroliše“
- Kurs za zavodnike koji je prešao sve granice
Osimu Beogradu, skupovi su danas održani i u Nišu i Užicu.
Aktivistkinje niškog Centra za devojke organizovale su performans Žensko groblje i podsetile su neke od žena koje su stradale u porodičnom nasilju.
Okupljene u Nišu na majicama su nosile natpise sa imenima žena stradalim u porodičnom nasilju.
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom . Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
9. 10. 2024.
Tople probe od oktobra, a građani pucaju na stotine evra leti na grejanje. Obogaćen vazduh uračunat u cenu.
Bumbar Čitalac