Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

10:37, 30. 6. 2017.

| Ekonomija

Kako jug Srbije štiti svoje brendove

Autor:N. MarkovićIzvor:Južne vesti
Logo EI
Logo po kome je bila prepoznatljiva niška EI bio u vlasništvu druge kompanije; Foto: Screenshot Zavod za intelektualnu svojinu Srbije

Za proizvodnju pod logotipom Koka Kole ili Epla, kao najprepoznatljivim brendovima danas, potrebno je izdvojiti desetine milijardi dolara. Koji su to sve zaštitni znakovi sa juga Srbije zavedeni u registar žigova i šta je to žig, moguće je saznati na sajtu Zavoda za intelektualnu svojinu.

Veliki je broj znakova koje prepoznajemo u gradovima na jugu Srbije, a pod kojima se prodaju određene usluge ili proizvodi.

Žig je pravno zaštićen znak kojim fizičko i pravno lice obeležava svoje robe i usluge u prometu, kako bi potrošači mogli da ih razlikuju od istovrsnih ili sličnih roba i usluga koje na tržištu nudi neko drugo fizičko ili pravno lice.

Interesantna je činjenica da je nadaleko poznati logotip Elektronske industrije (EI) iz Niša, u februaru 2007. pripao nemačkoj kompaniji Rob Holding. Ovako zaveden, važio je do 2015.

Upravo tako je južnjački brend čiji su proizvodi krasili dnevne sobe i prekriveni miljeima emitovali televizijski program, nakon svoje propasti, makar delom nastavio da živi. Da li bi se to dopalo i radnicima koji su u Nišu ispisivali sopstvene radničke karijere, ostaje njihova lična tajna. Sigurno je jedino to da zakoni koji danas važe, kažu da se žig mora osigurati u Zavodu da bi se sprečile zloupotrebe.


Prepoznatljivi znakovi sa juga u međunarodnoj bazi žigova

Pored E-registra nacionalnih žigova, postoji način da se pretražuje i međunarodna baza žigova - ROMARIN.

Ona sadrži informacije o svim međunarodnim žigovima koji su registrovani u okviru Madridskog sistema, a koji su trenutno na snazi ili im je važnost istekla u minulih 6 meseci. Lovopromet logo Foto: Screenshot

Primera radi, na ovaj način zaštićeno je društvo za unutrašnju i spoljnu trgovinu Dora iz Niša, a na listi je još i Lovopromet i pojedini drugi prepoznatljivi južnjački znakovi. Simpo i Alfa plam iz Vranja, pirotski Tigar, Komak-M iz Aleksinca, takođe su uvršteni u listu ROMARIN.


Kakva je normativa u Evropskoj uniji?

S obzirom da je Srbija krajem juna u procesu pristupanja EU, otvorila pregovaračko poglavlje 7, ova tema značajna je i sa aspekta evrointegracija. Naime, tokom procesa pristupanja, Srbija bi zakone o intelektualnoj svojini koji podrazumevaju i zaštitu patenata, geografskog porekla i industrijskog dizajna trebalo da prilagodi važećim praksama u Evropi.

“Južna pruga” je po svemu sudeći, već u procesu integracija, jer su se zaštitni znaci brojnih cigareta sa juga već registrovali u Zavodu, pa se na domaćoj listi nalaze i cigarete iz Niša i Vranja.

Zaštita žigova i patenata utoliko je značajnija jer se na ovaj način štite nacionalni brendovi poput ajvara ili pojedinih vrsta rakija, pa će njihova vrednost na svetskom tržištu biti veća, a prepoznatljivost sigurno podignuta na viši nivo.

Ovaj tekst je nastao uz podršku programa “Civilno društvo za unapređenje pristupanja Srbije Evropskoj Uniji”.

Podeli sa prijateljima
Komentari
Poslednji komentari
  • prof dr CVETKO Prvi

    17:17 // 1. 7. 2017.

    Chiji su "brendovi" /mozhe i frendovi/ :
    "Drvar" , "'Iljadarka", "Dzuna" , "Guska", "Yonic" , "Bulat" ...

  • Verko

    12:53 // 1. 7. 2017.

    Ei na nemačkom znači jaje.

  • milorad

    18:20 // 30. 6. 2017.

    Aktuelnost naslova ne datira od juče, ali sa tranzicijom / !? / i recesijom, njenim Krstom Isusovim, Srbija postaje sinonim za pljačku i devastiranje privrede. Čija je odgovoronst, ne treba odgonetati.
    Sada, u nekakvom post vremenu nedaća, na lokalnim samoupravama Juga, je obaveza da se izbore, najpre u AGRARU, da pojedini proizvodi budu brendirani.
    /priča se,da su Slovenci brendirali naš ajvar

Pošalji komentar:

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon što ga odobri neko od naših administratora.

Ukoliko želite da Vaš komentar bude odmah objavljen, možete se prijaviti preko svog Google, Facebook, Twitter ili Yahoo naloga.

Došlo je do greške pri dodavanju komentara
Preostalo ti je 400 karaktera

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.

KOMENTAR DANA

Vanredna situacija u Nišu je zadnjih 12 godina svakodnevno...

Dragan čitalac

Tekst: Istraga fingiranja vanrednih situacija u Nišu stoji u mestu, Tužilaštvo čeka izveštaj policije

Pronađite nas na: